IDeA-ն ՓՄՁ-ների համար ձեռնարկներ է ներկայացրել Դիլիջանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դիլիջանի համայնքապետարանում այսօր կազմակերպվել է «Դիլիջանի եւ հարակից համայնքների զարգացման նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակում մշակված եւ տպագրված երեք ձեռնարկների շնորհանդեսը։
Ծրագիրը IDeA հիմնադրամն իրականացնում է 2017-ից՝ Եվրոպական միության եւ ՀՀ Տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարության համաֆինանսավորմամբ։
Ծրագրի գլխավոր նպատակն է բարձրացնել Դիլիջանի եւ հարակից համայնքների՝ Հովքի, Աղավնավանքի, Խաչարձանի, Գոշի, Հաղարծնի, Թեղուտի զբոսաշրջային գրավչությունը, ավելացնել տարածաշրջան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը՝ այդպիսով խթանելով տեղական տնտեսությունները ու տարածաշրջանում ստեղծելով նոր աշխատատեղեր:
Նախաձեռնության շրջանակում այս տարվանից ծրագիրն իրականացնող գործընկերները՝ IDeA hիմնադրամը եւ «Բի Էս Սի» Բիզնեսի Աջակցման Կենտրոնը (BSC), Դիլիջանի եւ հարակից համայնքների բնակիչների համար  կազմակերպում  են զբոսաշրջության, հյուրընկալության, արվեստի ու արհեստի ոլորտներում կարողությունների ամրապնդման դասընթացներ:
«Ծրագրի ամենակարեւոր եւ գլխավոր նպատակն է աջակցել համայնքային զարգացմանը նոր աշխատատեղերի ստեղծման միջոցով: Հենց այս նպատակին են ծառայում ներկայում Դիլիջանում ընթացող «կարողությունների զարգացման» դասընթացները, որոնք կազմակերպում է մեր գործընկեր՝ BSC ընկերությունը: Դասընթացների շրջանակում պլանավորվում է վերապատրաստել շուրջ 330 մասնակից, իսկ նրանցից լավագույններին աջակցություն կտրամադրվի աշխատանքի տեղավորման հարցում»,- ասել է «Դիլիջանի եւ հարակից համայնքների զարգացման նախաձեռնություն» ծրագրի ղեկավար Տաթեւիկ Սարգսյանը։
Զբոսաշրջության եւ հյուրընկալության ոլորտում կարողությունների զարգացման դասընթացներին արդեն մասնակցել է ավելի քան 100 մարդ Դիլիջանից եւ հարակից համայնքներից։ Նրանք հրավիրվել էին Դիլիջանի համայնքապետարանում կայացած միջոցառմանը, որտեղ նրանց անվճար տրամադրվել են նոր տպագրված ձեռնարկ-ուղեցույցները՝ «Հյուրատնային բիզնեսի հիմնադրում եւ կառավարում», «Հաճախորդների սպասարկումը հյուրընկալության ոլորտում» եւ «Հյուրատան ծառայությունների բարելավման ձեւաթղթեր եւ ստուգաթերթեր»։
Երեք ձեռնարկներն էլ տրամադրվում են անվճար Դիլիջանի Համայնքային Կենտրոնում։
«Դասընթացների այն մասնակիցները, որոնք մտադրված են հիմնել սեփական բիզնեսը, ինչպես նաեւ արդեն գործող փոքր եւ միջին ձեռնարկություններ ունեն, կարող են մասնակցել նաեւ բիզնեսի կառավարման դասընթացներին եւ, ստանալով մասնագիտացված խորհրդատվական աջակցություն, մշակել կամ զարգացնել նոր  բիզնես ծրագրեր: Վստահ ենք, որ այս ձեռնարկ-ուղեցույցները կօգնեն բարձրացնել հյուրընկալության եւ զբոսաշրջության ոլորտում գործող կազմակերպությունների եւ անհատների կողմից այցելուներին տրամադրվող սպասարկման որակը, այդպիսով զարգացնելով  արդեն իրենց բիզնես նախաձեռնությունները»,- նշել է BSC ընկերությունը տնօրեն Սամվել Գեւորգյանը։
Միջոցառման ժամանակ դասընթացների մասնակիցներին եւ հյուրերին ներկայացվել են նաեւ «Դիլիջանի եւ հարակից համայնքների զարգացման նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակում ավելի վաղ հայտարարված ենթադրամաշնորհների տրամադրման մրցույթի կարգն ու պայմանները:
Ենթադրամաշնորհների ծրագիրը նախատեսում է ֆինանսական աջակցություն տրամադրել Դիլիջանում եւ հարակից համայնքներում՝ Հովքում, Աղավնավանքում, Խաչարձանում, Գոշում, Հաղարծինում, Թեղուտում, ձեռնարկատիրական գործունեության խթանման եւ նոր աշխատատեղերի ստեղծման նպատակով:
Ծրագրի իրականացումը կնպաստի Տավուշի մարզի եւ հատկապես Դիլիջան համայնքի տնտեսական զարգացմանը եւ որպես արդյունք՝ արտագաղթի նվազեցմանը: Ծրագիրը նախատեսում է տրամադրել կայուն աշխատատեղերի ստեղծմանը նպաստող 20 ենթադրամաշնորհ:
