Քննարկվում է ՀՀ-ում «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի վերականգնումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը եւ Պալատի հետախուզության հանձնաժողովի անդամ Ադամ Շիֆն աջակցում են Հայաստանում «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի (ՀՄԿ) ծրագրերի վերականգնմանը:
Հայ դատի հանձնախմբի Արեւմտյան շրջանի կազմակերպած խորհրդաժողովի շրջանակում կոնգրեսականները հայտարարել են, որ սատարում են հանձնախմբի նախաձեռնությունը՝ ուղղված ՀՄԿ-ի կողմից Հայաստանին $ 100 մլն կրթական դրամաշնորհի տրամադրմանը:
««Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի ներդրումը կարող է մեծապես նպաստել Հայաստանի հետ առեւտրային կապերի զարգացմանը»,- ասել է Էդ Ռոյսը:
Ադամ Շիֆն էլ հիշեցրել է, որ «Հազարամյակի մարտահրավերներ»-ի կողմից նախկինում Հայաստանին տրամադրված օժանդակությունը զգալիորեն կրճատել է գյուղական շրջաններում աղքատության մակարդակը՝ հավելելով, որ ինքը մեծապես աջակցում է կրթական ոլորտում նոր հատկացում կատարելու գաղափարին:
«Հայաստանն ինչո՞ւ չի կարող վերածվել Սիլիկոնյան հովտի»,- նշել է կոնգրեսականը:
«Մենք ողջունում ենք Էդ Ռոյսի եւ Ադամ Շիֆի աջակցությունը, որը կօգնի «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի $ 100 մլն հատկացման շնորհիվ Հայաստանի գիտության, տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության եւ մաթեմատիկայի ոլորտում ծրագրեր իրականացնել»,- հայտարարել է Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2006-2011 թթ. «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի շրջանակում Հայաստանում ծախսվել է $ 177 մլն, որն ուղղվել է գյուղական շրջաններում աղքատության կրճատմանը: Վերջին տարիներին Հայաստանը դիմել է ծրագրի երկրորդ փուլին մասնակցելու հայցով, սակայն մերժվել է, քանի որ Հայաստանում կոռուպցիոն ռիսկերի վերահսկելու պահանջի ցուցանիշը սահմանված նորմայից ցածր է եղել:

Armenia gets US Congressmen’s support for an MCC grant - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. U.S. House Foreign Affairs Committee Chairman Ed Royce and House Intelligence Committee Ranking Democrat Adam Schiff are supporting renewal of the Millennium Challenge Corporation (MCC) programs in Armenia.
The Congressmen announced their support for the Armenian National Committee of America initiative to secure a USD 100 million MCC STEM Education Grant for Armenia at the ANCA Western Region Grassroots Conference panel.
“Using the Millennium Challenge Corporation to address some of the capacity issues in Armenia with respect to trade and investment could go a very long way,” said Ed Royce.
Adam Schiff reminded that previous MCC grants to Armenia substantially reduced poverty in rural areas, and shared his support for the initiative for a STEM grand.
“Why can’t Armenia become like Silicon Valley?” remarked Adam Schiff.
“We welcome the leadership of Chairman Royce and Representative Schiff in helping to realize the transformative potential of a USD 100 million MCC Science, Technology, Engineering, and Mathematics grant for Armenia,” said ANCA Chairman Raffi Hamparian.
It’s worth noticing that Millennium Challenge Contacts invested USD 177m in Armenia in 2006-2011, allocated to poverty reduction in rural areas. In recent years Armenia applied for the second contact but was rejected, as the corruption risk management indicator in Armenia was lower than the standard.