Նիլ Գեյման. Կարդացեք՝ մի կողմ դնելով բոլոր գայթակղությունները
Նիլ Գեյմանը, դերասանուհիներ Նիկոլ Քիդմանը եւ Էլ Ֆանինը, դիզայներ Սենդի Փաուէլը Կանի 2017թ. փառատոնին
Մի քանի տարի առաջ բրիտանացի գրող Նիլ Գեյմանը The Guardian պարբերականի համար էսսե էր գրել ընթերցանության կարեւորության մասին: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում որոշ հատվածներ դրանից:
Իսկական դրայվ
Գեղարվեստական գրականությունը երկու առաքելություն ունի:
Այն, նախեւառաջ, բացահայտում է ձեզ համար կախվածությունը ընթերցանությունից: Անհագ ցանկությունն իմանալ այն, ինչ կլինի հետո, էջը շրջելու բաղձանքը, շարունակելու անհրաժեշտությունը, նույնիսկ եթե դժվար լինի, որովհետեւ ինչ-որ մեկը փորձանքի մեջ է, եւ դու պետք է իմանաս, ինչպես այս ամենը կավարտվի… Սա է իսկական դրայվը: Այն ստիպում է իմանալ նոր բառեր, այլ կերպ մտածել, շարունակել առաջ գնալ: Բացահայտել, որ ընթերցանությունը ինքնին հաճույք է: Մեկ անգամ գիտակցելով սա՝ դուք կբռնեք անընդմեջ կարդալու ուղին:
Երեխաների գրագիտությունը երաշխավորելու պարզագույն միջոց է սովորեցնել նրանց կարդալ եւ ապացուցել, որ ընթերցանությունը հաճելի զբաղմունք է: Ամենապարզը՝ գտե՛ք գրքեր, որոնք նրանց դուր են գալիս, հասանելի՛ դարձրեք դրանք եւ թո՛ւյլ տվեք կարդալ:
Երեխաների համար գոյություն չունեն վատ հեղինակներ: Եթե երեխաները ցանկություն ունեն կարդալ նրանց ստեղծագործությունները եւ փնտրում են այդ գրքերը, որովհետեւ բոլոր երեխաները տարբեր են: Նրանք գտնում են իրենց անհրաժեշտ պատմվածքները եւ խորասուզվում դրանց մեջ: Ծեծված եւ հին գաղափարը նրանց համար ո՛չ ծեծված է, ո՛չ էլ հին: Չէ՞ որ երեխան առաջին անգամ է բացահայտում այն իր համար: Հեռու մի՛ պահեք երեխաներին ընթերցանությունից միայն այն պատճառով, որ ձեզ թվում է, թե նրանք սխալ բաներ են կարդում: Ձեզ դուր չեկած գրականությունը ուղի է դեպի այն գրքերը, որոնք ձեզ հոգեհարազատ կդառնան: Ոչ բոլորն են կիսում ձեր ճաշակը:
Կարեկցանքը գործիք է
Գեղարվեստական գրականության երկրորդ առաքելությունը կարեկցանք արթնացնելն է: Երբ դուք հաղորդում կամ ֆիլմ եք դիտում, տեսնում եք երեւույթներ, որոնք տեղի են ունենում այլ մարդկանց հետ: Գեղարվեստական արձակը դա այն է, ինչ դուք ստանում եք այբուբենի 39 տառերի եւ մի բուռ կետադրական նշանների օգնությամբ, եւ դուք միայնակ, օգտագործելով ձեր երեւակայությունը, ստեղծում եք մի աշխարհ, բնակեցնում այն եւ ձեր շուրջը նայում օտարի հայացքով: Դուք սկսում եք զգալ իրերը, այցելել վայրեր եւ աշխարհներ, որոնց մասին չէիք իմանա: Դուք հասկանում եք, որ արտաքին աշխարհը նույնպես դուք եք: Դուք ուրիշ մարդ եք դառնում, եւ երբ վերադառնաք ձեր աշխարհ, ձեր մեջ ինչ-որ փոքր բան կփոխվի:
Նիլ Գեյմանը, դերասանուհիներ Նիկոլ Քիդմանը եւ Էլ Ֆանինը, դիզայներ Սենդի Փաուէլը Կանի 2017թ. փառատոնին Նիլ Գեյմանը, դերասանուհիներ Նիկոլ Քիդմանը եւ Էլ Ֆանինը, դիզայներ Սենդի Փաուէլը Կանի 2017թ. փառատոնին
