Արման Ջիլավյանը, Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը
Հունվարի 27-ին Երեւանում, Լոնդոնում եւ Լոս Անջելեսում միաժամանակ ներկայացվեց «Հայերը 2115-ին՝ ռազմավարական ուղղություններ 21րդ դարի համար» զեկույցը, որում ուրվագծվում են հայ ժողովրդի առջեւ ծառացած մարտահրավերներն ու առաջիկա անելիքները:
Համացանցում հասանելի են զեկույցի հայերեն եւ անգլերեն տարբերակները:
Զեկույցը պատրաստվել է «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի Հայկական համայնքների ծրագրի կողմից՝ 2014թ. հոկտեմբերին Լիսաբոնում կայացած սեմինարի արդյունքներով, որին մասնակցել են անվանի մտավորականներ եւ փորձագետներ:
Երեւանում զեկույցի քննարկմանը մասնակցել Հայաստանում Պորտուգալիայի Պատվո հյուպատոս Սամուել Սամուելյանը, լրագրող Մարկ Գրիգորյանը եւ IDEA հիմնադրամի ղեկավարի տեղակալ, 100 Lives նախագծի տնօրեն Արման Ջիլավյանը:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է քննարկման ընթացքում հնչած առավել հետաքրքիր մտքերը:
Մարկ Գրիգորյան
Այս զեկույցն այն մասին է, թե ով ենք մենք, որտեղ է մեր տեղն այս աշխարհում եւ ինչպիսի զարգացման ուղղություն ենք վերցնելու որպես ազգ:
Երբ խոսում ենք մեր հարեւան Թուրքիայի հետ հարաբերվելու մասին, պետք է ընդունենք, որ Թուրքիան այն երկիրն է, որի հետ մենք կարիք ունենք հարաբերվելու, եւ զեկույցում ներկայացված է, թե դա ինչպես եւ ինչու պիտի արվի:
Ներկայիս Հայաստանում մենք պատկերացում չունենք Թուրքիայի մասին: Մենք չգիտենք, թե դեպի ուր է ընթանում մեր հարեւան երկիրը: Երբ մենք խորհում ենք Հայոց ցեղասպանության մասին, մենք մտածում ենք այնպես, կարծես իրականում գոյություն չունի թուրք ժողովուրդ, թուրքական քաղաքացիական հասարակություն, թուրք մտավորականություն, որոնց հետ կարելի է երկխոսել, եւ սա հսկայական բացթողում է ներկայիս հայկական մտածելակերպում:
Մենք կարիք ունենք, որ երկու ժողովուրդների ներկայացուցիչները, մասնագետները երկխոսեն միմյանց հետ եւ գան համատեղ լուծումների: Ինչու, օրինակ, հայ մանկավարժները չեն կարող շփվել թուրք մանկավարժների հետ, բժիշկները՝ բժիշկների, արվեստագետները՝ արվեստագետների: Անցած տարի Ստամբուլում փառատոնի ժամանակ հնչեցին Տիգրան Մանսուրյանի կատարումները, եւ սա շատ կարեւոր քայլ էր: Արդյոք սրան կարո՞ղ են հետեւել այլ քայլեր, արդյոք մենք կշարունակե՞նք հարաբերվել Թուրքիայի հետ՝ մեր շահերը առաջ տանելու տեսանկյունից՝ կախված է բացառապես մեզանից:
Կարծում եմ՝ հնարավոր չէ դադարել հայ լինել: Երբ դա քո արյան մեջ է, դու չես կարող պարզապես խույս տալ դրանից: Սակայն պետք է ընդունել, որ հայկական Սփյուռքը փոխվում է: Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես Հայաստանից Ռուսաստան տեղափոխվող հայերը ձեւավորում են Սփյուռքի նոր տեսակ: Ինչպե՞ս է ընկալվում Ռուսաստանի Սփյուռքը աշխարհի հայկական մյուս համայնքների կողմից: Ինչպե՞ս են արեւմտյան երկրներում հայկական համայնքներն ընկալում նրանց: Ի վերջո, պետք է հասկանանք, որ Սփյուռքի ներկայացուցիչները կարող են գալ Հայաստան եւ կրկին վերադառնալ այն երկրները, որտեղից ժամանել են: Հայաստանում ապրող հայերը կարող են Սփյուռք դառնալ եւ Հայաստան վերադառնալ՝ Նոր տարի նշելու:
Մենք այլեւս չենք ապրում Խորհրդային Միության ժամանակաշրջանում: Ամեն ինչ այլ է: Երբ մենք խորհում ենք սփյուռքի մասին, հաճախ կիրառում ենք հնացած մոտեցումներ եւ պատկերացումներ, մինչդեռ Սփյուռքը շատ տարբեր է հիմա: Մարդիկ հիմա կարող են ազատ տեղաշարժվել մեկ վայրից մյուսը: Ինչպե՞ս են նրանք տեղափոխվում, ինչո՞ւ են դա անում: Ի՞նչն է միավորում տարբեր երկրներում ապրող հայկական համայնքները եւ Հայաստանում ապրող հայերին: Զեկույցում մենք հենց այս հարցերին ենք փորձել պատասխանել: Մենք դեռեւս չենք իրականացրել այս հետազոտական աշխատանքը, մինչդեռ դրա կարիքը շատ ունենք:
Արման Ջիլավյան
Երբ բարձրացնում ենք ինքնության թեման, առաջին հերթին խոսում ենք մեզ մեր ազգի մասնիկը, մեր ազգի պատմության, մշակույթի, երկրի տերը զգալու կամ չզգալու մասին: Արդյո՞ք մենք՝ հայերս, որ ապրում ենք Հայաստանում եւ Սփյուռքում, զգո՞ւմ ենք, պատկերացնո՞ւմ ենք, գործո՞ւմ ենք որպես գլոբալ հայկական աշխարհի տերը: Կարծում եմ՝ մենք կորցրել ենք այդ աշխարհի, ինքներս մեր ճակատագրի տերը լինելու զգացումը: Մինչդեռ մենք կարիք ունենք հասկանալու, որ հենց մենք ենք այդ աշխարհի տերն ու պատասխանատուն:
Արման Ջիլավյանը, Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը Արման Ջիլավյանը, Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը
Մեր ինքնությունը հենց այդ տնօրինության եւ պատասխանատվության զգացումի արտացոլումն է: Այս բնույթի քննարկումներն օգնում են կառուցելու եւ ամրացնելու մեր պատասխանատվության զգացումը մեր երկրի եւ ազգի հանդեպ: Դա անելով՝ մենք կարող ենք զարգացման եւ բարգավաճման ուղի բռնել:
Սամուել Սամուելյան
Երբ խոսում ենք Հայաստանի եւ հայկական համայնքների հարաբերությունների մասին, ցանկանում ենք, որպեսզի ապագայում դրանք դառնան միմյանց օժանդակող, աջակցող մեխանիզմներ: Մեկը մյուսի համար պետք է առաջարկի աջակցության սցենարները եւ դա կարող է արվել ե՛ւ կազմակերպությունների, ե՛ւ անհատների մակարդակով:
Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը Մարկ Գրիգորյանը եւ Սամուել Սամուելյանը
Այս իմաստով, RepatArmenia-ն, Birthright-ը եւ մյուս կազմակերպությունները շատ կարեւոր գործ են կատարում՝ աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող հայ երիտասարդներին բերելով եւ միավորելով Հայաստանում:
Շատ կարեւոր է, որպեսզի Սփյուռքի հայերը ձերբազատվեն վարդագույն ակնոցներից, որոնցով նայում են Հայաստանին: Անհատների միջեւ շփումները ամենալավ լուծումն է` միավորելու Հայաստանում եւ Սփյուռքում բնակվող հայերին:
Մեդիամաքսը 2015 թվականին Լիսաբոնում կայացած սեմինարի մասնակիցներից մի քանիսի հետ հարցազրույցներ էր վարել, որոնք կարող եք կարդալ ստորեւ ներկայացվող հղումներով.

Арман Джилавян, Марк Григорян и Самуэль Самуэлян
27 января в Ереване, Лондоне и Лос-Анджелесе одновременно был презентован доклад «Армяне в 2115 году: стратегические направления 21-го века», в котором обозначены вызовы и задачи, стоящие перед армянским народом.
