Լուսանկարը` EU Neighbours east
Պատկերացրեք 3000 կմ երկարությամբ զբոսաշրջային երթուղի, որը ձգվում է Սալոնիկից (Հունաստան) մինչեւ Մեղրի (Հայաստան): Հետեւելով հին առեւտրականների ճանապարհին՝ այն սկիզբ է առնում Էգեյան ծովի ափերից, շարունակվում Սեւ ծովի ափամերձ հատվածներով եւ ավարտվում Հայաստանի ամենահարավային կետում: Սա «Մետաքսի ճանապարհի սեւծովյան միջանցք» անդրսահմանային համագործակցության ծրագրի (BSSRC) տեսլականն է, որը ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից եւ ընդհանուր նախաձեռնության շրջանակներում միավորում է 4 երկիր (Հունաստան, Թուրքիա, Վրաստան եւ Հայաստան)` խթանելու զբոսաշրջության, ճանապարհորդության ու ընդհանուր մշակույթի զարգացմանը:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2013 թվականի հուլիսի 16-ին Վայոց  Ձորի մարզում գտնվող Նորավանք վանական համալիրում: Այն ֆինանսավորվում է ԵՄ Սեւծովյան ավազանի համատեղ գործառնական ծրագրի կողմից: ԵՄ-ի ներդրումը ծրագրում կազմում է շուրջ 680 000 եվրո: Սալոնիկից Մեղրի ձգվող 3000 կմ երկարությամբ երթուղու երկայնքով նախաձեռնությունն աջակցում է դրանում ընդգրկված 173 համայնքների զարգացմանը, որոնցից 43-ը Հայաստանում են: Տեղերում կոնկրետ աջակցություն ցուցաբերելուց բացի, ծրագիրը նաեւ մշակել է տարբեր սմարթֆոնների եւ պլանշետների համար հասանելի վիրտուալ զբոսաշրջային երթուղի եւ գործարար տեղեկատու՝ օգնելով զբոսաշրջիկներին շարժվել հին առեւտրականների հետքերով:
Ծրագրի շրջանակներում 192 պատմամշակութային վայրեր համալրվել են տեղեկատվական վահանակներով, ինչպես նաեւ աջակցություն եւ փորձագիտական խորհրդատվություն է տրամադրվել տեղական զբոսաշրջային օպերատորներին: Ստեղծվել են նաեւ վեբ-պորտալ ու բոլոր հանրահայտ սոցիալական ցանցերի հետ լիովին ինտեգրված սմարթֆոնային 5 հավելված, որոնցում նշված են երթուղու վրա գտնվող տեսարժան վայրերը եւ որոնք համալրված են GPS նավիգացիայով, ինտերակտիվ քարտեզներով ու յուրաքանչյուր տեսարժան վայրի վերաբերյալ բազմալեզու եւ մուլտիմեդիա տեղեկատվությամբ:
Վեբ-պորտալին ու հավելվածներին լիովին ինտեգրված է գործարար տեղեկատուն, որն իրենից ներկայացնում է յուրաքանչյուր վայրում զբոսաշրջային ծառայություն մատուցողների վերաբերյալ ընդգրկուն ցանկ: Տեղեկատուն նպաստում է գյուղական համայնքների կայուն զարգացմանը՝ հնարավորություն ընձեռելով այցելուներին շփվել տեղացիների, բարելավել եկամուտները եւ ընդլայնել տեղական համայնքների հնարավորությունները՝ ապագա այցելուների համար տեսարժան վայրերի ու ժամանցի վայրերի, այդ թվում՝ կայուն, էկոլոգիապես մաքուր միջոցառումների եւ բարելավումների մշակման նպատակով
Նորավանքը օտարերկրյա զբոսաշրջիկների այցելության նախընտրելի վայրերից է Նորավանքը օտարերկրյա զբոսաշրջիկների այցելության նախընտրելի վայրերից է
Չիվա գյուղում գտնվող «Նորավանք» հյուրատան սեփականատեր եւ տնօրեն Հեղինե Ղազարյանը պատմում է, որ «Մետաքսի ճանապարհի սեւծովյան միջանցք» ծրագիրն իրապես օգնել է հյուրատան գործունեությանը։
