«Ավրորայի» հաջորդ գործադիր տնօրեն կդառնա Հարութ Շիթիլյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները հայտնում են, որ «Ավրորա» նախաձեռնության հաջորդ գործադիր տնօրենն է լինելու կանադահայ Հարութ Շիթիլյանը։
Պաշտոնավարման շրջանը նա կսկսի հուլիսի 1-ից՝ փոխարինելով Արման Ջիլավյանին, որը զբաղեցրել է այդ պաշտոնը նախաձեռնության սկզբնավորման օրից։
««Ավրորան» ծնունդ է առել Հայաստանում, բայց այժմ վերածվել է համաշխարհային նախագծի։ Մեկնարկից ի վեր մարդասիրական այս նախաձեռնության դռները բաց են եղել բոլոր նրանց առջեւ, որոնք ունեն գլոբալ մտածողություն։ Հավատարիմ այդ ոգուն՝ մենք ողջունում ենք նաեւ Հարութ Շիթիլյանին իր նոր պաշտոնում։ Նա գալիս է միանալու գործին այնպիսի մի ժամանակահատվածում, երբ «Ավրորան» կրկին աճում է՝ իրականացնելով մի շարք կրթական եւ զարգացման ծրագրեր՝ մեկտեղելով այն իր հիմնական՝ մարդասիրական ուղղության հետ»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, որն իր կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ միասին Հայաստանում եւ աշխարհում իրականացնում է բարեգործական, կրթական եւ զարգացման բազմաթիվ ծրագրեր:
«Ողջունելով «Ավրորայի» հաջորդ գործադիր տնօրենին՝ արժե հիշել եւ հիշեցնել, որ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը պարզապես հերթական մի ներկայություն չէ հայկական աշխարհում կամ մարդասիրական ոլորտում, այլ ինքնին նոր բնույթի ձեռնարկում, հասարակական կազմակերպություն՝ ստեղծված նոր ոգով եւ նոր տեսլականով։ «Ավրորան» հիմնադրվել է երեք տարի առաջ՝ դառնալով մեր ամենահավակնոտ նպատակների արտահայտությունը, քանի որ մենք ցանկանում էինք ոչ միայն երախտագիտություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մեկ դար առաջ փրկության ձեռք են մեկնել հայ ժողովրդին, այլեւ անել դա՝ աջակցելով նրանց, ովքեր այսօր իրենց կյանքը նվիրում են վտանգի մեջ հայտնված մարդկանց փրկությանը»,- մեկնաբանել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն էլ ասել է, որ նախաձեռնությունը մեզնից պահանջում է կարողանալ գործել առավելագույն ազդեցությամբ, որպեսզի հնարավոր լինի արձագանքել մերօրյա հրատապ հիմնախնդիրների մի մասին։
«Արմատավորված լինելով ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովրդի պատմական փորձառության մեջ՝ «Ավրորան» մարմնավորում է բազմաթիվ տասնամյակներ առաջ մեզ օգնության ձեռք մեկնածներին հիշելու եւ երախտագիտություն հայտնելու գաղափարը»,- ասել է նա:
Հարութ Շիթիլյանը 37 տարեկան է, եղել է Մոնրեալի քաղաքապետարանի գործադիր կոմիտեի փոխնախագահը եւ Քաղաքային խորհրդի նախագահը, մասնագիտությամբ ճարտարագետ է:
««Ավրորան» ինձ համար անչափ գրավիչ է՝ իր համակարգված պլանավորմամբ եւ ստեղծագործ բնույթով։ Կառավարման ոլորտում աշխատելիս գրեթե բոլոր քայլերում ես կիրառել եմ այդ նույն մոտեցումը։ Ես տպավորված եմ նաեւ այսքան կարճ ժամանակահատվածում «Ավրորայի» ունեցած նվաճումներով: Անչափ ոգեւորված եմ եւ այս առիթը համարում եմ ե՛ւ ինձ, ե՛ւ համահիմնադիրների համար հրաշալի հնարավորություն՝ միասնաբար լծվելու գործի եւ «Ավրորայի» առաքելությունը հասցնելու հաջորդ մակարդակին՝ դարձնելով այն կայուն ու հաջողակ եւ որպես առաջնահերթություն պահելով երախտագիտության արտահայտման եւ օգնության կարիք ունեցող մարդկանց աղետալի դրությանն արձագանքելը»,- ասել է Հարութ Շիթիլյանը:
Նա տիրապետում է հինգ լեզվի՝ հայերենի, ֆրանսերենի, անգլերենի, արաբերենի եւ իսպաներենի։ Կանադայում ձեռք բերած աշխատանքային փորձից բացի, նա աշխատել է Լատինական Ամերիկայում, Չինաստանում, Սկանդինավիայում, Արեւմտյան Եվրոպայում եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։
«Ես մեծ ոգեւորությամբ եմ սպասում Հարութի հետ աշխատելուն, որպեսզի մենք երաշխավորենք, որ «Ավրորայի» առաքելությունը աշխարհով մեկ շարունակի համախմբել բոլոր այն մարդկանց, որոնք նվիրված են համընդհանուր մարդկայնության ոգուն եւ աշխարհին ինչ-որ բան վերադարձնելու գաղափարին։ Սա «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» մեր նշանաբանն է, որը միշտ շարունակական է լինելու։ Ես ներգրավված եմ մնալու RVVZ եւ IDeA հիմնադրամներում՝ նպաստելով դրանց գործունեությանը: Բոլորին, ովքեր նվիրված են այս նույն գաղափարներին, հրավիրում ենք միանալու «Ավրորայի» գործունեությանը»,- ասել է Արման Ջիլավյանը:

Следующим исполнительным директором «Авроры» станет Арут Шитилян
Ереван /Медиамакс/. Соучредители гуманитарной инициативы «Аврора» объявили, что с 1 июля 2018 года генеральным директором «Авроры» станет канадец Арут Шитилян.
