Երեւանում մեկնարկել է «Ընդդեմ գենդերային բռնության» քարոզարշավը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում այսօր մեկնարկել է «Ընդդեմ գենդերային բռնության 16-օրյա ակտիվության քարոզարշավ»-ը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոն ներկայացրել է Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ դեսպանատների, ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված համատեղ հայտարարությունը:
«Կանանց եւ աղջիկների նկատմամբ բռնությունը համարվում է մարդու իրավունքների ամենալուրջ խախտումներից մեկը: Հայաստանում գենդերային եւ հատկապես՝ ընտանեկան բռնությունը լուրջ մարտահրավեր է: 2016թ. առաջին կիսամյակում հարուցվել է ընտանեկան բռնության 373 դեպք, որից 7-ը եղել է մահվան ելքով»,- հայտնել է նա:
Բրեդլի Բուզետտոյի փոխանցմամբ՝ միջազգային հանրությունը դրական է գնահատում Հայաստանում ընտանեկան բռնության խնդրի հաղթահարման ոլորտում գրանցած առաջընթացը:
«Գենդերային բռնության խնդիրը հնարավոր չէ լուծել միայնակ: Միջազգային հանրությունը պատրաստ է աջակել Հայաստանի կառավարությանը ստեղծել այնպիսի միջավայր, որտեղ կանայք կլինեն հասարակության հավասար անդամներ եւ արժեքավոր ներդրողներ այս երկրի զարգացման համար»,- հայտնել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը:
Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դիրկ Լորենցն էլ հայտնել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանում իրականացնում է մարդու իրավունքների բյուջետային աջակցության ծրագիր, որն ուղղված է խտրականության եւ բռնության դեմ պայքարին:
«Մենք ֆինանսավորում ենք Հայաստանին՝ բարեփոխումներ կատարելու եւ հատկապես՝ ընտանեկան բռնության դեմ օրենքն ընդունելու համար»,- ասել է ԵՄ պաշտոնյան՝ հույս հայտնելով, որ օրենքի ընդունման գործընթացը առաջիկայում նոր թափ կստանա:
ՀՀ վարչապետի օգնական Արամ Վարդեւանյանն էլ նշել է, որ Հայաստանում կանանց իրավունքների մասով առկա են բավական լուրջ հիմնախնդիրներ, որոնք կարելի է կանխարգելել անհրաժեշտ օրենսդրական երաշխիքներ ստեղծելով:
Նա վստահություն է հայտնել, որ կառավարությունն այդ ուղղությամբ աշխատանքներ կիրականացնի:
«Ընդդեմ գենդերային բռնության 16-օրյա ակտիվության քարոզարշավ»-ը կշարունակվի մինչեւ դեկտեմբերի 10-ը:
Քարոզարշավի շրջանակում ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը եւ Մեդիամաքսը հայտարարել են «Իմ կինն իմ ընկերն է» շարադրությունների մրցույթ:

В Армении стартовала кампания «Против гендерного насилия» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Ереване сегодня стартовала «Кампания 16-дневной активности против гендерного насилия».
Постоянный координатор ООН в Армении Брэдли Бузетто представил совместное заявление Совета Европы, ОБСЕ, посольств Великобритании и США в Армении, а также ООН.
«Насилие в отношении женщин и девочек считается одним из наиболее серьезных нарушений прав человека. Гендерное и особенно домашнее насилие в Армении является серьезной проблемой. В первом полугодии 2016 года было зафиксировано 373 случая домашнего насилия, из них 7 имели летальный исход», - сказал он.
По словам Брэдли Бузетто, мировая общественность положительно оценивает прогресс, достигнутый в Армении в решении проблемы семейного насилия.
«Проблему гендерного насилия невозможно решить в одиночку. Мировая общественность готова помочь правительству Армении в создании такой среды, в которой женщины были бы равными членами общества и ценными участниками развития этой страны», - сказал представитель ООН.
Временно исполняющий обязанности руководителя делегации Европейского союза в Армении Дирк Лоренц в свою очередь сообщил, что ЕС осуществляет в Армении программу бюджетной поддержки прав человека, которая направлена на борьбу с дискриминацией и насилием.
«Мы финансируем Армению в деле проведения реформ, особенно для принятия закона против семейного насилия», - сказал представитель ЕС, выразив надежду, что процесс принятия закона вскоре получит новый размах.
Помощник премьер-министра Армении Арам Вардеванян в свою очередь отметил, что в Армении существуют достаточно серьезные проблемы, связанные с правами женщин, которые можно предотвратить с помощью законодательных гарантий.