Կարեկցանքը գործիք է, որը համախմբում է մարդկանց եւ թույլ է տալիս չներկայանալ որպես ինքնասիրահարված միայնակ էակներ: Գրքերում դուք նաեւ գտնում եք այս աշխարհում գոյատեւելու համար կենսական նշանակություն ունեցող որեւէ բան: Այն է՝ աշխարհը չպետք է պարտադիր լինի հենց այնպիսին, ինչպիսին որ կա: Ամեն բան կարող է փոխվել:
Ուրիշ աշխարհ
Գրականությունը կարող է ձեզ ուրիշ աշխարհ ցույց տալ: Այն կարող է տեղափոխել ձեզ մի վայր, որտեղ երբեք չեք եղել: Մեկ անգամ այցելելով ուրիշ աշխարհներ, ինչպես նրանք, ովքեր կախարդական մրգեր են համտեսել, դուք երբեք չեք կարող լիարժեք գոհ լինել այն աշխարհից, որում մեծացել եք: Դժգոհությունը լավ բան է: Դժգոհ մարդիկ կարող են կատարելագործել իրենց աշխարհները, դարձնել դրանք ավելի լավը, փոխել դրանք:
Գրքերը նաեւ մահացածների հետ շփման միջոց են: Դրանք միջոց են՝ դասեր քաղելու այն մարդկանցից, որոնք այլեւս մեզ հետ չեն: Մարդկությունը ստեղծել է ինքն իրեն, զարգացել, ծնել գիտելիքների նոր ձեւ, որը կարելի է զարգացնել, այլ ոչ թե անընդհատ մտապահել: Կան հեքիաթներ, որոնք շատ երկրներից մեծ են, որոնք ավելի հին են, քան մշակույթներն ու պատերը, որոնց ներսում առաջին անգամ պատմել են դրանք:
Երբ ոչ մեկ չի նայում հեռախոսի էկրանին
Մենք պետք է բարձրաձայն կարդանք մեր երեխաների համար: Կարդանք այն, ինչ նրանց ուրախացնում է: Կարդանք պատմություններ, որոնցից մենք արդեն հոգնել ենք: Խոսենք տարբեր ձայներով, հետաքրքրություն սերմանենք նրանց մոտ եւ չդադարենք կարդալ միայն այն պատճառով, որ նրանք արդեն սովորել են ընթերցել: Մենք պետք է բարձրաձայն ընթերցանությունը միասնության պահ դարձնենք, մի ժամանակահատված, երբ որեւէ մեկը չի նայում հեռախոսներին, երբ աշխարհի գայթակղությունները մի կողմ են դրված:
Անհատները նորից ու նորից փոխում են աշխարհը
Բոլորս՝ մեծ թե փոքր, գրող թե ընթերցող, պետք է երազենք: Մենք պետք է հորինենք: Հեշտ է ձեւանալ, որ ոչ ոք չի կարող ոչինչ փոխել, որ մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ հասարակությունը ահռելի է, իսկ անհատն ավելի փոքր է, քան ոչինչը, ատոմ է պատի մեջ, մի հատիկ՝ բրնձի արտում. սակայն ճշմարտությունն այն է, որ անհատները փոխում են աշխարհը նորից ու նորից, անհատները կերտում են ապագան եւ անում են դա՝ պատկերացնելով, որ իրերը կարող են այլ լինել:
Մի օր Ալբերտ Էյնշտեյնին հարցրել են, ինչ կարող ենք անել մեր երեխաներին ավելի  խելացի դարձնելու համար: Նրա պատասխանը պարզ էր եւ իմաստուն: Եթե ցանկանում եք, որպեսզի ձեր երեխաները խելացի լինեն, նրանց համար հեքիաթնե՛ր կարդացեք: Եթե ցանկանում եք, որպեսզի նրանք էլ ավելի խելացի լինեն, ավելի՛ շատ հեքիաթներ կարդացեք նրանց համար: Նա գիտակցում էր ընթերցանության եւ երեւակայության արժեքը:

Нил Гейман: Чтение возьмет вас туда, где вы никогда не были
Нил Гейман, актрисы Николь Кидман и Элль Фаннин, художник по костюмам Сэнди Пауэлл на Каннском фестивале в 2017 году
Несколько лет назад британский писатель Нил Гейман написал для газеты The Guardian эссе о важности чтения. Мы решили представить вашему вниманию некоторые отрывки из него.
