Արման Ջիլավյանը, Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը
Հունվարի 27-ին Երեւանում, Լոնդոնում եւ Լոս Անջելեսում միաժամանակ ներկայացվեց «Հայերը 2115-ին՝ ռազմավարական ուղղություններ 21րդ դարի համար» զեկույցը, որում ուրվագծվում են հայ ժողովրդի առջեւ ծառացած մարտահրավերներն ու առաջիկա անելիքները:
Համացանցում հասանելի են զեկույցի հայերեն եւ անգլերեն տարբերակները:
Զեկույցը պատրաստվել է «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի Հայկական համայնքների ծրագրի կողմից՝ 2014թ. հոկտեմբերին Լիսաբոնում կայացած սեմինարի արդյունքներով, որին մասնակցել են անվանի մտավորականներ եւ փորձագետներ:
Երեւանում զեկույցի քննարկմանը մասնակցել Հայաստանում Պորտուգալիայի Պատվո հյուպատոս Սամուել Սամուելյանը, լրագրող Մարկ Գրիգորյանը եւ IDEA հիմնադրամի ղեկավարի տեղակալ, 100 Lives նախագծի տնօրեն Արման Ջիլավյանը:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է քննարկման ընթացքում հնչած առավել հետաքրքիր մտքերը:
Մարկ Գրիգորյան
Այս զեկույցն այն մասին է, թե ով ենք մենք, որտեղ է մեր տեղն այս աշխարհում եւ ինչպիսի զարգացման ուղղություն ենք վերցնելու որպես ազգ:
Երբ խոսում ենք մեր հարեւան Թուրքիայի հետ հարաբերվելու մասին, պետք է ընդունենք, որ Թուրքիան այն երկիրն է, որի հետ մենք կարիք ունենք հարաբերվելու, եւ զեկույցում ներկայացված է, թե դա ինչպես եւ ինչու պիտի արվի:
Ներկայիս Հայաստանում մենք պատկերացում չունենք Թուրքիայի մասին: Մենք չգիտենք, թե դեպի ուր է ընթանում մեր հարեւան երկիրը: Երբ մենք խորհում ենք Հայոց ցեղասպանության մասին, մենք մտածում ենք այնպես, կարծես իրականում գոյություն չունի թուրք ժողովուրդ, թուրքական քաղաքացիական հասարակություն, թուրք մտավորականություն, որոնց հետ կարելի է երկխոսել, եւ սա հսկայական բացթողում է ներկայիս հայկական մտածելակերպում:
Մենք կարիք ունենք, որ երկու ժողովուրդների ներկայացուցիչները, մասնագետները երկխոսեն միմյանց հետ եւ գան համատեղ լուծումների: Ինչու, օրինակ, հայ մանկավարժները չեն կարող շփվել թուրք մանկավարժների հետ, բժիշկները՝ բժիշկների, արվեստագետները՝ արվեստագետների: Անցած տարի Ստամբուլում փառատոնի ժամանակ հնչեցին Տիգրան Մանսուրյանի կատարումները, եւ սա շատ կարեւոր քայլ էր: Արդյոք սրան կարո՞ղ են հետեւել այլ քայլեր, արդյոք մենք կշարունակե՞նք հարաբերվել Թուրքիայի հետ՝ մեր շահերը առաջ տանելու տեսանկյունից՝ կախված է բացառապես մեզանից:
Կարծում եմ՝ հնարավոր չէ դադարել հայ լինել: Երբ դա քո արյան մեջ է, դու չես կարող պարզապես խույս տալ դրանից: Սակայն պետք է ընդունել, որ հայկական Սփյուռքը փոխվում է: Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես Հայաստանից Ռուսաստան տեղափոխվող հայերը ձեւավորում են Սփյուռքի նոր տեսակ: Ինչպե՞ս է ընկալվում Ռուսաստանի Սփյուռքը աշխարհի հայկական մյուս համայնքների կողմից: Ինչպե՞ս են արեւմտյան երկրներում հայկական համայնքներն ընկալում նրանց: Ի վերջո, պետք է հասկանանք, որ Սփյուռքի ներկայացուցիչները կարող են գալ Հայաստան եւ կրկին վերադառնալ այն երկրները, որտեղից ժամանել են: Հայաստանում ապրող հայերը կարող են Սփյուռք դառնալ եւ Հայաստան վերադառնալ՝ Նոր տարի նշելու:
Մենք այլեւս չենք ապրում Խորհրդային Միության ժամանակաշրջանում: Ամեն ինչ այլ է: Երբ մենք խորհում ենք սփյուռքի մասին, հաճախ կիրառում ենք հնացած մոտեցումներ եւ պատկերացումներ, մինչդեռ Սփյուռքը շատ տարբեր է հիմա: Մարդիկ հիմա կարող են ազատ տեղաշարժվել մեկ վայրից մյուսը: Ինչպե՞ս են նրանք տեղափոխվում, ինչո՞ւ են դա անում: Ի՞նչն է միավորում տարբեր երկրներում ապրող հայկական համայնքները եւ Հայաստանում ապրող հայերին: Զեկույցում մենք հենց այս հարցերին ենք փորձել պատասխանել: Մենք դեռեւս չենք իրականացրել այս հետազոտական աշխատանքը, մինչդեռ դրա կարիքը շատ ունենք:
Արման Ջիլավյան
Երբ բարձրացնում ենք ինքնության թեման, առաջին հերթին խոսում ենք մեզ մեր ազգի մասնիկը, մեր ազգի պատմության, մշակույթի, երկրի տերը զգալու կամ չզգալու մասին: Արդյո՞ք մենք՝ հայերս, որ ապրում ենք Հայաստանում եւ Սփյուռքում, զգո՞ւմ ենք, պատկերացնո՞ւմ ենք, գործո՞ւմ ենք որպես գլոբալ հայկական աշխարհի տերը: Կարծում եմ՝ մենք կորցրել ենք այդ աշխարհի, ինքներս մեր ճակատագրի տերը լինելու զգացումը: Մինչդեռ մենք կարիք ունենք հասկանալու, որ հենց մենք ենք այդ աշխարհի տերն ու պատասխանատուն:
Արման Ջիլավյանը, Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը Արման Ջիլավյանը, Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը
Մեր ինքնությունը հենց այդ տնօրինության եւ պատասխանատվության զգացումի արտացոլումն է: Այս բնույթի քննարկումներն օգնում են կառուցելու եւ ամրացնելու մեր պատասխանատվության զգացումը մեր երկրի եւ ազգի հանդեպ: Դա անելով՝ մենք կարող ենք զարգացման եւ բարգավաճման ուղի բռնել:
Սամուել Սամուելյան
Երբ խոսում ենք Հայաստանի եւ հայկական համայնքների հարաբերությունների մասին, ցանկանում ենք, որպեսզի ապագայում դրանք դառնան միմյանց օժանդակող, աջակցող մեխանիզմներ: Մեկը մյուսի համար պետք է առաջարկի աջակցության սցենարները եւ դա կարող է արվել ե՛ւ կազմակերպությունների, ե՛ւ անհատների մակարդակով:
Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը
Այս իմաստով, RepatArmenia-ն, Birthright-ը եւ մյուս կազմակերպությունները շատ կարեւոր գործ են կատարում՝ աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող հայ երիտասարդներին բերելով եւ միավորելով Հայաստանում:
Շատ կարեւոր է, որպեսզի Սփյուռքի հայերը ձերբազատվեն վարդագույն ակնոցներից, որոնցով նայում են Հայաստանին: Անհատների միջեւ շփումները ամենալավ լուծումն է` միավորելու Հայաստանում եւ Սփյուռքում բնակվող հայերին:
Մեդիամաքսը 2015 թվականին Լիսաբոնում կայացած սեմինարի մասնակիցներից մի քանիսի հետ հարցազրույցներ էր վարել, որոնք կարող եք կարդալ ստորեւ ներկայացվող հղումներով.