«Մեր հյուրատունը վաղուց է գործում, սակայն ծրագրի շրջանակներում մասնակցելով տարբեր դասընթացների եւ այլ միջոցառումների՝ մենք ստացանք այնպիսի գիտելիքներ, որոնց օգնությամբ կարողացանք օպտիմալացնել մեր ծախսերը, ընդլայնել գործունեությունը եւ ավելի բարձրորակ ծառայություններ մատուցել զբոսաշրջիկներին»,- պատմում է տիկին Հեղինեն։
Ծրագիրը զգալիորեն նպաստել է "Նորավանք" հյուրատան գործունեությանը Ծրագիրը զգալիորեն նպաստել է "Նորավանք" հյուրատան գործունեությանը
Նա հատկապես ուրախ է, որ ծրագրի շնորհիվ կարողացավ ծանոթանալ բազմաթիվ հետաքրքիր մարդկանց հետ, այդ թվում՝ արտասահմանից, ովքեր նրա հետ կիսվեցին համանման բիզնեսի կառավարման իրենց հմտություններով ու փորձով։ Տիկին Ղազարյանը հույս ունի, որ ծրագիրը շարունակական կլինի, ինչը կնպաստի իր հարազատ համայնքի զարգացմանը։
Մետաքսի ճանապարհն առեւտրային ուղի լինելուց բացի նաեւ գաղափարների ու մշակույթի ներթափանցման ճանապարհ էր: Պատմության առաջին միջմայրցամաքային մայրուղին խթանում էր առեւտրի, գիտության, արվեստի, մշակույթի ու գաղափարների ներթափանցումն իր տարածքով ձգվող կայսրություններ ու ազգային պետություններ: Մետաքսի ճանապարհը խաղաղության պահպանմանը նպաստող ուղի էր, քանի որ առեւտրական հարաբերությունները չեն կարող գոյատեւել եւ զարգանալ փակ սահմանների կամ հակամարտությունների դեպքում: Ուստի, դրա կարեւորագույն դերը հանդուրժողականությանը եւ խաղաղ գոյատեւմանը նպաստելն էր:
«Նորավանքի» սեփականատեր տիկին Հեղինեն եւ նրա ամուսինը «Նորավանքի» սեփականատեր տիկին Հեղինեն եւ նրա ամուսինը
Երթուղին սկսվում է Հունաստանից, որն հայտնի է իր ծովով եւ լողափերով եւ հարուստ է թաքնված գանձերով ու վայրի բնությամբ: Նրան հաջորդում է Թուրքիան, որը կապում է Եվրոպան Ասիային եւ որը ներկայացնում է տեսարժան վայրեր՝ հնագույն քաղաքներից սկսած մինչեւ բնական աղբյուրներ եւ ցեխի լոգարաններ, լեռնարշավային ուղիներից մինչեւ ժայռոտ լողափեր: Այնուհետեւ երթուղին անցնում է Վրաստանով, որն հարուստ է գեղատեսիլ արոտավայրերով, արեւոտ բարձրավանդակներով, անտառներով, հանքային աղբյուրներով, քարանձավներով եւ ջրվեժներով: Ի վերջո, երթուղին ավարտվում է  Հայաստանում, որը տարածաշրջանի հնագույն քաղաքակրթություններից մեկն է: Այն անցնում է խորն անտառներով եւ խոտային տափաստաններով, վայրի ծաղկադաշտերով, աղբյուրների եւ գետերի երկայնքով:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի պատմամշակութային եւ բնական զբոսաշրջության 43 վայրերում տեղադրվել են ուղղորդիչ նշաններ, տեղեկատվական վահանակներ, հետիոտն շրջայցի եւ արշավային ցուցանակներ, հուշախեցեր, որոնք զբոսաշրջային վայրի մասին բազմալեզու տեղեկություն են տալիս:
Հյուրատան հարեւանությամբ վաճառվող հուշանվերները Հյուրատան հարեւանությամբ վաճառվող հուշանվերները
