Երեւանում բացվել է Կայուն զարգացման նպատակների ազգային կենտրոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում այսօր բացվել է ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնը, որին ներկա է եղել նաեւ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Կենտրոնը ՀՀ կառավարության եւ ՄԱԿ-ի համատեղ նախաձեռնություն է, որը կգործի Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի շրջանակում:
«Նորարարական կենտրոնի հիմնական դերը կլինի ներգրավել աշխարհում առկա ինովացիոն տեխնոլոգիաները եւ փորձը՝ բազմաշերտ խնդիրներին ասիմետրիկ լուծումներ տալու համար: Սա առաջին նմանատիպ կենտրոնն է, երբ պետությունը` ազգային մակարդակի վրա, ՄԱԿ-ի հետ համատեղ, ստեղծում է նորարարական մարմին, որպեսզի այս բաղադրիչով օժանդակի ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանն իր երկրում: Ես տեղյակ եմ, որ ՄԱԿ-ի մեր գործընկերներն այս համատեղ փորձը կիսել են Նյու Յորքի իրենց գործընկերների հետ եւ պատրաստվում են այն առաջարկել նաեւ այլ երկրներում՝ որպես Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանն ուղղված պետության եւ ՄԱԿ-ի համագործակցության հաջող օրինակ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ Կայուն զարգացման նպատակները Հայաստանում նախապատրաստելու եւ իրականացնելու նպատակով արդեն գործում է ընդգրկուն աշխատանքային խումբ:
«Հաջորդ տարի հուլիսին ՄԱԿ-ում ներկայացնելու ենք Հայաստանում Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գործընթացը: Հույս ունեմ, որ մեր փորձը եւ կատարած աշխատանքը լավ օրինակ կծառայեն, թե ինչպես են համագործակցում պետությունը եւ ՄԱԿ-ը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ Նորարարական կենտրոնը նոր որակ կհաղորդի Հայաստանում առկա խնդիրների լուծմանը:
Կենտրոնը ծառայելու է որպես փորձարարության, համագործակցության, վերլուծությունների իրականացման եւ բարձրակարգ մասնագետների ներգրավման հարթակ՝ բացահայտելու Հայաստանի զարգացման ներուժը եւ արագացնելու «Օրակարգ 2030»-ի իրականացման գործընթացը:

Photo: РА Press service of the Armenian government
Yerevan/Mediamax/. The world’s first National SDG Innovation Lab opened today in Yerevan, with Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan being among attendees of the ceremony.
The lab is a joint project of the Armenian Government and UN and will operate in the framework of the Center for Strategic Initiatives.
“The lab will mainly focus on applying global innovative technologies and experience to develop solutions for complex issues. This is the first lab of the kind, the first time a country creates an innovative agency in collaboration with UN at the national level in order to support implementation of SDGs in the country. I know that our UN partners shared this experience with their partners in New York and now plan to suggest it to other countries as a successful example of cooperation between the state and the UN during realization of the sustainable development goals,” said Karen Karapetyan.
The Prime Minister stressed that a comprehensive working group is already operating in Armenia to prepare and implement SDGs in the country.
“We will introduce the process of implementation of SDGs in Armenia next July at the UN. I hope our experience and efforts will serve as a good example of cooperation between the state and the UN,” said Karen Karapetyan. The Prime Minister expressed his confidence that the innovation lab will add new quality to solutions for Armenia’s current issues.
The lab will serve as a platform for experimentation, collaboration, analysis, and for involvement of top experts. The purpose of the lab is to unlock Armenia’s potential and accelerate implementation of the 2030 Agenda.
The National SDG Innovation Lab already cooperates with Stanford Change Labs, UN Global Pulse, The Behavioral Insights Team, and the Armenian General Benevolent Union (AGBU).