Միջոցառման ժամանակ Դիլիջան համայնքի ղեկավար Արմեն Սանթրոսյանն նշել է, որ զբոսաշրջության ոլորտում Դիլիջանն ունի հսկայական ներուժ, եւ IDeA հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագիրը չափազանց կարեւոր է այդ ներուժը բացահայտելու եւ իրացնելու համար։

IDeA hands out free manuals to SMEs in Dilijan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The launch of three manuals developed and published in the scope of the Dilijan and Adjacent Communities Development Initiative project has taken place today at Dilijan Municipality.
The project is implemented since 2017 by the IDeA Foundation with co-funding by the European Union and Armenian Ministry of Territorial Administration and Development.
The project aims to increase tourist attractiveness of Dilijan and adjacent communities (including Hovk, Aghavnavank, Khachardzan, Gosh, Haghartsin and Teghut) and increase the number of tourists to the region, thus boosting local economies and creating new employment opportunities in the region.
Within the framework of the initiative, from this year onwards the implementing partners - IDeA Foundation and the BSC Business Support Center - will organize capacity building and strengthening courses in tourism, hospitality, arts and crafts for residents of Dilijan and adjacent communities.
“First and foremost, the project aims to support community development by creating new jobs.
The capacity building courses currently underway in Dilijan serve this very purpose. These courses are organized by our partner company BSC Business Support Center. Within the framework of the courses, it is planned to train around 330 participants, and the best among them will be provided job placement assistance,” said Tatevik Sargsyan, Project Manager of Dilijan and Adjacent Communities Development Initiative.
Over 100 people from Dilijan and adjacent communities have already participated in capacity development courses in the tourism and hospitality industries. They were invited to attend the event held at the Dilijan Municipality, during which they were given newly released manual-guides for free, such as Starting and Managing a Guesthouse Business, Guest Service in the Hospitality Industry and Guesthouse Service Improvement Forms and Checklists.
The three guides are available for free at the Dilijan Community Center.
“Course participants that aim to start their own business or already have small and medium enterprises can also participate in the business management courses and design or develop new business programs with specialized consultancy support. We believe that these manual-guides will help enhance the quality of service that organizations and individuals operating in the hospitality and tourism industries provide to visitors, thus developing their business initiatives,” said BSC Director Samvel Gevorgyan.
During the event, the course participants and guests also became familiar with the procedure and terms for the sub-grants competition announced earlier within the framework of the Dilijan and Adjacent Communities Development Initiative.
The sub-grants program plans to render financial assistance to boost entrepreneurial activity and create new jobs in Dilijan and adjacent communities - Hovk, Aghavnavank, Khachardsan, Gosh, Haghartsin and Teghut.
The program will foster the economic development of Tavush marz, Dilijan Community in particular, and will bring to migration reduction. The program plans to provide 20 sub-grants that will contribute to creating sustainable jobs.
During the event, Dilijan Mayor Armen Santrosyan noted that Dilijan has enormous tourism potential and IDeA’s project is highly important to explore and realize that potential.