Պերճ Սեդրակյան. «Ուժերը պետք է միանան, այլ տարբերակ չկա»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) նախագահ ՊերՃ Սեդրակյանն այսօր ասել է, որ «այսօր առավել քան երբեւէ Հայաստանը եւ Սփյուռքը ստիպված են միասնական աշխատել»:
«Գլոբալ աշխարհում մենք պետք է միավորվենք «Մեկ ազգ, մեկ ժողովուրդ» գաղափարի շուրջ, որ միասնաբար կարողանանք Հայաստանի տնտեսական վիճակը հզորացնենք», - ասել է ՊերՃ Սեդրակյանն այսօր ՀԲԸՄ 110-ամյակին նվիրված հայաստանյան միջոցառումների շաբաթը ազդարարող մամուլի ասուլիսին:
Նրա խոսքով՝ եթե Սփյուռքը թիկունք չլինի իր հայրենիքին, «մեր ապագան վտանգված կլինի»:
Մեդիամաքսի հարցին, թե ինչպիսին է ՀԲԸՄ-ի արձագանքը «Գլոբալ հայերի ապագան այսօր է» բաց նամակին, որը հրապարակվել էր ՀԲԸՄ 110-ամյակի առիթով, Պերճ Սեդրակյանը պատասխանել է.
«Այդ նամակը ասում է նույնը, ինչ մենք՝ հայերը պետք է միանան գլոբալիզացիայի նպատակին: Մենք պետք է մտածենք՝ որպես մեկ ազգ, մեկ ժողովուրդ, եւ մեր հիմնական ուժը կենտրոնացնենք հայրենիքի շուրջ: Կոչ ենք անում, որ ուժերը միանան, քանի որ ուրիշ տարբերակ չկա: Երբ ամեն մեկը իր ձեւով է աշխատում, շատ հեռու չենք կարող գնալ»:
2016 թվականի փետրվարին IDeA հիմնադրամը եւ ՀԲԸՄ-ն ազդարարել էին նոր ձեւաչափի համագործակցության մասին: Մեդիամաքսի հարցին, թե ինչպիսի՞ գործնական քայլեր են կատարվել այս ուղղությամբ, ՀԲԸՄ նախագահը ասել է, որ «կոնկրետ քայլեր դեռ չեն իրականցվել»:
«Քայլերը դեռ չենք կարողացել իրականացնել, քանի որ ծրագրերը մեծ են: Մեր համագործակցության բուն նպատակը բոլոր աշխատանքները մեկտեղելն ու մեկ ղեկավարություն ստեղծելն է, քանի որ առկա խնդիրների վերաբերյալ ունենք նույն մտածելակերպը եւ տեսլականը: Մեր աշխատանքներում արդյունքի հասնելու համար խելացի կլինի միասին գործել, որ կարողանանք մեր գործունեությունը ավելի արդյունավետ դարձնենք եւ չկրկնվենք»,- նշել է Պերճ Սեդրակյանը:
Դեկտեմբերի 3-ին ՀԲԸՄ հայաստանյան կենտրոնում հյուրընկալելու են վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, որի հետ խոսելու են սփյուռքի ներուժի եւ Հայաստանի հզորացման մասին:

Перч Седракян: «Нужно объединить силы, иного выхода нет»
Ереван /Медиамакс/. Руководитель Всеармянского благотворительного союза (AGBU) Перч Седракян сказал сегодня в Ереване, что «сегодня более чем когда-либо Армения и Диаспора должны действовать сообща».
«В глобальном мире мы должны объединиться в рамках формулы «Одна нация – один народ», чтобы вместе суметь улучшить экономическое положение в Армении», - сказал Перч Седракян сегодня на пресс-конференции перед открытием недели мероприятий в Армении, посвященных 110-летию AGBU.
По его словам, если Диаспора не поддержит родину, «наше будущее окажется под угрозой».
На вопрос Медиамакс о том, какова реакция AGBU отреагировал на открытое письмо «Будущее армянской нации решается сейчас», опубликованное по случаю 110-летия организации, Перч Седракян сказал:
«Это письмо говорит то же, что и мы: армяне должны стать частью глобализации. Мы должны думать как единая нация, единый народ, и сфокусировать основные силы на своей родине. Мы призываем к объединению всех сил, потому что другого выхода нет. Если каждый будет работать по-своему, так мы далеко не уйдем».
В феврале 2016 года фонд IDeA и AGBU объявили о сотрудничестве в новом формате. На вопрос Медиамакс, какие практические шаги были предприняты в данном направлении, глава AGBU сказал, что «конкретных действий пока не предпринималось».
«Мы пока не смогли сделать шагов, потому что программы большие. Цель нашего сотрудничества - объединение всех работ и создание общего руководства, поскольку у нас схожие подходы и видение существующим проблем. Чтобы добиться результата в нашей деятельности, будет разумно действовать сообща, чтобы сделать нашу деятельность более эффективной и избегать повторений», - отметил Перч Седракян.
3 декабря центр AGBU в Ереване посетит премьер-министр Карен Карапетян, который примет участие в обсуждениях на тему потенциала Диаспоры и усиления Армении.