IDeA-ի գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Րաֆֆի Պաղճեանը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի նոր գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Րաֆֆի Պաղճեանը։
Րաֆֆի Պաղճեանն ավելի քան 35 տարի աշխատել է էներգետիկ ոլորտի համաշխարհային առաջատար Shell ընկերությունում՝ զբաղեցնելով ղեկավար տարբեր պաշտոններ։ Մինչ Shell ընկերությունից հեռանալը, նա զբաղեցրել է Միացյալ Թագավորությունում ընկերության գործադիր տնօրենի պաշտոնը։
«Վերջին մի քանի տարիները IDeA հիմնադրամի համար եղել են կայացման տարիներ։ Մենք հուսով ենք, որ Րաֆֆի Պաղճեանի փորձն ու գիտելիքները թույլ կտան, որպեսզի հիմնադրամը Հայաստանում սոցիալական ձեռներեցության մշակույթի զարգացման նոր փուլ մտնի»,- նշել են IDeA հիմնադրամի համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Ուրախ եմ միանալ IDeA հիմնադրամին: Ինձ համար մեծ հաճույք է ծառայել հայրենիքիս՝ Հայաստան բերելով Shell ընկերության հետ իմ աշխատանքի 35 տարվա փորձը»,- ասել է Րաֆֆի Պաղճեանը:
Էդգար Մանուկյանը, որը IDeA հիմնադրամը ղեկավարում էր 2015թ. հուլիսից, որոշել է զբաղվել սեփական նախաձեռնությունների իրականացմամբ։
«Մենք շնորհակալ ենք Էդգար Մանուկյանին՝ IDeA հիմնադրամում աշխատանքի եւ UWC Դիլիջան դպրոցի կառուցման գործում ունեցած մեծ ներդրման համար, ու հաջողություն ենք մաղթում նրա ձեռնարկումներում»,- նշել են Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Րաֆֆին Պաղճեանը ծնվել է 1956թ. Բեյրութում։ 1981թ. ավարտել է Ֆրանսիայի Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Lille ինստիտուտը՝ քիմիական ինժեների որակավորմամբ:
Կարիերան սկսել է 1984թ. Shell-ի Հաագայի գրասենյակում: Զբաղեցնելով նույն ընկերությունում տարբեր պաշտոններ՝ 2012թ. դարձել է Աբու Դաբիում Shell-ի գործառնական տնօրենը, իսկ 2016թ. մայիսին՝ նշանակվել Միացյալ Թագավորության Shell-ի գործադիր տնօրեն։

Yerevan/Mediamax/. Rafi Baghdjian has been appointed CEO of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation.
Rafi has over 35 years of experience with Shell, covering the technical, commercial and leadership aspects of the energy business. He worked as Chief Operating Officer of Shell UK before retiring from the company.
“The recent years were a period of formation for IDeA. We are hopeful that Rafi Baghdjian’s experience and knowledge will help the Foundation facilitate the development of cultural and social entrepreneurship in Armenia,” said IDeA co-founders Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend.
“I am delighted to join IDeA Foundation. It is a great pleasure to serve my motherland, bringing in my 35-year experience with Shell from around the world,” noted Baghdjian.
Edgar Manukyan, who had headed IDeA since July 2015, resigned to engage in private business.
“We are thankful to Edgar for his great job and particular contribution to the creation of UWC Dilijan and we wish him success in his future endeavors,” stated Vardanyan and Zonabend.
Rafi was born in Beirut in 1956 and graduated as a chemical engineer from Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Lille (France) in 1981.
Baghdjian started his career with Shell in The Hague in 1984. He held different positions within the company thoughout the years and in 2012 became the Chief Operating Officer at Shell Abu Dhabi. In May 2016, Rafi was named a Chief Operating Officer of Shell UK.