Հայաստանում ծրագրի համակարգողը «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիր» մարդկային զարգացման ՀԿ-ն է: Կազմակերպության փոխնախագահ եւ գործադիր տնօրեն Բելլա Կարապետյանը հավատացած է, որ ծրագրի գլխավոր արդյունքն այն է, որ դրա արդյունքում ստեղծվեց մեկ այլ ծրագիր, որը նպաստում է տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը։
«Այս հարցում հատկապես մեծ ակտիվություն է ցուցաբերում Թուրքիայում մեր գործընկեր կազմակերպությունը՝ ամեն կերպ նպաստելով անդրսահմանային համագործակցությանը։ Մենք գործընկերների ամուր ցանց ենք ստեղծել, ովքեր պատրաստ են շարունակել աշխատանքը Մետաքսի ճանապարհն իրականություն դարձնելու ուղղությամբ»,- ասում է տիկին Կարապետյանը։
Նա նշեց, որ իրենք նոր դրամաշնորհային ծրագրով արդեն իսկ դիմել են ԵՄ Սեւծովյան ավազանի համատեղ գործառնական ծրագրին եւ ակնկալում են դրական պատասխան ։ Ծրագրի հաստատման դեպքում այն ներառելու է մինչեւ 2020 թվականն ընկած ժամանակահատվածը եւ կոչվելու է «Կապույտ կամար» (Blue arch):
Բելլա Կարապետյանը Բելլա Կարապետյանը
«Փորձելու ենք համատեղել ծովային եւ լեռնային զբոսաշրջությունը։ Նոր ծրագիրը եւս ուղղված է անդրսահմանային համագործակցությանն ու հեռավոր համայնքերի տնտեսական զարգացման խթանմանը»,- ասւոմ է տիկին Բելլան եւ ավելացնում. «Մենք հաշվի ենք առել նախորդ փորձը եւ ձգտելու ենք էլ ավելի արդյունավետ դարձնել ծրագիրը՝ ներառելով նոր շահառուների եւ զբոսաշրջային կազմակերպությունների: Նախորդ ծրագրի մեր գլխավոր եզրակացությունն այն է, որ իրականում սահմաններ չկան, դրանք միայն մեր գլխում են։ Տարբեր երկրների մարդիկ կարող են հաջողությամբ համագործակցել, եւ դա կարող է փոխշահավետ լինել»։
Հոդվածը գրվել է EU Neighbours east նախագծի շրջանակներում։ Հոդվածում արտահայտված մտքերն ու կարծիքները հեղինակինն են։

Photo: EU Neighbours east
Imagine a 3,000km tourist route stretching from Thessaloniki in Greece to Meghri in Armenia, following in the path of ancient merchants from the shores of the Aegean, along the coast of the Black Sea, all the way to the southernmost point of Armenia. This is the vision of the Black Sea Silk Road Corridor project (BSSRC), an EU-funded cross-border cooperation project that brings together four countries – Greece, Turkey, Georgia and Armenia – in a common initiative to promote tourism, travel and shared culture.
The project kicked off on 16 July 2013 at Noravank monastery in Vayots Dzor marz, Armenia. It is financed by the EU Black Sea Basin Joint Operational Programme, with an EU input of almost €680 000. Along the 3,000km route from Thessaloniki to Meghri, the initiative supports the development of 173 communities along the way, 43 of them in Armenia. As well as concrete support and development on the ground, the project has also created a virtual tourist route and a business inquiry line, available on smartphones and tablets, and helping tourists in their quest to follow the road of the ancient merchants.