В сети доступны армянская и английская версии доклада.
Доклад подготовлен Программой армянских общин фонда Галуста Гюльбенкяна по итогам прошедшего в октябре 2014 года в Лиссабоне семинара, в котором приняли участие армянские интеллектуалы и эксперты.
В ереванских обсуждениях 27 января приняли участие почетный консул Португалии в Армении Самуэль Самуэлян, журналист Марк Григорян и замглавы фонда IDEA, руководитель проекта 100 Lives Арман Джилавян.
Медиамакс выделил наиболее интересные мысли, прозвучавшие в ходе обсуждений.
Этот доклад о том, кто мы такие, где наше место в мире и какой путь развития мы выберем как нация.
Говоря об отношениях с нашим соседом – Турцией, мы должны признать, что вынуждены сообщаться с этой страной, и в отчете говорится, как и почему это нужно делать.
В сегодняшней Армении мы не имеем представления о Турции. Мы не знаем, куда стремится наш сосед. Размышляя о Геноциде армян, мы исходим из того, будто не существует турецкой нации, гражданского общества, интеллигенции, с которыми можно вести диалог, и это огромное упущение современного мышления в Армении.
Марк Григорян Марк Григорян
Необходимо, чтобы представители двух народов, специалисты вели диалог и добивались совместных решений. Почему, например, армянские педагоги не могут общаться с турецкими педагогами, врачи с врачами, а артисты с артистами? В прошлом году в Стамбуле на фестивале звучали произведения Тиграна Мансуряна, и это было очень важным событием. Могут ли за этим последовать другие? Продолжим ли мы общаться с Турцией для защиты своих интересов? Это зависит только от нас.
Думаю, невозможно перестать быть армянином. Когда это у тебя в крови, ты не можешь убежать от этого. Но нужно признать, что армянская Диаспора меняется. Мы видим, как переезжающие в Россию армяне формируют новый вид Диаспоры. Как воспринимают российскую общину армянские общины других стран? Как к ним относятся армянские общины западных стран? В конечном итоге нужно понять, что представители Диаспоры могут вернуться в Армению – приехать в страну, откуда уезжали, а живущие в Армении армяне могут стать представителями Диаспоры и приезжать в Армению отмечать Новый год.
Мы больше не живем в советские времена. Все изменилось. Размышляя о Диаспоре, мы часто пользуемся устаревшими понятиями и подходами, в то время как Диаспора очень изменилась. Люди теперь могут свободно перемещаться. Как они это делают и для чего? Что объединяет армянские общины из разных стран и армян, живущих в Армении? Доклад пытается найти ответы именно на эти вопросы.
Поднимая вопрос идентичности, в первую очередь, мы говорим об отсутствии восприятия себя частью нации, хозяевами ее истории, культуры, страны. Ощущают ли себя армяне, живущие в Армении и Диаспоре, хозяевами глобального армянского мира? Думаю, мы потеряли ощущение власти над этим миром, над собственной судьбой. В то же время, нам нужно понять, что именно мы являемся хозяевами этого мира и несем за него ответственность.
Арман Джилавян, Марк Григорян и Самуэль Самуэлян Арман Джилавян, Марк Григорян и Самуэль Самуэлян
Обсуждения такого рода помогают нам развивать и укреплять в себе чувство ответственности по отношению к нашей стране и народу. Делая это, мы можем пойти по пути развития и процветания.
Самуэль Самуэлян
Говоря об отношениях между Арменией и армянскими общинами, мы хотим, чтобы в будущем они стали механизмами взаимной поддержки. Это можно делать на уровне как организаций, так и отдельных лиц.
Марк Григорян и Самуэль Самуэлян Марк Григорян и Самуэль Самуэлян
В этом плане RepatArmenia, Birthright и другие организации выполняют очень важную миссию, объединяя в Армении армянскую молодежь из разных стран.
Важно, чтобы армяне Диаспоры избавились от розовых очков, через которые часто смотрят на Армению. Контакты между людьми - лучший способ объединить армян в Армении и Диаспоре.
Медиамакс в 2015 году публиковал интервью с некоторыми из участников семинара  в Лиссабоне, которые доступны по ссылкам: