Լուսանկարը` GIZ/ Տաթեւ Մնացականյան
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի պատմության թանգարանում բացվել է «ՎԵՐՍԿԻԶԲ. սիրիահայերի հաջողություններն ու ավանդը Հայաստանի ձեռնարկատիրության ոլորտում» լուսանկարչական ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ) եւ Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) պատվիրակմամբ իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացումը Հարավային Կովկասում» (ՄՀԶ ՀԿ) ծրագրին կցված «Սիրիացի փախստականների տնտեսական ինտեգրումը Հայաստանում» (ՍՓՏԻՀ) ծրագրի կողմից:
Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը նշեց, որ «Հայաստանը ապաստան է տվել ավելի քան 20 000 սիրիացի փախստականի, որն ավելին է, քան Եվրոպայում մեկ շնչին ընկնող փախստականների թիվը»:
«Այս հյուրընկալ քայլի համար հայ հասարակությունն ու ՀՀ կառավարությունն արժանի են գնահատանքի: Շատ ոգեւորիչ է տեսնել, թե ինչպես սիրիահայերը, նախաձեռնությունն իրենց ձեռքը վերցնելով, հիմնեցին իրենց բիզնեսները: Հայաստանը կարող է օրինակ վերցնել նրանց լավատեսական ոգուց, ձեռնարկատիրական հմտություններից եւ հաճախորդամետ մոտեցումից: Ուրախ եմ, որ ԳՄՀԸ-ի կողմից իրականացվող այս ծրագիրն աջակցում է  սիրիահայ փախստականների տնտեսական ինտեգրմանը», - ասել է դեսպանը:
Մարտի 30-ից մինչեւ ապրիլի 12-ը լուսանկարները ցուցադրվելու են «Երեւան Մոլ» առեւտրի կենտրոնում, իսկ ապրիլի 13-ից մինչեւ ապրիլի 26-ը՝«Հանրապետության հրապարակ» մետրոյի կայարանում:

Photo: GIZ/Tatev Mnatsakanyan
Yerevan/Mediamax/. Photo exhibition "RESTART: Syrian Armenians Planting their Entrepreneurial Spirit in Armenia” has opened at Yerevan History Museum.
The event was organised by the project “Economic Integration of Syrian Refugees in Armenia” (EISRA) attached to the programme “Private Sector Development South Caucasus (PSD SC)”, implemented by the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH on behalf of Federal Ministry for Economic Development (BMZ).
German Ambassador Matthias Kiesler noted: “With more than 20.000 Syrians, Armenia received more refugees per capita than many European countries.”
“The Armenian government and the Armenian society should be applauded for this great sign of hospitality. It is very encouraging to see how the Syrian Armenians took their fate into their own hands by starting their own businesses. Armenia could very much learn of this optimistic spirit, of this entrepreneurial drive and of this customer oriented attitude. I am happy that the GIZ project is contributing to the economic integration of these immigrants from Syria,” the Ambassador said.
The photo exhibition will be open to the public at Yerevan Mall on March 30-April 12, and at the Republic Square Metro Station on April 13-26.