As part of the project, 192 historic-cultural sites were marked with information panels, and support was given and expertise shared with local tourist operators; a web portal and 5 smart phone apps were also created, highlighting sites on the trail, with GPS navigation, interactive maps, multi-language, and multi-media presentations of each site on the trail, all fully integrated with the most popular social networks.
Fully integrated into the portal and apps is the Business Directory, a comprehensive listing of tourism service providers at each site. The Directory contributes to the sustainable development of rural communities by putting visitors in touch with locals, improving income and empowering local communities to develop attractions and venues for future visitors, including sustainable, eco-friendly activities and improvements.
Noravank is one of foreign tourists’ favorite destinations Noravank is one of foreign tourists’ favorite destinations
Heghineh Ghazaryan, owner and manager of the Noravank guest house in Chiva village, just north of the monastery of the same name, said the Silk Road project had really helped her business.
“Our guest house has been there for a long time, but thanks to the programme’s workshops and various events, we acquired knowledge that helped us to optimise our expenses, expand our activities, and provide tourists with services of much higher quality,” said Mrs Heghine.
The project has greatly contributed to the activity of "Noravank" guest house The project has greatly contributed to the activity of "Noravank" guest house
She is especially glad for the opportunity to meet many interesting people within the programme, including foreigners who shared with her their skills and experience of managing similar businesses. Ghazaryan hopes ways can be found for the programme to continue, grateful for the ways in which it has promoted the development of her local community.
The ancient Silk Road was a path for ideas and cultures, as much as a trade route. The first intercontinental road in history facilitated the exchange of trade, science, art, cultures and ideas between the empires and kingdoms along its way. The Silk Road facilitates peace, as trade relations can’t exist and develop in the face of closed borders or conflicts. Therefore, its most important role is to promote tolerance and peaceful coexistence.
The owner of "Noravank" guest house Mrs. Heghine and her husband The owner of "Noravank" guest house Mrs. Heghine and her husband
The trail starts with Greece, famous for its sea and beaches, a country with an abundance of hidden treasures and wildlife reserves. Next is Turkey, the link between Europe and Asia with sites from ancient cities to natural springs and mud baths, from mountain hiking trails to craggy beaches. Then comes Georgia, rich with deep valleys, sunny plateaus, teeming forests, sparkling mineral springs, caves and waterfalls. Finally, the trail ends in Armenia, one of the oldest civilisations in the region. Armenia’s trails course through deep woods and grassy plains, over fields of wild flowers and along bubbling springs and rivers.
Within the project, 43 tourist sites in Armenia have installed signposts, information posters, pedestrian traffic and hiking signs, and tour plaques, which provide multilingual information for tourists.
Souvenirs sold near the guest house Souvenirs sold near the guest house
The project coordinator in Armenia is the Armenian Monuments Awareness Project (AMAP) Human Development NGO. AMAP Vice-President and Associate Executive Director Bella Karapetyan believes the project’s greatest achievement is the creation of a different vision that fosters the development of tourism in the region.
“Our partner organisation in Turkey is especially active in this regard, contributing to cross-border cooperation in every way. We created a strong network of partners who are ready to continue working on implementation of the Silk Road project,” said Karapetyan.
She noted they had already applied to the new EU Black Sea Basin Joint Operational Programme and expected a positive response. If accepted, the new project will last until 2020 and will be called Blue Arch.
Bella Karapetyan Bella Karapetyan
“We’ll try to combine sea and mountain tourism. The new project is also aimed at the facilitation of cross-border cooperation and economic growth of remote communities,” said Karapetyan, adding: “We took into consideration our past experience. We will strive to make the project more productive by involving new beneficiaries and tourist organisations.”
But beyond that, Bella Karapetyan stressed a deeper legacy: “The main conclusion of our last campaign is that there are no borders, actually; they exist only in our minds. People can collaborate in different countries very successfully, and collaboration can be mutually beneficial.”
This article was produced in the framework of the EU Neighbours east project. The views expressed are solely the ones of the author of the article.