«Ավրորայի» հերոսները եւ հիմնադիրներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2018թ. «Ավրորայի» հերոսներ Սունիտա Քրիշնանը, Հեկտոր Թոմաս Գոնսալես Կաստիլիոն, Չժո Հլա Աունը եւ «Ավրորա»-ի համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանն ու Վարդան Գրեգորյանն այսօր այցելել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր եւ թանգարան-ինստիտուտ։
Նրանք ծաղիկներ են խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակին եւ շրջել թանգարանում:
«Հայոց ցեղասպանության զոհերի, նրանց ցավի մասին մեզ պատմեցին, եւ դա շատ էմոցիոնալ պահ է բոլորիս համար»,- ասել է Սունիտա Քրիշնանը:
Կաթոլիկ միաբան, «72. տուն եւ ապաստան միգրանտների համար» կազմակերպության ղեկավար Հեկտոր Թոմաս Գոնսալեսն ասել է. «Սա սուրբ վայր է, կյանքի շատ ուժգին մի պահ զգացի: Ամենաուժեղ կողմերից մեկն այն է, որ հայ ժողովուրդը կարողացավ վերածնվել»:
Չժո Հլա Աունը նշել է, որ ցավ է զգում ցեղասպանված ժողովրդի համար:
«Ավրորայի» հերոսների այցին թանգարան-ինստիտուտում հաջորդել է Հայկ Դեմոյանի հեղինակած՝ «Հայկական ժառանգությունը Ամերիկայում: Ժառանգության 400 տարիները» (Armenian Legacy in America. 400 Years of Heritage) գրքի շնորհանդեսը։
Գիրքը տպագրվել է Նուբար եւ Աննա Աֆեյանների հովանավորությամբ ու ներկայացնում է Ամերիկայի հայ համայնքի պատմությունը:
«2018թ.-ին լրանում է 400 տարի այն օրից, երբ առաջին հայը ոտքը դրեց ամերիկյան մայրցամաք: Մենք ունենք դրա պատմական արձանագրությունները: Հավաքել եմ 1618թ.-ից մինչեւ նախորդ տարի 90-ականների բոլոր փաստաթղթերը: Սա լուսաբանված, նկարազարդված պատմություն է մի ամբողջ համայնքի, եւ գրքով ես փորձում եմ ցույց տալ, թե ինչպես Ցեղասպանությունից փրկված հայերը նոր կյանք սկսեցին ԱՄՆ-ում»,- ասել է Հայկ Դեմոյանը:
Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ գիրքը «Ավրորա»-ի մի շարք նախաձեռնություններից մեկն է:
«Հայ փախստականներին եւ ներգաղթյալներին, որոնք վերապրել էին Հայոց ցեղասպանությունը, մեծ օժանդակություն տրամադրեց ԱՄՆ-ն: Նմանօրինակ գիրք հրատարակելը շատ մեծ զգացում է տալիս մարդուն, հատկապես, որ դա տեղի է ունենում մի ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ն հարցականի տակ է դնում փախստականների եւ ներգաղթյալների հանդեպ իր վերաբերմունքը: Սա առհավատչյան է այն հանգամանքի, որ ԱՄՆ-ն մեծ երկիր դարձնող բաղադրիչներից մեկն էլ մարդիկ են, ովքեր ձեռք են մեկնում եկվորներին, որոնք էլ իրենց հերթին երկիրը հզորացնում են»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը:

Герои и основатели «Авроры» посетили Цицернакаберд - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Номинанты «Авроры»-2018 Сунита Кришнан, Эктор Томас Гонсалес Кастильо, Чжо Ла Аун и соучредители «Авроры» Рубен Варданян, Нубар Афеян и Вардан Грегорян посетили сегодня мемориальный комплекс и музей-институт Геноцида армян.
Они возложили цветы в память о невинных жертвах и побывали в музее.
«Нам рассказали о жертвах Геноцида армян, их боли, и это был очень эмоциональный момент для нас»,- заявила Сунита Кришнан.
Монах-католик, руководитель организации «72: дом и убежище для мигрантов» Эктор Томас Гонсалес заявил: «Это святое место, я почувствовал сильнейший момент жизни. Самая сильная сторона заключается в том, что армянский народ сумел возродиться».
Чжо Ла Аун отметил, что чувствует боль за народ, подвергшийся геноциду.
После визита героев «Авроры» в музее-институте состоялась презентация книги Айка Демояна «Армянское наследие в Америке: 400-летнее достояние».
Книга опубликована при поддержке Нубара и Анны Афеян и представляет историю армянской общины Америки.
«В 2018 году исполняется 400 лет с тех пор, как нога первого армянина вступила на американский материк. Я собрал все документы с 1618 года по 90-е годы прошлого года. Этой книгой я пытаюсь показать, как спасшиеся после геноцида армяне начали новую жизнь в США»,- заявил Айк Демоян.
Нубар Афеян заявил, что книга является одной из многочисленных инициатив «Авроры».
«США оказали большое содействие армянским беженцам и мигрантам, которые пережили геноцид. Публикация этой книги особенно важна сегодня, когда США ставят под вопрос свое отношение к беженцам и иммигрантам. Это гарантия того обстоятельства, что одним из компонентов, превращающих США в великую страну, являются люди, которые протягивают руку пришлым, которые в свою очередь делают страну мощной»,- заявил Нубар Афеян.