Настоящий драйв
У художественной литературы есть два назначения:
Во-первых, она открывает вам зависимость от чтения. Жажда узнать, что же случится дальше, желание перевернуть страницу, необходимость продолжать, даже если будет тяжело, потому что кто-то попал в беду, и ты должен узнать, чем это все кончится… в этом настоящий драйв. Это заставляет узнавать новые слова, думать по-другому, продолжать двигаться вперед. Обнаруживать, что чтение само по себе является наслаждением. Единожды осознав это, вы на пути к постоянному чтению.
Простейший способ гарантировано вырастить грамотных детей – это научить их читать и показать, что чтение – это приятное развлечение. Самое простое – найдите книги, которые им нравятся, дайте к ним доступ и позвольте их прочесть.
Не существует плохих авторов для детей, если дети хотят их читать и ищут их книги, потому что все дети разные. Они находят нужные им истории, и они входят внутрь этих историй. Избитая затасканная идея не избита и затаскана для них. Ведь ребенок открывает ее впервые для себя. Не отвращайте детей от чтения лишь потому, что вам кажется, будто они читают неправильные вещи. Литература, которая вам не нравится, – это путь к книгам, которые могут быть вам по душе. И не у всех одинаковый с вами вкус.
Эмпатия – это инструмент
Вторая вещь, которую делает художественная литература, – она порождает эмпатию. Когда вы смотрите телепередачу или фильм, вы смотрите на вещи, которые происходят с другими людьми. Художественная проза – это что-то, что вы производите из 33 букв и пригоршни знаков препинания, и вы, вы один, используя свое воображение, создаете мир, населяете его и смотрите вокруг чужими глазами. Вы начинаете чувствовать вещи, посещать места и миры, о которых вы бы и не узнали. Вы узнаете, что внешний мир – это тоже вы. Вы становитесь кем-то другим, и когда возвратитесь в свой мир, то что-то в вас немножко изменится.
Эмпатия – это инструмент, который собирает людей вместе и позволяет вести себя не как самовлюбленные одиночки. Вы также находите в книжках кое-что жизненно важное для существования в этом мире. И вот оно: миру не обязательно быть именно таким. Все может измениться.
Другой мир
Литература может показать вам другой мир. Она может взять вас туда, где вы никогда не были. Один раз посетив другие миры, как те, кто отведали волшебных фруктов, вы никогда не сможете быть полностью довольны миром, в котором выросли. Недовольство – это хорошая вещь. Недовольные люди могут изменять и улучшать свои миры, делать их лучше, делать их другими.
Нил Гейман, актрисы Николь Кидман и Элль Фаннин, художник по костюмам Сэнди Пауэлл на Каннском фестивале в 2017 году Нил Гейман, актрисы Николь Кидман и Элль Фаннин, художник по костюмам Сэнди Пауэлл на Каннском фестивале в 2017 году
Книги – это способ общаться с мертвыми. Это способ учиться у тех, кого больше нет с нами. Человечество создало себя, развивалось, породило тип знаний, которые можно развивать, а не постоянно запоминать. Есть сказки, которые старше многих стран, сказки, которые надолго пережили культуры и стены, в которых они были впервые рассказаны.
Когда никто не смотрит в телефоны
Мы должны читать вслух нашим детям. Читать им то, что их радует. Читать им истории, от которых мы уже устали. Говорить на разные голоса, заинтересовывать их и не прекращать читать только потому, что они сами научились это делать. Делать чтение вслух моментом единения, временем, когда никто не смотрит в телефоны, когда соблазны мира отложены в сторону.
Личности меняют мир снова и снова
Все мы – взрослые и дети, писатели и читатели – должны мечтать. Мы должны выдумывать. Легко притвориться, что никто ничего не может изменить, что мы живем в мире, где общество огромно, а личность меньше чем ничто, атом в стене, зернышко на рисовом поле. Но правда состоит в том, что личности меняют мир снова и снова, личности создают будущее, и они делают это, представляя, что вещи могут быть другими.
Однажды Альберта Эйнштейна спросили, как мы можем сделать наших детей умнее. Его ответ был простым и мудрым. Если вы хотите, чтобы ваши дети были умны, сказал он, читайте им сказки. Если вы хотите, чтобы они были еще умнее, читайте им еще больше сказок. Он понимал ценность чтения и воображения.