Երեւանում բացվել է Կայուն զարգացման նպատակների ազգային կենտրոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում այսօր բացվել է ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնը, որին ներկա է եղել նաեւ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Կենտրոնը ՀՀ կառավարության եւ ՄԱԿ-ի համատեղ նախաձեռնություն է, որը կգործի Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի շրջանակում:
«Նորարարական կենտրոնի հիմնական դերը կլինի ներգրավել աշխարհում առկա ինովացիոն տեխնոլոգիաները եւ փորձը՝ բազմաշերտ խնդիրներին ասիմետրիկ լուծումներ տալու համար: Սա առաջին նմանատիպ կենտրոնն է, երբ պետությունը` ազգային մակարդակի վրա, ՄԱԿ-ի հետ համատեղ, ստեղծում է նորարարական մարմին, որպեսզի այս բաղադրիչով օժանդակի ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանն իր երկրում: Ես տեղյակ եմ, որ ՄԱԿ-ի մեր գործընկերներն այս համատեղ փորձը կիսել են Նյու Յորքի իրենց գործընկերների հետ եւ պատրաստվում են այն առաջարկել նաեւ այլ երկրներում՝ որպես Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանն ուղղված պետության եւ ՄԱԿ-ի համագործակցության հաջող օրինակ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ Կայուն զարգացման նպատակները Հայաստանում նախապատրաստելու եւ իրականացնելու նպատակով արդեն գործում է ընդգրկուն աշխատանքային խումբ:
«Հաջորդ տարի հուլիսին ՄԱԿ-ում ներկայացնելու ենք Հայաստանում Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գործընթացը: Հույս ունեմ, որ մեր փորձը եւ կատարած աշխատանքը լավ օրինակ կծառայեն, թե ինչպես են համագործակցում պետությունը եւ ՄԱԿ-ը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ Նորարարական կենտրոնը նոր որակ կհաղորդի Հայաստանում առկա խնդիրների լուծմանը:
Կենտրոնը ծառայելու է որպես փորձարարության, համագործակցության, վերլուծությունների իրականացման եւ բարձրակարգ մասնագետների ներգրավման հարթակ՝ բացահայտելու Հայաստանի զարգացման ներուժը եւ արագացնելու «Օրակարգ 2030»-ի իրականացման գործընթացը:

В Ереване открылся Национальный центр Целей устойчивого развития - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В Ереване сегодня состоялась церемония открытия Национального инновационного центра Целей устойчивого развития ООН, на которой присутствовал премьер-министр Карен Карапетян.
Центр является совместной инициативой правительства Армении и ООН и будет действовать в рамках Центра стратегических инициатив.
«Основной ролью инновационного центра станет привлечение имеющихся в мире инновационных технологий и опыта для нахождения ассиметричных решений многослойных проблем. Это первый прецедент, когда государство совместно с ООН на национальном уровне создает инновационный орган, чтобы таким образом содействовать реализации Целей устойчивого развития ООН в своей стране. Наши партнеры в ООН поделились этим опытом со своими коллегами в Нью-Йорке и собираются предложить его другим странам в качестве успешного примера сотрудничества государства и ООН, направленного на реализацию Целей устойчивого развития»,- отметил Карен Карапетян.
Премьер-министр подчеркнул, что с целью подготовки и реализации Целей устойчивого развития в Армении уже действует расширенная рабочая группа.
«В июле следующего года мы представим в ООН процесс реализации Целей устойчивого развития в Армении. Надеюсь, что наш опыт и проделанная работа послужат хорошим примером сотрудничества государства и ООН»,- заявил Карен Карапетян.
Премьер-министр выразил убежденность, что Инновационный центр придаст новое качество решению имеющихся в Армении проблем.
Центр будет служить площадкой для реализации экспериментов, сотрудничества и анализа, а также вовлечения высококвалифицированных специалистов для выявления потенциала развития Армении и ускорения процесса реализации «Повестки 2030».