Նյու Յորքում կայացան «Ավրորայի երկխոսությունները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նյու Յորքում կայացան 2018 թվականի առաջին «Ավրորայի երկխոսությունները» (Aurora Dialogues):
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ Սեպտեմբերի 11-ի ազգային հուշահամալիր-թանգարանի հետ համագործակցությամբ, հրավիրել էր մարդասիրական հանրույթի նշանավոր ներկայացուցիչների՝ «Համերաշխություն առանց սահմանների. Հերոսի ուղին» նշանաբանի ներքո:
Մասնակիցները քննարկում էին, թե աղետի պայմաններում ի՞նչն է մարդկանց դրդում սեփական կյանքը վտանգի ենթարկելով ոտքի կանգնել հանուն այլոց փրկության։
«Մեզ համար պատիվ է «Ավրորա»-ի  հետ միասին առաջ մղել մարդկային մեծահոգությունը, քանի որ դա է նաեւ 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական հարձակման դրական ու ճշմարիտ ժառանգությունը»,–  նշեց Սեպտեմբերի 11-ի ազգային հուշահամալիր-թանգարանի նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Ալիս Գրինվալդը։
Գլխավոր զեկույցով հանդես եկավ նշանավոր հոգեբան, Heroic Imagination Project կազմակերպության հիմնադիր նախագահ, Սթենֆորդի համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր Ֆիլիպ Զիմբարդոն: Նա խոսեց հերոսության հոգեբանական այն դրդապատճառների մասին, որոնք ոմանց մղում են ոտքի կանգնել, երբ ուրիշները գերադասում են կողք կանգնել։
Կլոր սեղանի ընթացքում, որը վարում էր «Վաշինգթոն Փոսթ» օրաթերթի սյունակավար Դեյվիդ Իգնեյշըզը, «Ավրորա» մրցանակի 2016 թ. դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն պատմեց աղետները դիմագրավելու եւ հաղթահարելու սեփական փորձի մասին։
Կլոր սեղանի ընթացքում ելույթ ունեցավ նաեւ Նյու Յորքի եւ Նյու Ջերսիի Նավահանգստային վարչական շրջանի ոստիկանության Հատուկ գործողությունների ուժերի պաշտոնաթող լեյտենանտ Բիլ Քիգանը, որը եղել է Համաշխարհային առեւտրի կենտրոնի որոնողական-փրկարարական ուժերի գիշերային հերթափոխի հրամանատարը՝ աշխատելով դեպքերի էպիկենտրոնում 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ից մինչեւ 2002 թ. մայիսի 30-ը։ Լեյտենանտ Քիգանը հիմնադրել եւ նախագահում է H.E.A.R.T. 9/11 (Healing Emergency Aid Response Team) կազմակերպությունը, որը զբաղվում է աղետներին արագ արձագանքելու, առանձնակի տուժած վայրերում համայնքային կենտրոնները վերակառուցելու խնդիրներով։
«Մարգարիտն ու լեյտենանտ Բիլ Քիգանը մարմնավորում են աղետը հաղթահարող մարդու անօրինակ խիզախությունն ու կյանքի անհավատալի ուղին։ Մարգարիտն ինքը փրկվելուց հետո ձեռնամուխ եղավ հազարավոր մարդկանց փրկությանը»,– ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը եւ հավելեց:
««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության խորքային արժեքներից է բարեգործության շղթան անխախտ պահելու եւ դրա ազդեցությունն ապահովելու գործը։ Այս հերոսները վտանգի են ենթարկել ամենաթանկը՝ սեփական կյանքը։ Ամենաքիչը՝ մենք պարտավոր ենք աջակցել նրանց եւ նրանց պայքարին՝ վառ պահելու համար մարդկային արժեքներն ու մեծահոգության ոգին», - հավելել է Վարդան Գրեգորյանը:
Aurora Dialogues հաջորդ երկխոսությունները տեղի կունենան ս.թ. հունիսին Երեւանում՝ որպես 2018 թ. «Ավրորա» մրցանակաբաշխության գլխավոր արարողությանը նախորդող միջոցառումների մաս։

New York hosts Aurora Dialogues
The Aurora Humanitarian Initiative, in partnership with the National September 11 Memorial & Museum, hosted distinguished members of the humanitarian community in an event titled “Solidarity Beyond Borders: Stepping Up When Others Step Back”.
The event was focused on what moves people to risk their lives and stand up for others in challenging situations.
“We are honored to join the Aurora Humanitarian Initiative in promoting the generosity of the human spirit, as this is also a positive legacy of the September 11, 2001 attacks,” 9/11 Memorial &Museum President Alice Greenwald said.
A keynote presentation was delivered by Philip Zimbardo, famed psychologist, Professor Emeritus at Stanford University, and Founder and President of the Heroic Imagination Project. The address focused on the psychological reasoning and response to heroism, highlighting the ways in which people can learn to step up while others step back.
In a panel discussion moderated by Washington Post Columnist David Ignatius, 2016 Aurora Prize Laureate Marguerite Barankitse spoke about her own experience facing and overcoming adversity.
The panel also featured Lieutenant Bill Keegan, Retired Port Authority Police Department Lieutenant, Special Ops, who was Night Operations Commander of the World Trade Center Rescue/Recovery Teams at Ground Zero from September 11, 2001 until the end of the recovery, which was marked on May 30, 2002. Lieutenant Keegan is now the Founder and President of H.E.A.R.T. 9/11 (Healing Emergency Aid Response Team), working to respond to disasters, rebuild community centers in hard-hit areas.
“Maggy and Lieutenant Bill Keegan embody courage and the incredible journey of those who have overcome adversity. In Maggy’s case, after being saved herself, she went on to save thousands of others,” said Vartan Gregorian, Co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative and President of the Carnegie Corporation of New York.
“The impact of the cycle of giving is one of the core values of the Aurora Humanitarian Initiative. These heroes have risked their lives. At the very least, the rest of us can give our support to them and their causes so that the spirit of generosity and human values are upheld,” he added.
The next Aurora Dialogues will take place in Yerevan this June as part of a weekend of events culminating in the presentation of the 2018 Aurora Prize for Awakening Humanity.