«Ավրորայի» հերոսները եւ հիմնադիրներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2018թ. «Ավրորայի» հերոսներ Սունիտա Քրիշնանը, Հեկտոր Թոմաս Գոնսալես Կաստիլիոն, Չժո Հլա Աունը եւ «Ավրորա»-ի համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանն ու Վարդան Գրեգորյանն այսօր այցելել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր եւ թանգարան-ինստիտուտ։
Նրանք ծաղիկներ են խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակին եւ շրջել թանգարանում:
«Հայոց ցեղասպանության զոհերի, նրանց ցավի մասին մեզ պատմեցին, եւ դա շատ էմոցիոնալ պահ է բոլորիս համար»,- ասել է Սունիտա Քրիշնանը:
Կաթոլիկ միաբան, «72. տուն եւ ապաստան միգրանտների համար» կազմակերպության ղեկավար Հեկտոր Թոմաս Գոնսալեսն ասել է. «Սա սուրբ վայր է, կյանքի շատ ուժգին մի պահ զգացի: Ամենաուժեղ կողմերից մեկն այն է, որ հայ ժողովուրդը կարողացավ վերածնվել»:
Չժո Հլա Աունը նշել է, որ ցավ է զգում ցեղասպանված ժողովրդի համար:
«Ավրորայի» հերոսների այցին թանգարան-ինստիտուտում հաջորդել է Հայկ Դեմոյանի հեղինակած՝ «Հայկական ժառանգությունը Ամերիկայում: Ժառանգության 400 տարիները» (Armenian Legacy in America. 400 Years of Heritage) գրքի շնորհանդեսը։
Գիրքը տպագրվել է Նուբար եւ Աննա Աֆեյանների հովանավորությամբ ու ներկայացնում է Ամերիկայի հայ համայնքի պատմությունը:
«2018թ.-ին լրանում է 400 տարի այն օրից, երբ առաջին հայը ոտքը դրեց ամերիկյան մայրցամաք: Մենք ունենք դրա պատմական արձանագրությունները: Հավաքել եմ 1618թ.-ից մինչեւ նախորդ տարի 90-ականների բոլոր փաստաթղթերը: Սա լուսաբանված, նկարազարդված պատմություն է մի ամբողջ համայնքի, եւ գրքով ես փորձում եմ ցույց տալ, թե ինչպես Ցեղասպանությունից փրկված հայերը նոր կյանք սկսեցին ԱՄՆ-ում»,- ասել է Հայկ Դեմոյանը:
Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ գիրքը «Ավրորա»-ի մի շարք նախաձեռնություններից մեկն է:
«Հայ փախստականներին եւ ներգաղթյալներին, որոնք վերապրել էին Հայոց ցեղասպանությունը, մեծ օժանդակություն տրամադրեց ԱՄՆ-ն: Նմանօրինակ գիրք հրատարակելը շատ մեծ զգացում է տալիս մարդուն, հատկապես, որ դա տեղի է ունենում մի ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ն հարցականի տակ է դնում փախստականների եւ ներգաղթյալների հանդեպ իր վերաբերմունքը: Սա առհավատչյան է այն հանգամանքի, որ ԱՄՆ-ն մեծ երկիր դարձնող բաղադրիչներից մեկն էլ մարդիկ են, ովքեր ձեռք են մեկնում եկվորներին, որոնք էլ իրենց հերթին երկիրը հզորացնում են»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը:

They have laid down flowers at the memorial and taken a tour in the museum.
“We have been told about the victims of the Genocide and their sufferings. It was an extremely emotional moment for us all,” said Sunitha Krishnan.
“This is a sacred place, it made me feel a strong impulse of life. One of the most important things is that the Armenian people managed to be reborn,” said Fr. Héctor Tomás González, the Franciscan friar who founded the shelter for migrants La 72.
Kyaw Hla Aung has noted he was feeling deep pain for the nation that has gone through genocide.
The visit of Aurora Prize finalists was followed by the presentation of the book “Armenian Legacy in America. 400 Years of Heritage”. Sponsored by Noubar and Anna Afeyan, the book tells the story of the Armenian community in USA.
“This year marks the 400th anniversary of the day the first Armenian stepped onto the American soil. We have historic records proving that, and I have collected all relevant documents starting from 1618 and up until the 1990s. This is the illustrated history of an entire community. With this book I am trying to show how the survivors of the Armenian Genocide started a new life in the United States,” said author Hayk Demoyan.
Noubar Afeyan has noted that the book another Aurora initiative.
“Armenian refugees and migrants, who escaped the Genocide, received substantial help in the U.S. Supporting a book such as the one Mr Demoyan wrote is emotionally charging, especially now, when the United States cast a doubt over its attitude towards refugees and immigrants. This is evidence that people are one of the elements making USA a great country – people who support the newcomers and the migrants themselves, who make the country even stronger,” said Afeyan.