Պերճ Սեդրակյան. «Ուժերը պետք է միանան, այլ տարբերակ չկա»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) նախագահ ՊերՃ Սեդրակյանն այսօր ասել է, որ «այսօր առավել քան երբեւէ Հայաստանը եւ Սփյուռքը ստիպված են միասնական աշխատել»:
«Գլոբալ աշխարհում մենք պետք է միավորվենք «Մեկ ազգ, մեկ ժողովուրդ» գաղափարի շուրջ, որ միասնաբար կարողանանք Հայաստանի տնտեսական վիճակը հզորացնենք», - ասել է ՊերՃ Սեդրակյանն այսօր ՀԲԸՄ 110-ամյակին նվիրված հայաստանյան միջոցառումների շաբաթը ազդարարող մամուլի ասուլիսին:
Նրա խոսքով՝ եթե Սփյուռքը թիկունք չլինի իր հայրենիքին, «մեր ապագան վտանգված կլինի»:
Մեդիամաքսի հարցին, թե ինչպիսին է ՀԲԸՄ-ի արձագանքը «Գլոբալ հայերի ապագան այսօր է» բաց նամակին, որը հրապարակվել էր ՀԲԸՄ 110-ամյակի առիթով, Պերճ Սեդրակյանը պատասխանել է.
«Այդ նամակը ասում է նույնը, ինչ մենք՝ հայերը պետք է միանան գլոբալիզացիայի նպատակին: Մենք պետք է մտածենք՝ որպես մեկ ազգ, մեկ ժողովուրդ, եւ մեր հիմնական ուժը կենտրոնացնենք հայրենիքի շուրջ: Կոչ ենք անում, որ ուժերը միանան, քանի որ ուրիշ տարբերակ չկա: Երբ ամեն մեկը իր ձեւով է աշխատում, շատ հեռու չենք կարող գնալ»:
2016 թվականի փետրվարին IDeA հիմնադրամը եւ ՀԲԸՄ-ն ազդարարել էին նոր ձեւաչափի համագործակցության մասին: Մեդիամաքսի հարցին, թե ինչպիսի՞ գործնական քայլեր են կատարվել այս ուղղությամբ, ՀԲԸՄ նախագահը ասել է, որ «կոնկրետ քայլեր դեռ չեն իրականցվել»:
«Քայլերը դեռ չենք կարողացել իրականացնել, քանի որ ծրագրերը մեծ են: Մեր համագործակցության բուն նպատակը բոլոր աշխատանքները մեկտեղելն ու մեկ ղեկավարություն ստեղծելն է, քանի որ առկա խնդիրների վերաբերյալ ունենք նույն մտածելակերպը եւ տեսլականը: Մեր աշխատանքներում արդյունքի հասնելու համար խելացի կլինի միասին գործել, որ կարողանանք մեր գործունեությունը ավելի արդյունավետ դարձնենք եւ չկրկնվենք»,- նշել է Պերճ Սեդրակյանը:
Դեկտեմբերի 3-ին ՀԲԸՄ հայաստանյան կենտրոնում հյուրընկալելու են վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, որի հետ խոսելու են սփյուռքի ներուժի եւ Հայաստանի հզորացման մասին:

Berge Setrakian: “We must unite, we have no other option”
“We should unite in this globalized world around the idea of “one nation, one people” to be able to advance the Armenian economy together,”  Berge Setrakian said during the press conference, devoted to AGBU’s 110th  anniversary celebrations.
“If Diaspora does not support the homeland, our future will be in danger”, he stressed.
To Mediamax’s question on AGBU’s response to The Future of Global Armenians open letter, issued on the occasion of the 110th anniversary of AGBU, Berge Setrakian answered:
“This letter reflects exactly what we say: Armenians should follow the purpose of globalization. We should think as one nation, as one people and focus our main efforts on our homeland. We call on all forces to unite, as there is no other option for us. We will not advance, if people work on their own.”
IDeA Foundation and AGBU announced on February, 2016 a new format of cooperation. To Mediamax’s question on their actions in this direction, AGBU President answered that “they have not yet taken certain steps”.
“We cannot yet take steps, as the programs are large. Our cooperation is mainly aimed at combining all the efforts and creating one leadership, since we have the same view and vision around similar issues. It would be wiser to act together to be able to make our collaboration more effective without overlaps,” Berge Setrakian remarked.
AGBU Yerevan Office will host Armenian Prime Minister Karen Karapetyan on December 3 to discuss the potential of Diaspora and advance of Armenia.