ԵԽ. Հայաստանում շարունակում է աճել կալանավորների թիվը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի Խորհրդի քրեական վիճակագրության տարեկան զեկույցի համաձայն, Հայաստանում կալանավորների թիվը շարունակում է աճել։
Այսօր հրապարակված զեկույցում ասվում է, որ Հայաստանը դասվում է այն երկրների շարքին, որտեղ վերջին տասը տարիների ընթացում անազատության մեջ գտնվողների թիվը ամենաշատն է աճել։
2015թ.  Հայաստանում ընդհանուր առմամբ եղել է 3 888 կալանավոր, այսինքն, յուրաքանչյուր 100 հազար բնակչին բաժին  է հասնում 129.7 կալանավոր, ինչը բարձր է ԵԽ-ի միջին ցուցանիշից (115.7)։
ԵԽ-ում նշել են, որ 2005 թվականից սկսած այս ցուցանիշը Հայաստանում աճել է 48%-ով։
«Այսպիսով՝ Հայաստանը Թուրքիայի (191%), Ալբանիայի (90%), Սան Մարինոյի (79%), եւ Մակեդոնիայի (61%) հետ միասին դասվում է այն երկրների շարքին, որտեղ վերջին 10 տարիներին անազատության մեջ գտնվողների թիվն ամենաշատն է աճել»,- նշված է զեկույցում։
Հայաստանում կալանավորների թիվն ընդհանուր առմամբ աճել է 38%-ով։
Զեկույցում ասվում է նաեւ, որ Հայաստանում կալանավայրերի վարչակազմին հատկացված բյուջեն 2013թ. կազմել է 14 664 610 եվրո։ Ըստ այդմ՝ յուրաքանչյուր կալանավորի համար օրական ծախսվում է 10.3 եվրո, ինչը գրեթե 5 անգամ քիչ է ԵԽ-ի միջին ցուցանիշից (52.36 եվրո)։

CoE: Number of inmates continues to grow in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. According to the Annual Penal Statistics of the Council of Europe, the number of inmates continues to grow in Armenia.
The report published today states that Armenia is among the countries where the incarceration rate has grown the most during these ten years.
There were a total of 3,888 inmates in Armenia in 2015, which amounts to 129.7 inmates per 100,000 inhabitants, which is slightly higher than the CoE median (weighted average) of 115.7 persons.
CoE noted that the index in Armenia increased by 48% since 2005.
“Armenia is thus one of the countries where the incarceration rate has grown the most during these ten years, together with Turkey (191%), Albania (90%), San Marino (79%), and “the former Yugoslav republic of Macedonia” (61%),” the report reads.
The total number of inmates in Armenia has increased by 38%.
The report also indicates that total budget spent by the Prison Administration in Armenia in 2013 was EUR 14,664,610. Thus, average daily expense per inmate was EUR 10.3, which is 5 times lower than the CoE median of EUR 52.36.