В настоящий момент эту должность занимает Арман Джилавян, который работал в проекте с момента его основания.
««Истоки «Авроры» лежат в Армении, но теперь это глобальный проект. С момента своего создания «Аврора» неизменно приглашала тех, кто мыслит глобально, присоединиться к этому амбициозному начинанию. Именно поэтому мы очень рады, что Арут Шитилян займет эту позицию. Он присоединяется к команде в период, когда инициатива снова растет. В дополнение к главному гуманитарному направлению деятельности будет запущен ряд образовательных и социально-ориентированных программ», – отметил соучредитель «Авроры» Рубен Варданян, который вместе со своей супругой Вероникой Зонабенд реализует в Армении и по всему миру благотворительные и образовательные проекты, а также проекты в области развития.
«Мы рады приветствовать нового генерального директора «Авроры» и в то же время хотели бы воспользоваться моментом, чтобы напомнить, что гуманитарная инициатива «Аврора» – не просто новый игрок в армянском мире и в гуманитарном сообществе, но и принципиально новое начинание, некоммерческая организация с новым духом и новым видением. «Аврора» была создана три года назад с весьма амбициозными целями – выразить благодарность памяти тех, кто сто лет назад помогал армянам выжить, и сделать это, поддержав современных спасителей, помогающих тем, кто сегодня находится в опасности», – пояснил соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора» Вардан Грегорян.
Соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян добавил, что инициатива «Аврора» требует умение мыслить широко и действовать так, чтобы самые острые глобальные проблемы были решены максимально эффективно.
««Аврора» уходит корнями в трагический опыт Геноцида армян, и потому для нее важнее всего память и умение отплатить добром за добро в благодарность тем, кто много лет назад пришел нам на помощь»,- отметил он.
Аруту Шитиляну 37 лет. Ранее он занимал пост вице-президента исполнительного комитета и председателя городского совета Монреаля, по образованию он инженер.
«Это не просто инновационная и амбициозная инициатива. В «Авроре» меня привлекает четкость планирования и творческий подход к реализации задуманного. Когда я работал в правительстве, то применял почти ко всем начинаниям именно такой подход. Я очень впечатлен тем, чего «Авроре» удалось добиться за столь короткое время. Я очень рад этому назначению и вижу в нем замечательную возможность для нас с соучредителями вместе вывести миссию «Авроры» на новый уровень: сделать ее устойчивой и успешной, а также позволить ей занять место на передовой среди тех, кто выражает другим благодарность и помогает находящимся в критической ситуации людям»,- заявил Арут Шитилян.
Шитилян говорит на пяти языках - армянском, французском, английском, арабском и испанском. Помимо Канады ему довелось поработать в Латинской Америке, Китае, Скандинавии, Западной Европе и США.
«Руководить «Авророй»  – большая честь и огромная ответственность. Я с нетерпением жду возможности поработать с Арутом, чтобы гарантировать, что глобальная миссия «Авроры» по-прежнему будет перекликаться с усилиями тех, кто намерен внести свой вклад в общее дело, воздавая должное нашей человечности и продолжая эстафету добра. Это благодарность в действии, и наша приверженность ей неизменна. Я продолжу сотрудничество с фондами RVVZ и IDeA и буду оказывать им посильную поддержку. Мы приглашаем всех, кому небезразличны эти идеалы, присоединиться к движению «Авроры»»,- отметил Арман Джилавян.