«Ավրորան» «փոխակերպում է մեր ցավը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը մրցանակաբաշխությանը հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ «Ավրորա» նախաձեռնությունը չի կրում ազգայնական բնույթ, այն միջազգային է:
«1950-ականներից սկսած հայերն ամենուր փորձում են հսկայական ռեսուրսներ ծախսել Հայոց ցեղասպանության մասին պատմելու համար: Սակայն «Ավրորան», ավելի մեծ ուշադրություն է գրավել Հայոց ցեղասպանության ՝ որպես մարդու իրավունքների միջազգային խնդրի շուրջ: Մենք միշտ ազգայնացնում ենք այս հարցը, սակայն պետք է փորձենք այն միջազգային դարձնել, քանի որ հայերը միշտ էլ մասնակցություն են ունեցել համամարդկային արժեքների ստեղծման գործում»,-ասել է Վարդան Գրեգորյանը:
Նա նշել է, որ նախաձեռնությունը քննադատողներ միշտ էլ կգտնվեն՝ «բայց փոխարենը ի՞նչ են առաջարկում»:
«Ռուբենն ու Նուբարը անձնական միջոցներից նվիրատվություն են կատարել այս գործի համար: Նրանք կարող էին այդ գումարը ծախսել ադամանդեր գնելու վրա, նրանք կարող էին Հայաստանի խաղատներում վատնել այդ գումարը: Չեմ տեսել, որ խաղատները քննադատվեն: Կլինեն մարդիկ, որ կասեն, ինչո՞ւ այս գումարը չծախսել ուտելիքի վրա: Այո, մենք կարող ենք մեկ կամ երկու ամիս կերակրել այդ գումարով, բայց դա մեր հարցին որեւէ լուծում չի տա»,- նշել է Վարդան Գրեգորյանը:
«Ավրորա» նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն էլ ասել է, որ
նախաձեռնությունը ոչ այնքան Ցեղասպանության մասին է, որքան նման արհավիրքների միջով անցնող մարդկանց օգնելու:
«Ռուբենի եւ Վարդանի հետ քննարկում ենք այն հարցը, թե ինչպես կարող ենք արթնացնել պատասխանատվության եւ երախտագիտության զգացողություն ողջ աշխարհում եւ, մասնավորապես, հայերի մեջ: Որովհետեւ սերնդեսերունդ փոխանցվող զոհի մտածողությունը, որ Ցեղասպանությունը չի ճանաչվել մեղավորների իրավահաջորդների կամ խոշոր արեւմտյան տերությունների կողմից, կլանել է մեզ հանուն արդարության մեր պայքարում: Այս ընթացքում մենք ի վիճակի չենք եղել փոխակերպելու մեր ցավը, այն դարձնելու ուրիշի շահը, փոխանցելու մեր սովորածն ու մեր օրինակը դրա կարիքն ունեցողներին»,-ասել է նա:
«Մենք հավատում ենք, որ Ավրորայի հաջողությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ այն միջազգային է, անկախ, թափանցիկ եւ պրոֆեսիոնալ», - նշել է  Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա ասել է, որ «Ավրորա» նախաձեռնությունը չեզոք է եւ կառավարությունից կախվածություն չունի:  «Մենք լավ ու վատ կողմեր չենք ընտրում: Եթե մարդ կյանքեր է փրկում, կարեւոր չէ, թե ում կողմից է: Մարգարիտ Բարանկիցեն չունի անձնագիր, քանի որ Բուրունդիայի նախագահը որոշել է, որ նա հանցագործ է: Բայց մեզ համար նա հերոս է»,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Ереван /Медиамакс/. Соучредитель гуманитарной премии «Аврора» Вардан Грегорян сказал на пресс-конференции после церемонии, что инициатива «Аврора» не носит националистического характера, а является международной.
«Начиная с 1950-х годов армяне тратят огромные ресурсы, пытаясь рассказать людям о Геноциде армян. Однако «Аврора» привлекла больше внимания к Геноциду армян - как к международной проблеме прав человека. Мы всегда национализируем этот вопрос, однако нужно попытаться сделать его международным, потому что армяне всегда участвовали в создании общечеловеческих ценностей», - сказал Вардан Грегорян.
Он отметил, что у инициативы всегда найдутся критики, но что они могут предложить взамен?
«Рубен и Нубар из своих личных средств сделали пожертвование на это дело. Они могли купить на эти деньги бриллианты, могли спустить их в игорных домах Армении. Я не слышал, чтобы кто-то критиковал игорные дома. Будут люди, которые скажут: почему бы не потратить эти деньги на еду? Да, на эти деньги можно было бы прокормиться месяц или два, но это не решило бы наших проблем»,- сказал Вардан Грегорян.
Соучредитель инициативы «Аврора» Нубар Афеян сказал, что инициатива посвящена не столько Геноциду, сколько помощи людям, пережившим подобные ужасы.
«Мы обсуждаем с Рубеном и Варданом вопрос, как можно пробудить чувства ответственности и благодарности во всем мире и, в частности, в армянах. Потому что в нашей борьбе за справедливость мы полностью поглощены передающимся из поколения в поколение менталитетом жертвы, потому что Геноцид не признан наследниками виновников и крупными западными державами. Все это время мы не могли трансформировать свою боль, использовать ее на пользу кому-то, поделиться своим опытом и примером с теми, кто нуждается в этом», - сказал он.
«Мы верим, что успех «Авроры» обусловлен тем, что это международная премия - независимая, прозрачная и профессиональная», - отметил Рубен Варданян.
Он сказал, что «Аврора» является нейтральной инициативой и не зависит от правительств. «Мы не выбираем хорошие или плохие стороны. Если человек спасает жизни, неважно - на какой он стороне. У Маргерит Баранкитс нет паспорта, потому что президент Бурундии считает ее преступницей. Но для нас она героиня»,- сказал Рубен Варданян.