Դիլիջանում կկայանա Diamond Challenge մրցույթի կիսաեզրափակիչ փուլը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 10-ին Դիլիջանի համայնքային կենտրոնում (ԴՀԿ) տեղի կունենա Diamond Challenge միջազգային մրցույթի կիսաեզրափակիչ փուլը ։
2017 թվականի օգոստոսին ԴՀԿ-ն դարձավ մրցույթի պաշտոնական ներկայացուցիչը Հայաստանում եւ սկսեց ուղղորդել երիտասարդներին՝ մշակելու ձեռնարկատիրական ծրագրեր։
2018 թ. հունվարի սկզբին 14-18 տարեկան դպրոցականներ Հայաստանի տարբեր մարզերից, այդ թվում նաև UWC Դիլիջան քոլեջից,  ներկայացրել են կիսաեզրափակիչ փուլի մասնակցության հայտերը։
Աշխարհի տարբեր երկրներից հարյուրավոր վիրտուալ դատավորներ քսան թիմերից ընտրել են լավագույն տասին՝ գնահատելով, թե որքան իրագործելի, տպավորիչ եւ զարգանալու հեռանկար ունեցող ծրագիր են նրանք ներկայացրել։
Լավագույն տասը թիմերը կժամանեն Դիլիջան փետրվարի 10-ին՝ ներկայացնելու իրենց գաղափարները հայ եւ միջազգային փորձագետներից կազմված ժյուրիին։ Հաղթող ճանաչված թիմը կստանա 1 000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամական պարգեւ եւ հնարավորություն ԱՄՆ-ի Դելավեր համալսարանում մասնակցելու Youth Entrepreneurship Summit-ին ՝ մրցելով աշխարհի 17 երկրներից եզրափակիչ փուլ անցած թիմերի հետ՝ հավելյալ մրցանակների համար։
Թիմերին կողջունեն ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի կինը՝ Լի Քարտերը եւ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի տնօրեն Րաֆֆի Պաղճեանը։

В Дилижане пройдет армянский полуфинал конкурса Diamond Challenge - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 10 февраля в Дилижанском центре развития местного сообщества пройдет армянский полуфинал конкурса Diamond Challenge.
С августа 2017 года Дилижанский центр развития местного сообщества официально представляет Diamond Challenge в Армении и проводит с подростками занятия по подготовке концепций проектов.
«Задачи конкурса Diamond Challenge совпадают с теми, которые мы решаем в Дилижане вот уже два года, реализуя образовательные программы по социальному предпринимательству и поддерживая молодых людей и их родителей с запуском их собственных проектов. Теперь мы стараемся привлечь молодежь из других регионов Армении, помогая выдвигать идеи и претворять их в жизнь», – сказала директора центра заявила Рубина Тер-Мартиросян.
Предварительный отбор проводился в начале января 2018 года.
20 команд старшеклассников 14–18 лет со всей Армении, в том числе из колледжа UWC Dilijan, представили свои предложения проектов и презентации в слайдах. Сотни членов жюри из разных стран отобрали десять лучших команд, которые 10 февраля представят в Дилижане свои идеи жюри.
Судьям предстоит выбрать проект, который получит грант в размере $ 1 000 и будет представлять Армению в финале Youth Entrepreneurship Summit в Университете Делавера в США, где в борьбе за высшую награду сойдутся команды из 17 стран.
Ли Картер, супруга посла США в Армении, обратится к командам с приветственным словом, а Рафи Багджян, гендиректор фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA Foundation) выступит с мотивационной речью.