Հաստատվել է Դիլիջանի պատմական տարածքի վերակառուցման հայեցակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության է արժանացրել Դիլիջան քաղաքի պատմամշակութային հիմնավորման նախագծի եւ քաղաքի պատմական տարածքի, նրա առանձին հատվածների վերակառուցման եւ օգտագործման ծրագրի հայեցակարգը:
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը նշել է, որ ներկայում քաղաքի պատմական միջավայրի առանձնահատկությունների եւ ինքնատիպության պահպանության, հուշարձանների ամրակայման, նորոգման ու վերականգնման, տեղական նշանակության ճարտարապետության պատմության արժեւորման խնդիրների լուծումը հնարավոր է միայն Դիլիջան քաղաքի զարգացման նպատակով նախատեսվող միջոցառումների իրականացմամբ, որի բաղկացուցիչը քաղաքի պատմամշակութային հիմնավորման նախագծի մշակումն է:
Հայեցակարգով կապահովվեն հուշարձանների եւ դրանց պատմական միջավայրի պահպանության, հուշարձանների առավել անվտանգ օգտագործման, պատմական քաղաքին բնորոշ պատմագեղարվեստական կերպարի ներկայացման, ինչպես նաեւ քաղաքի նորօրյա զարգացման խնդիրները:
Նախագծի համաձայն`մշակույթի նախարարությունը եռամսյա ժամկետում կառավարությանը պետք է ներկայացնի միջոցառումների ծրագիրն ու ժամանակացույցը:

Утверждена концепция реконструкции исторической зоны Дилижана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило концепцию проекта «Историко-культурного обоснования Дилижана и исторической зоны города», а также программы по реконструкции и использования его отдельных участков.
Министр культуры Армении Армен Амирян отметил, что в настоящее время решение вопросов сохранения особенностей и самобытности исторической среды города, укрепления и ремонта памятников, оценки истории архитектуры Дилижана возможно только благодаря реализации мероприятий, запланированных для развития города.
В рамках концепции будет обеспечено сохранение памятников и их исторической среды, их наиболее безопасная эксплуатация, представление историко-художественного облика, характерного для города, а также современное развитие города.
Согласно проекту, министерство культуры в течение трех месяцев должно представить план и график действий.