«Ավրորա»-ն արժանին կմատուցի մարդասիրության նոր հերոսներին
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակը (Aurora Prize for Awakening Humanity) կօգնի արժանին մատուցել մարդասիրության նոր հերոսներին, ովքեր իրենց քայլերով, անկախ բոլոր դժվարություններից, դրական փոփոխություններ են բերում աշխարհում:
Այս մասին Miami Herald պարբերականում տպագրված «Խրախուսելով մարդասիրությունը» վերտառությամբ համատեղ հոդվածում գրել են Կոստա Ռիկայի նախկին նախագահ Օսկար Արիասը եւ Նյու-Յորքի Կարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
Օսկար Արիասը 1987 թ.-ին արժանացել է Խաղաղության նոբելյան մրցանակին՝ Կենտրոնական Ամերիկայում քաղաքացիական պատերազմները դադարեցնելու գործում նշանակալի ավանդի համար: Վարդան Գրեգորյանը 100 LIVES նախագծի համահեղինակներից է:
«Մենք պետք է արժանին մատուցենք մարդասիրության բոլոր այն հերոսներին, ովքեր անկախ բոլոր դժվարություններից, հնարավոր բոլոր միջոցներով փորձում են փոփոխություն բերել, օգնել մյուսներին: Որպես նոր միջազգային մարդասիրական «Ավրորա» մրցանակի ընտրական հանձնաժողովի անդամներ՝ մենք հպարտ ենք օգնելու նման մարդկանց, ովքեր վտանգում են իրենց կյանքը՝ ուրիշներին փրկելու համար: Այս մրցանակը ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների կողմից, քանի որ ինչ-որ մեկը ժամանակին, մեծ վտանգի ենթարկվելով, փրկեց այդ մարդկանց»,- գրել են հեղինակները:
«Ավրորա» մրցանակը (Aurora Prize for Awakening Humanity) «100 կյանք» նախաձեռնության բաղադրիչներից մեկն է: Նախաձեռնության պաշտոնական մեկնարկը տրվել է ս.թ. մարտին Նյու Յորքում, որի մասին կարող եք կարդալ Մեդիամաքսի հատուկ ռեպորտաժում:
«Ավրորա» մրցանակը առաջին անգամ շնորհվելու է Երեւանում՝ 2016 թվականի ապրիլին: Մրցանակը հանձնելու է ամերիկացի հայտնի դերասան Ջորջ Քլունին, որը ժյուրիի համանախագահն է: Մրցանակի հաղթողը կստանա 100 հազար ԱՄՆ դոլար, եւս 1 մլն ԱՄՆ նա կփոխանցի այն կազմակերպությանը, որը ոգեշնչել է իրեն:
«100 կյանք» նախաձեռնության կայքում ցանկացած մարդ կարող է «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներ առաջադրել՝ սեղմելով Առաջադրել կոճակը:

Премия «Аврора» воздаст должное новым героям гуманизма
Ереван/Медиамакс/. Международная гуманитарная премия «Аврора» (Aurora Prize for Awakening Humanity) поможет воздать должное новым героям гуманизма, которые, несмотря на все трудности, своими действиями приносят в мир положительные изменения.
Об этом говорится в статье «Поощряя гуманизм», опубликованной в издании Miami Herald. Соавторами статьи стали экс-президент Коста-Рики Оскар Ариас и глава нью-йоркского фонда Карнеги Вардан Грегорян.
Оскар Ариас в 1987 году был удостоен Нобелевской премии мира за значительный вклад в прекращение гражданских войн в Центральной Армерике. Вардан Грегорян является одном из соучредителей проекта 100 LIVES.
«Мы должны воздать должное всем героям гуманизма, которые, несмотря на сложности, пытаются изменить что-то, помочь другим. Как члены жюри новой международной премии «Аврора», мы горды помогать подобным людям, которые подвергают опасности свои жизни, чтобы спасать других. Эта премия создана потомками людей, переживших Геноцид армян, потому что в свое время кто-то спасал их, несмотря на угрозу своей жизни», - пишут авторы.
Премия «Аврора» (Aurora Prize for Awakening Humanity) является компонентом инициативы «100 жизней». Официальный старт проекта был дан в марте текущего года в Нью-Йорке. Об этом событии читайте в специальном репортаже Медиамакс.
Премия «Аврора» впервые будет вручаться в Ереване в апреле 2016 года. Вручать премию будет знаменитый американский актер Джордж Клуни, который является сопредседателем жюри. Победитель получит 100 тыс. долларов США, а также возможность передать 1 млн долларов организации, которая вдохновила его на героические поступки.
На сайте инициативы «100 жизней» любой желающий может предложить номинанта на премию «Аврора», войдя в раздел «Номинировать».