IDeA-ի գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Րաֆֆի Պաղճեանը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի նոր գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Րաֆֆի Պաղճեանը։
Րաֆֆի Պաղճեանն ավելի քան 35 տարի աշխատել է էներգետիկ ոլորտի համաշխարհային առաջատար Shell ընկերությունում՝ զբաղեցնելով ղեկավար տարբեր պաշտոններ։ Մինչ Shell ընկերությունից հեռանալը, նա զբաղեցրել է Միացյալ Թագավորությունում ընկերության գործադիր տնօրենի պաշտոնը։
«Վերջին մի քանի տարիները IDeA հիմնադրամի համար եղել են կայացման տարիներ։ Մենք հուսով ենք, որ Րաֆֆի Պաղճեանի փորձն ու գիտելիքները թույլ կտան, որպեսզի հիմնադրամը Հայաստանում սոցիալական ձեռներեցության մշակույթի զարգացման նոր փուլ մտնի»,- նշել են IDeA հիմնադրամի համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Ուրախ եմ միանալ IDeA հիմնադրամին: Ինձ համար մեծ հաճույք է ծառայել հայրենիքիս՝ Հայաստան բերելով Shell ընկերության հետ իմ աշխատանքի 35 տարվա փորձը»,- ասել է Րաֆֆի Պաղճեանը:
Էդգար Մանուկյանը, որը IDeA հիմնադրամը ղեկավարում էր 2015թ. հուլիսից, որոշել է զբաղվել սեփական նախաձեռնությունների իրականացմամբ։
«Մենք շնորհակալ ենք Էդգար Մանուկյանին՝ IDeA հիմնադրամում աշխատանքի եւ UWC Դիլիջան դպրոցի կառուցման գործում ունեցած մեծ ներդրման համար, ու հաջողություն ենք մաղթում նրա ձեռնարկումներում»,- նշել են Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Րաֆֆին Պաղճեանը ծնվել է 1956թ. Բեյրութում։ 1981թ. ավարտել է Ֆրանսիայի Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Lille ինստիտուտը՝ քիմիական ինժեների որակավորմամբ:
Կարիերան սկսել է 1984թ. Shell-ի Հաագայի գրասենյակում: Զբաղեցնելով նույն ընկերությունում տարբեր պաշտոններ՝ 2012թ. դարձել է Աբու Դաբիում Shell-ի գործառնական տնօրենը, իսկ 2016թ. մայիսին՝ նշանակվել Միացյալ Թագավորության Shell-ի գործադիր տնօրեն։

Генеральным директором IDeA назначен Рафи Багджян
Ереван/Медиамакс/. Новым генеральным директором фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) назначен Рафи Багджян.
Рафи Багджян в течение последних 35 лет работал в международной энергетической корпорации Shell, занимая различные руководящие должности. До ухода из Shell в январе 2017 года он занимал пост исполнительного директора корпорации в Великобритании.
«Последние несколько лет были для IDeA периодом становления. Мы надеемся, что опыт и знания Рафи Багджяна позволят фонду выйти на новый этап развития культуры социального предпринимательства в Армении», – отметили соучредители фонда IDeA Рубен Варданян и Вероника Зонабенд.
«Я рад присоединиться к команде IDeA. Для меня огромное удовольствие служить Родине, принося с собой опыт, полученный на протяжении 35 лет работы в компании Shell», – сказал Рафи Багджян.
Эдгар Манукян, возглавлявший фонд IDeA с июля 2015 года, принял решение оставить должность и сосредоточиться на собственных проектах.
«Мы благодарны Эдгару Манукяну за работу на этом посту и за большой вклад в координацию усилий по строительству и вводу в эксплуатацию колледжа UWC Dilijan. Желаем успехов в его будущих начинаниях», – отметили Рубен Варданян и Вероника Зонабенд.
Рафи Багджян родился в 1956 г. в Бейруте. В 1981 году окончил французский институт
Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Lille по специальности «Химическая инженерия».
Свою карьеру Багджян начал в 1984 году в офисе Shell в Гааге. Занимая разные посты в той же компании, в 2012 году он стал операционным директором Shell в Абу-Даби, а в мае 2016 году был назначен на пост исполнительного директора Shell в Великобритании.