«Ավրորայի» հաջորդ գործադիր տնօրեն կդառնա Հարութ Շիթիլյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները հայտնում են, որ «Ավրորա» նախաձեռնության հաջորդ գործադիր տնօրենն է լինելու կանադահայ Հարութ Շիթիլյանը։
Պաշտոնավարման շրջանը նա կսկսի հուլիսի 1-ից՝ փոխարինելով Արման Ջիլավյանին, որը զբաղեցրել է այդ պաշտոնը նախաձեռնության սկզբնավորման օրից։
««Ավրորան» ծնունդ է առել Հայաստանում, բայց այժմ վերածվել է համաշխարհային նախագծի։ Մեկնարկից ի վեր մարդասիրական այս նախաձեռնության դռները բաց են եղել բոլոր նրանց առջեւ, որոնք ունեն գլոբալ մտածողություն։ Հավատարիմ այդ ոգուն՝ մենք ողջունում ենք նաեւ Հարութ Շիթիլյանին իր նոր պաշտոնում։ Նա գալիս է միանալու գործին այնպիսի մի ժամանակահատվածում, երբ «Ավրորան» կրկին աճում է՝ իրականացնելով մի շարք կրթական եւ զարգացման ծրագրեր՝ մեկտեղելով այն իր հիմնական՝ մարդասիրական ուղղության հետ»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, որն իր կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ միասին Հայաստանում եւ աշխարհում իրականացնում է բարեգործական, կրթական եւ զարգացման բազմաթիվ ծրագրեր:
«Ողջունելով «Ավրորայի» հաջորդ գործադիր տնօրենին՝ արժե հիշել եւ հիշեցնել, որ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը պարզապես հերթական մի ներկայություն չէ հայկական աշխարհում կամ մարդասիրական ոլորտում, այլ ինքնին նոր բնույթի ձեռնարկում, հասարակական կազմակերպություն՝ ստեղծված նոր ոգով եւ նոր տեսլականով։ «Ավրորան» հիմնադրվել է երեք տարի առաջ՝ դառնալով մեր ամենահավակնոտ նպատակների արտահայտությունը, քանի որ մենք ցանկանում էինք ոչ միայն երախտագիտություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մեկ դար առաջ փրկության ձեռք են մեկնել հայ ժողովրդին, այլեւ անել դա՝ աջակցելով նրանց, ովքեր այսօր իրենց կյանքը նվիրում են վտանգի մեջ հայտնված մարդկանց փրկությանը»,- մեկնաբանել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն էլ ասել է, որ նախաձեռնությունը մեզնից պահանջում է կարողանալ գործել առավելագույն ազդեցությամբ, որպեսզի հնարավոր լինի արձագանքել մերօրյա հրատապ հիմնախնդիրների մի մասին։
«Արմատավորված լինելով ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովրդի պատմական փորձառության մեջ՝ «Ավրորան» մարմնավորում է բազմաթիվ տասնամյակներ առաջ մեզ օգնության ձեռք մեկնածներին հիշելու եւ երախտագիտություն հայտնելու գաղափարը»,- ասել է նա:
Հարութ Շիթիլյանը 37 տարեկան է, եղել է Մոնրեալի քաղաքապետարանի գործադիր կոմիտեի փոխնախագահը եւ Քաղաքային խորհրդի նախագահը, մասնագիտությամբ ճարտարագետ է:
««Ավրորան» ինձ համար անչափ գրավիչ է՝ իր համակարգված պլանավորմամբ եւ ստեղծագործ բնույթով։ Կառավարման ոլորտում աշխատելիս գրեթե բոլոր քայլերում ես կիրառել եմ այդ նույն մոտեցումը։ Ես տպավորված եմ նաեւ այսքան կարճ ժամանակահատվածում «Ավրորայի» ունեցած նվաճումներով: Անչափ ոգեւորված եմ եւ այս առիթը համարում եմ ե՛ւ ինձ, ե՛ւ համահիմնադիրների համար հրաշալի հնարավորություն՝ միասնաբար լծվելու գործի եւ «Ավրորայի» առաքելությունը հասցնելու հաջորդ մակարդակին՝ դարձնելով այն կայուն ու հաջողակ եւ որպես առաջնահերթություն պահելով երախտագիտության արտահայտման եւ օգնության կարիք ունեցող մարդկանց աղետալի դրությանն արձագանքելը»,- ասել է Հարութ Շիթիլյանը:
Նա տիրապետում է հինգ լեզվի՝ հայերենի, ֆրանսերենի, անգլերենի, արաբերենի եւ իսպաներենի։ Կանադայում ձեռք բերած աշխատանքային փորձից բացի, նա աշխատել է Լատինական Ամերիկայում, Չինաստանում, Սկանդինավիայում, Արեւմտյան Եվրոպայում եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։
«Ես մեծ ոգեւորությամբ եմ սպասում Հարութի հետ աշխատելուն, որպեսզի մենք երաշխավորենք, որ «Ավրորայի» առաքելությունը աշխարհով մեկ շարունակի համախմբել բոլոր այն մարդկանց, որոնք նվիրված են համընդհանուր մարդկայնության ոգուն եւ աշխարհին ինչ-որ բան վերադարձնելու գաղափարին։ Սա «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» մեր նշանաբանն է, որը միշտ շարունակական է լինելու։ Ես ներգրավված եմ մնալու RVVZ եւ IDeA հիմնադրամներում՝ նպաստելով դրանց գործունեությանը: Բոլորին, ովքեր նվիրված են այս նույն գաղափարներին, հրավիրում ենք միանալու «Ավրորայի» գործունեությանը»,- ասել է Արման Ջիլավյանը:

Harout Chitilian to be the next Aurora CEO
Yerevan/Mediamax/. The co-founders of Aurora Humanitarian Initiative have announced that Harout Chitilian, a citizen of Canada, will become Aurora’s next CEO.
On July 1 he will succeed Arman Jilavian, who has held the position since the inception of the initiative.
“Aurora was born of Armenia but is now a global project. Since its inception, Aurora has welcomed those who think globally to join this ambitious endeavor and, in that spirit, we welcome Harout Chitilian to this position. He comes at a time when Aurora will be growing again, executing a number of educational and outreach programs, in addition to the primary humanitarian direction,” said Ruben Vardanyan, Co-Founder of Aurora, who with his wife Veronika Zonabend carries out a number of charitable, educational and development projects in Armenia and around the world.
“As we welcome Aurora’s next CEO, it is worth remembering and reminding that the Aurora
Humanitarian Initiative is not just a new presence in the Armenian world and within the humanitarian community, but it is a new kind of enterprise, an NGO created with a new spirit and a new vision. Aurora was established three years ago, as the outcome of our very ambitious goals – to express gratitude to the memory of those who helped save Armenians a century ago, and to do so by aiding those who are committed to saving those in danger today,” explained Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
Another co-founder Noubar Afeyan has noted that the initiative requires from us the ability to envision expansively and act for maximal impact to address some of today’s critical global needs.
“With roots planted in Armenians’ historic experience of Genocide, Aurora is about remembering and giving back in gratitude to those who came to our aid many decades ago,” he said.
Harout Chitilian is 37 years old, an engineer by training. He previously held the position of vice president of the executive committee and chairman of City Council of Montreal.
“Not only is Aurora innovative and ambitious, but I am drawn to it because it is very systematically planned and creatively developed. When I was in government, that was the approach I used in almost every action. I am very impressed by what Aurora has accomplished in such a short time. I am excited by the prospect and view this as an amazing opportunity for both the Co-Founders and myself to collaborate and bring the Aurora mission to another level – to make it sustainable, successful, and on the forefront of expressing gratitude and addressing the critical situation of today’s people in need,” stated Chitilian.
He speaks five languages - Armenian, French, English, Arabic and Spanish. In addition to his experience in Canada, he has worked in Latin America, China, Scandinavia, Western Europe and the United States.
“I look forward to working with Harout to ensure that Aurora’s mission around the world continues to resonate with all those who are dedicated to doing our part by embracing our common humanity and giving back. This is our Gratitude in Action, and it’s an ongoing commitment. I will remain engaged with the work of RVVZ and IDeA Foundations and contribute in any way I can. We invite all those who share this commitment to join in Aurora’s work,” said Arman Jilavian.