Երեւանում մեկնարկել է «Ընդդեմ գենդերային բռնության» քարոզարշավը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում այսօր մեկնարկել է «Ընդդեմ գենդերային բռնության 16-օրյա ակտիվության քարոզարշավ»-ը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Բրեդլի Բուզետտոն ներկայացրել է Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ դեսպանատների, ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված համատեղ հայտարարությունը:
«Կանանց եւ աղջիկների նկատմամբ բռնությունը համարվում է մարդու իրավունքների ամենալուրջ խախտումներից մեկը: Հայաստանում գենդերային եւ հատկապես՝ ընտանեկան բռնությունը լուրջ մարտահրավեր է: 2016թ. առաջին կիսամյակում հարուցվել է ընտանեկան բռնության 373 դեպք, որից 7-ը եղել է մահվան ելքով»,- հայտնել է նա:
Բրեդլի Բուզետտոյի փոխանցմամբ՝ միջազգային հանրությունը դրական է գնահատում Հայաստանում ընտանեկան բռնության խնդրի հաղթահարման ոլորտում գրանցած առաջընթացը:
«Գենդերային բռնության խնդիրը հնարավոր չէ լուծել միայնակ: Միջազգային հանրությունը պատրաստ է աջակել Հայաստանի կառավարությանը ստեղծել այնպիսի միջավայր, որտեղ կանայք կլինեն հասարակության հավասար անդամներ եւ արժեքավոր ներդրողներ այս երկրի զարգացման համար»,- հայտնել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը:
Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դիրկ Լորենցն էլ հայտնել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանում իրականացնում է մարդու իրավունքների բյուջետային աջակցության ծրագիր, որն ուղղված է խտրականության եւ բռնության դեմ պայքարին:
«Մենք ֆինանսավորում ենք Հայաստանին՝ բարեփոխումներ կատարելու եւ հատկապես՝ ընտանեկան բռնության դեմ օրենքն ընդունելու համար»,- ասել է ԵՄ պաշտոնյան՝ հույս հայտնելով, որ օրենքի ընդունման գործընթացը առաջիկայում նոր թափ կստանա:
ՀՀ վարչապետի օգնական Արամ Վարդեւանյանն էլ նշել է, որ Հայաստանում կանանց իրավունքների մասով առկա են բավական լուրջ հիմնախնդիրներ, որոնք կարելի է կանխարգելել անհրաժեշտ օրենսդրական երաշխիքներ ստեղծելով:
Նա վստահություն է հայտնել, որ կառավարությունն այդ ուղղությամբ աշխատանքներ կիրականացնի:
«Ընդդեմ գենդերային բռնության 16-օրյա ակտիվության քարոզարշավ»-ը կշարունակվի մինչեւ դեկտեմբերի 10-ը:
Քարոզարշավի շրջանակում ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը եւ Մեդիամաքսը հայտարարել են «Իմ կինն իմ ընկերն է» շարադրությունների մրցույթ:

Campaign Against Gender-Based Violence is launched in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. 16 Days of Activism Against Gender-Based Violence campaign has been launched in Yerevan today.
UN Resident Coordinator in Armenia Bradley Busetto delivered the joint statement of the Council of Europe, the OSCE, the US and British Embassies in Armenia, and the UN.
“Violence against women is a human right violence, and a serious one. Gender-based and particularly domestic violence is a serious challenge for Armenia. In the first half of 2016, 373 cases of domestic violence were registered in Armenia, 7 of them with a lethal outcome,” he said.
According to Bradley Busetto, the international community estimates positively Armenia’s progress in battling domestic violence.
“No one can solve the problem of domestic violence alone. The international community is ready to support the Government of Armenia in creating an environment where women are equal members of society and valuable contributors to the development of this country,” the UN representative said.
Acting Head of the Delegation of the European Union to Armenia Dirk Lorenz stated that the EU is realizing a budget support program in Armenia, which is aimed at fight against intolerance and violence.
“We provide financing for reforms in Armenia and particularly adoption of the law against domestic violence,” the EU official said, expressing his hope that the process of adoption of the law will gain a new scale soon.
Assistant to Armenian Prime Minister Aram Vardevanyan noted that Armenia has rather serious issues in the sphere of women’s rights, which can be prevented by creating necessary legislative guarantees.