Mark Grigoryan and Samuel Samuelyan
On January 27, Yerevan, Los Angeles and London simultaneously hosted the presentation of “Armenians in 2115: Strategic Directions for the Twenty-First Century” report which outlines the challenges and goals that the Armenian people will be faced with in future.
The Armenian and English versions of the report are available on the internet.
The report was worked out by Calouste Gyulbenkyan Foundation’s Armenian Communities Department following the results of a seminar in Lisbon in October 2014 which hosted
intellectuals, scholars and experts.
Samuel Samuelyan, Portugal's Honorary Consul to Armenia, journalist Mark Grigoryan and Deputy Head of IDeA Foundation, 100 LIVES Project Manager Arman Jilavyan took part in the discussion in Yerevan.
Mediamax highlighted the most interesting thoughts expressed at the discussions.
This report is about who are we and where are we in the world and how will we develop.
In the present-day Armenia, we don’t know what Turkey is. We don’t know where the country is and where it is going. When we are thinking about the Armenian Genocide, we are thinking about these events, like there is no Turkey at all, no Turkish people, civil society, intellectual with whom we can talk to. We don’t know how civil society in Turkey operates which is, I think, a big gap in today's Armenian understanding. We need professionals talk to each other and to come to common solutions.
Mark Grigoryan Mark Grigoryan
I have no idea why Armenian teachers can’t talk to Turkish teachers, doctors to doctors, artists to artists. Last year, Tigran Mansuryan's compositions were played in Istanbul, which was a very important step. Will we follow that step, will we continue engagement, pressing this engagement from Armenian point of view is up to us.
I think you can’t stop being Armenian. When it is in the blood, you can’t avoid that. The thing is that Diasporas are changing. We have a new wave of Diaspora coming from Armenia and going mainly to Russia. Where does Russian Diaspora fit in our understanding of Armenian Diaspora in the world? Where do this new wave of diasporas fit into Western diasporas?
Diasporas can come to Armenia and go back. Armenians living here can become Diaspora and come back to Armenia to celebrate the new year. It’s not like it was in Soviet Union. When we are thinking about Diasporas, we are using old definitions and understandings. It is very different now. People can freely move now. Where do we move, why do we move? What's uniting our diasporas in different countries? What is uniting them with us, people living in Armenia? These are the questions we are trying to ask and which need very serious research to be answered. We don’t have this research nowadays, we need it.
Arman Jilavyan
This is an issue about the sense of ownership or absence of ownership. If we as Armenians, living in Armenia and in Diaspora, do we feel, act, understand and accept us as the owners of global Armenian world? We lost the sense of ownership, specifically ownership of our destiny, our life, and probably all together the most important thing we need to do and understand is that we own our world.
Arman Jilavyan, Mark Grigoryan and Samuel Samuelyan Arman Jilavyan, Mark Grigoryan and Samuel Samuelyan
I think the identity is a mirror and reflection of ownership, and there is an important need for Armenians to own our reality, our heritage, our country and problems. This kind of discussions one of the main motivations behind this is building and strengthening the sense of responsible ownership, which will lead to more prosperity for entire nation.
Samuel Samuelyan
With regard to those people who leave Armenia, the only thing Armenian organizations can do is to specialize in specific industries, get specialists to stay in those industries. For example, there is growing sector of IT, Green House industry. These are sectors that can attract people to work and to stay in Armenia. It is quite difficult on the organizational or individual level to convince people to stay in Armenia, but step by step it is possible to attract people to stay.
Mark Grigoryan and Samuel Samuelyan Mark Grigoryan and Samuel Samuelyan
Regarding Armenia and Armenian Diasporas engagement, we would like future where they will become support mechanisms of each other. The future should go with support scenarios for each other. It is very important that organizations like RepatArmenia, Birthright and others bring young Armenians from different parts of the world to Armenia. It is very important to open their eyes what Armenia is and to move pink glasses. Interaction is the best solution.
Mediamax conducted interviews with several participants of the seminar held in Lisbon in 2015 which you can read on the links below: