«Գեոթիմ»-ը պատասխանում է շահագրգիռ կողմերի հարցերին
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լիդիան Ինթերնեյշնլը» եւ դուստր ընկերությունը՝ «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ն, հուլիսի 20-23-ը իրականացրել են Ամուլսարի ծրագրի Բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատման (ԲՍԱԳ) շուրջ քննարկումներ:
Քննարկումներն անցկացվել են Ամուլսարին հարակից Գորայք, Գնդեվազ եւ Սարավան համայնքներում, Ջերմուկում եւ Երեւանում: ԲՍԱԳ-ը հրապարակվել է մայիսի 27-ին: Այն մանրամասն հետազոտություններով 5 հատորից բաղկացած աշխատանք է:
«Գեոթիմը» հաղորդագրություն է տարածել՝ համառոտ հարց ու պատասխանի միջոցով ներկայացնելով քննարկումների ընթացքում եւ տարվա ընթացքում շահագրգիռ կողմերի բարձրացրած որոշ հարցեր:
1. Ի՞նչ է կույտային տարրալվացումը եւ ինչո՞վ է կույտային տարրալվացման հարթակը (ԿՏՀ) տարբերվում պոչամբարից:
Ամուլսարում կիրառվելիք կույտային տարրալվացման դեպքում հանքաքարը մանրեցվում է եւ տեղադրվում հատուկ նախագծված հարթակի վրա՝ կույտի տեսքով: Որից հետո կույտի միջով անցնում է ցիանային նոսր լուծույթ, որը տարրալուծում է ոսկին: Ոսկով հարստացած լուծույթը հավաքվում է կույտի հիմքում եւ մղվում է գործարան, որտեղ ոսկին անջատվում է լուծույթից: Սա ամբողջովին փակ ցիկլ է՝ առանց որեւէ արտադրական արտահոսքի: Ծրագրի ավարտից հետո շրջանառությունը շարունակվում է հատուկ մշակման պրոցեսով՝ մնացորդային ցիանիդը չեզոքացնելու համար: Այսպիսով՝ կույտը (մանրացրած հանքաքարը) մաքրվում է ցիանիդից: Այլ մետաղների պարունակությունը կույտում նույնն է, ինչ բնականից առկա է հանքաքարում: Կույտն այնուհետեւ կպատվի կավաշերտով, հողի բերրի շերտով եւ խոտածածկույթով:
Մինչդեռ մյուս մեթոդի դեպքում հանքաքարը աղվում է, ոսկին առանձնացվում է իսկ լուծույթը իր հետ տանում է մնացորդային նյութերը: Դա աղացած հանքաքարի եւ ջրի խառնուրդ է, որ սովորաբար կոչվում է «պոչանք»: Այն մղվում է արհեստական պատրաստված ամբար եւ նստեցման ավազան:
2. Որքա՞ն է Ամուլսարում ոսկու պարունակությունը հանքաքարում եւ որքա՞ն է լինելու տարեկան միջին արտադրողականությունը: Արդյոք աշխարհում կա՞ն համանման այլ հանքավայրեր:
Ոսկու միջին պարունակությունը Ամուլսարում 0.78 գրամ է՝ մեկ տոննա հանքաքարում: Տարեկան միջին արտադրողականությունը 10 միլիոն տոննա հանքաքար է լինելու: Համադրելի չափանիշներով շատ հանքավայրեր կան: Քրիփլ Քրիք եւ Վիկտոր հանքավայրը ԱՄՆ Կոլորադո նահանգում ունի 0.55 գ տոննայում ոսկու պարունակություն եւ տարեկան 23.5 միլիոն տոննա արտադրողականություն: Նեվադա նահանգում Կորտես հանքավայրի միջին պարունակությունը տոննայում 0.58 գ, արտադրողականությունը՝ 23.1 միլիոն տոննա: Կիշլադագ հանքավայրը, որը տնօրինում է կանադական ընկերություն Թուրքիայում  ունի 13,5 միլլիոն տոննա արտադրողականություն, 0.72 գրամ պարունակությամբ: Իգլ Գոլդ նախագիծը Կանադայում արտադրելու է տարեկան 10 միլիոն տոննա հանքաքար, միջինը՝ 0.82 գրամ պարունակությամբ: Աշխարհում գոյություն ունեցող հանքավայրերի միջին պարունակությունը տոննայում 0.82 գրամ ոսկի է (visualcapitalist.com):
3. Ինչպե՞ս է կառավարվելու ցիանիդը:
Ամուլսարի ծրագրի համար մշակվել է ցիանիդի կառավարման պլան՝ Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքին համապատասխան: Լիդիանը դառնալու է այդ նախաձեռնության անդամ:
Ցիանիդի նոսր լուծութի (0.05%) միջոցով ոսկին կորզվում է մանրացված հանքաքարից: Ջրի հետ խառնած ցիանիդը մտնում է փակ համակարգ, իսկ pH (թթվայնությունը) վերահսկվում է կրաքարի ավելացմամբ՝ ցիանաջրածնի առաջացումը կանխելու նպատակով: Կտեղադրվեն նաեւ արտահոսքի եւ գազի հայտնաբերման սարքավորումներ եւ կիրականացվի օդի եւ ստորերկրյա ջրերի որակի մշտադիտարկում՝ կանխելու բնական միջավայր ցիանիդի արտահոսքի ռիսկը: Ցիանային լուծույթի արտահոսքը կհանգեցնի նաեւ ոսկու կորուստի: Հետեւաբար, ցանկացած ժամանակակից հանք, ներառյալ Ամուլսարը, նախագծվում է այնպես, որ բացառվի արտահոսքը բնական միջավայր՝ կանխելու  թե՛ բնապահպանական, թե՛ տնտեսական կորուստները:
Այս տեխնոլոգիան հաջողությամբ կիրառվում է մի քանի տասնյակ տարի այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, Ավստրալիան, Չիլին, Կանադան եւ այլն:
Աշխարհում արտադրվող 1.1 միլիոն տոննա ցիանիդի միայն 6% է օգտագործվում ոսկու կորզման համար ռեագենտ արտադրելու նպատակով: Մնացած 94%-ը կիրառվում է այնպիսի ճյուղերում ինչպիսիք են նայլոնի, պլաստիկի, սոսնձող նյութերի արտադրության, կոսմետիկայի, դեղագործության եւ այլ ոլորտներում (cyanidecode.org):
4. Հանքավայրում կա՞ ուրան կամ ռադիացիայի վտանգ:
Ոչ: Ամուլսարը ոսկու հանք է լինելու եւ հանքաքարում ուրանի պարունակության հետքերը աննշան են: Հայաստանյան եւ միջազգային մասնագետների կողմից իրականացրած գիտական հետազատությունները հետեւողականորեն ցույց են տվել, որ ռադիացիայի մակարդակը Ամուլսարում թույլատրելի սահմաններից զգալիորեն ցածր է, ավելի ցածր, քան Երեւանում:
5. Արդյո՞ք ենթակառուցվածքները սեյսմակայուն են:
Համապատասխան սեյսմիկ հաշվարկները ներառված են հանքավայրի նախագծի մեջ: Նման տեխնոլոգիաներ են կիրառվում Չիլիում կամ Պերույում, որտեղ երկրաշարժեր հաճախ են լինում: Հանքավայրի ենթակառուցվածները, ներառյալ՝ դատարկ ապարների լցակույտը, կույտային տարրալվացման հարթակը, կուտակման ավազանները եւ վերամշակման ֆաբրիկան կառուցվելու են երկրաշարժերի համար նախատեսված կայունության միջազգային բոլոր չափանիշներով: Ամուլսարի մոտակա խզվածքը Փամբակ-Սեւան-Սյունիք խզվածքն է, որը Ամուլսարի հանքավայրից 10 կմ դեպի հյուսիս է: Այն չի հարուցել մեծ երկրաշարժ վերջին մոտ 10.000 տարիներին: Սեյսմիկ ակտիվության քիչ հավանական դեպքի համար իրականացվել է լրացուցիչ ռիսկերի կանխարգելման վերլուծություն, որը ներառվել է թույլտվությունների մաս կազմող տեխնիկական հետազոտություններում:
6. Սեւանա լիճը ազդեցություն կկրի՞:
Ոչ, չի կրի: Այս հարցը կարելի է բաժանել երկու մասի. 1. իրավական տեսանկյունից հանքաքարի վերամշակման ենթակառուցվածքները Սեւանի անմիջական ազեցության գոտուց դուրս են, որը Սեւանի մասին օրենքով եւ կառավարության համապատասխան որոշմամբ ընդլայնվել է Սպանդարյան-Կեչուտ եւ Կեչուտ-Սեւան թունելների շուրջ բուֆերային գոտով (3 կմ): 2. բնապահպանական տեսանկյունից՝ կույտային տարրալվացման հարթակից, դատարկ ապարների լցակույտից եւ բացահանքերից ջրերի հոսքը նախագծված է, կառուցվելու եւ կառավարվելու է այնպես, որ աղտոտիչները չունենան արտաքին միջավայր որեւէ արտահոսք:
Այսպիսով, ոչ միայն Սեւանը, այլեւ շրջակա բնական ընկալիչները՝ ջուրը, հողը եւ օդը խստորեն պաշտպանվելու են: Ընկերությունը տեղի համայնքների եւ ՀԿ-ների հետ համատեղ կիրականացնի ջրի, օդի եւ հողի մշտադիտարկում՝ բացառելու աղտոտումը:
7. Ջերմուկ քաղաքը եւ հանքային ջրերը կենթարկվե՞ն բնապահպանական ազդեցության:
Ոչ: Ծրագիրը նախագծվել է եւ փորձարկումներ են իրականացվել ապահովելու համար բոլոր ջրային ռեսուրսների, ներառյալ՝ Ջերմուկի հանքային ջրերի վրա ազդեցության բացակայությունը: Ջերմուկը բացահանքերից 10 կմ հեռավորության վրա է: Ի լրումն՝ 2013թ. լայնածավալ իզոտոպային հետազոտություն է իրականացվել, որը ցույց է տալիս, որ Ջերմուկի աղբյուրները տարբեր են Ամուլսարին առնչվող աղբյուրներից: Տեղական եւ միջազգային փորձագետների կողմից իրականացրած հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ հաշվի առնելով զգալի հեռավորությունը  հանքավայրի աղմուկը եւ փոշին քաղաքի վրա ազդեցություն չեն ունենա: Հանգստավայրերի շրջակայքում գործող հանքավայրերի օրինակներ կան: Օրինակ՝ Քրիփլ Քրիք եւ Վիկտոր հանքավայրը, որը Քրիփլ Քրիք քաղաքից 1 կմ-ից պակաս հեռավորության վրա է:
Հանքավայրի որոշ հատվածներ տեսանելի կլինեն Ջերմուկից, սակայն իրականացվել են լայնածավալ հետազոտություններ տեսանելիությունը նվազագույնի հասցնելու միջոցներ ներդնելու ուղղությամբ:
8. Ծանր մետաղների պարունակությունը կավելանա՞ պայթեցումների եւ հանքաքարի վերամշակման արդյունքում:
Ոչ: Ծանր մետաղների պարունակությունը վերամշակված հանքաքարում կամ պայթեցումների արդյունքում առաջացած փոշում նույնն է, ինչ այսօր է՝ բնական վիճակում:
9. Ամուլսարի հանքաքարը սուլֆիդայի՞ն է, թե՞ օքսիդային: Ո՞րն է տարբերությունը:
Ամուլսարի հանքաքարը օքսիդային է: Օքսիդային հանքաքարը տարբեվում է սուլֆիդայինից նրանով, որ օքսիդայինը չունի թթվային ապարների դրենաժի պոտենցիալ: Այսինքն՝ հանքաքարը ինքնին թթվային ապարների դրենաժ առաջացնող չէ:
10. Ի՞նչ է թթվային ապարների դրենաժը եւ արդյոք այն կառաջանա՞ Ամուլսարում:
Թթվային ապարների դրենաժը թթվային ջրերն են, որոնք առաջանում են երբ սուլֆիդային ապարները բաց են օդի կամ ջրի համար եւ բնական քիմիական ռեակցիայի միջոցով առաջացնում են ծծմբական թթու: Սա կարող է տեղի ունենալ թե՛ բնական պայմաններում, թե՛ հանքարդյունաբերության ժամանակ, եւ կարող է վնաս հասցնել շրջակա միջավայրին: Թեեւ Ամուլսարի հանքաքարը սուլֆիդային չէ, սակայն դատարկ ապարների մի մասը ունի ծծմբի ցածր պարունակություն հանքայնացված պիրիտներում, որ առկա է բնականից: Այն ունի թթվային ապարների դրենաժ առաջացնելու պոտեցիալ: Դա կանխելու համար դատարկ ապարների լցակույտը նախագծված է այնպես, որ նախ՝ թթվայնություն առաջացնելու պոտենցիալ ունեցող շերտը պատվի թթվայնություն առաջացնելու պոտենցիալ չունեցող շերտով՝ թթվային ապարների դրենաժը նվազեցնելու համար: Բացի այդ, դատարկ ապարների հետ առնչվող բոլոր ջրերը կհավաքվեն ջրահեռացման համակարգով ավազանի մեջ եւ պոմպով հետ կմղվեն՝ արտադրական պրոցեսում օգտագործվելու համար: Հանքի փակումից հետո ջուրը կենթարկվի պասիվ մաքրման, մնացորդային ազդեցությունները կանխելու նպատակով:
11. Որո՞նք են կենսաբազմազանության հետ կապված խնդիրները, ինչպե՞ս են դրանք կառավարվելու:
Հայաստանյան եւ միջազգային կազմակերպություների եւ փորձագետների ավելի քան 7 տարվա ելակետային ուսումնասիրությունների եւ մանրամասն հետազոտությունների արդյունքում մշակվել է Կենսաբազմազանության կառավարման համապարփակ ծրագիր: Ծրագրի նպատակն է հանքի գործունեության ընթացքում ապահովել «հաշվեկշռի ոչ մի կորուստ»: Սա նշանակում է, որ ծրագրի ազդեցությունը կենսաբազմազանության վրա պետք է հավասարակշռվի համապատասխան միջոցառումներով, որոնք ուղղված են ազդեցություններից խուսափելուն կամ դրանք մեղմացնելուն՝ վերականգնողական եւ զգալի մնացորդային ազդեցությունների փոխհատուցման ծրագրերի միջոցով: Այս նպատակով Լիդիանը պարտավորվել է իրականացնել «կենսաբազմազանության փոխհատուցում»: Սա պահպանության ծրագիր է, որը պետք է իրականացվի Ամուլսարի մոտակայքում, կենսաբազմազանության վրա մեղմացման ոչ ենթակա ազդեցությունները փոխհատուցելու համար:  Հայաստանյան Կարմիր գրքում ներառված տեսակների դեպքում իրականացվում են լրացուցիչ միջոցառումներ, ներառյալ՝ մանրակրկիտ հետազոտական ծրագիր Մատնունի Ծիրանավոր բուսատեսակը Ամուլսարից տեղափոխելու, պահպանելու եւ հանքարդյունաբերության ավարտից հետո բնական կենսամիջավայր վերադարձնելու ուղղությամբ: Ինչպես նաեւ բազմակողմանի ելակետային ուսումնասիրություն է իրականացվում ընդհանուր տարածքում գորշ արջի վերաբերյալ:
12. Ի՞նչ հնագիտական գտածոներ են հայտնաբերվել Ամուլսարում:
Ընկերությունը 2011 թվականից պատվիրել եւ ֆիանասավորել է հնագիտական ուսումնասիրություններ տեղական եւ միջազգային փորձագետների: Ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերվել է 75 պոտենցիալ հնագիտական վայր, որոնք ծրագրի ազդեցության գոտում են: Հնագիտական պոտենցիալ հետաքրքրություն ներկայացնող վայրերը ներառում են գերեզմաններ, գերեզմանատներ, դամբարաններ եւ կառուցվածքային ավերակներ: Մեծ մասի դեպքում հնագիտական արժեքը պետք է գնահատվի: Տարածքում հայտնաբերված հնագիտական իրերը ներառում են կավե իրերի մնացորդներ եւ օբսիդիանից գործիքներ: Հնագիտական խնդիրներին առնչվող գործողությունները համակարգելու համար մշակվել է Մշակութային ժառանգության կառավարման պլան: Այն ներառում է ծրագրի տարածքում մշակութային ժառանգության պոտենցիալ վայրերի ուսումնասիրության եւ անհրաժեշտության դեպքում՝ ծրագրի հետ կապված աշխատանքներ իրականացնելուց առաջ պեղում իրականացնելու պարտավորություն: Ընկերությունը պարտավորվել է հոգալ պեղումների եւ պահպանման բոլոր ծախսերը:
13. Որո՞նք են հնարավոր առողջապահական ազդեցությունները:
Հանքի նախագիծը եւ կառավարումը ապահովում է համայնքների, հողի, անասունների կամ բերքի վրա հանքի պոտեցնիալ ազդեցության բացակայություն: Ծրագրի ԲՍԱԳ-ը ներառում է համայնքների առողջության եւ անվտնագության հետ կապված բոլոր հարցերը ներառյալ՝ ծրագրի հետ կապված ռիսկերը, օրինակ՝ վարակիչ հիվանդությունները, միջատների միջոցով տարածվող հիվանդությունները, սեռավարակները, սնուցման հետ կապված խնդիրները, պատահարները եւ վնասվածքները, առողջապահական ենթակառույցները: Որպես ԲՍԱԳ-ի մաս կազմվել է Համայնքի առողջության եւ անվտանգության մանրամասն պլան, որը ներառում է հանրային առողջության ապահովման համար մեղմացման եւ կառավարման միջոցառումները:
14. Ինչպե՞ս է կառավարվելու ջուրը ծրագրի տարածքում եւ ինչպե՞ս դա կարող է ազդել գյուղատնտեսության եւ անասնապահության վրա:
Ջրի կառավարման ռազմավարությունը հիմնված է մեկ կարեւոր սկզբունքի վրա. ծրագրի ենթակառուցվածքներին առնչվող ջրերը բաց չեն թողնվի բնական միջավայր, մինչեւ չանցնեն համապատասխան մշակում եւ չհամապատասխանեն Հայաստանի օրենսդրությամբ նախատեսված չափանիշներին:
Հանքի զարգացման եւ շահագործման ողջ ընթացքում կիրականացվի ջրի համապարփակ մոնիտորինգ: Սա կներառի մոնիտորինգը ստորգետնյա ջրերի դիտակետերում, որոնք տեղադրվել են դատարկ ապարների լցակույտից, կույտային տարրալվացման հարթակից եւ բացահանքերից ավելի ցածր մակարդակներում ջրի որակը մշտադիտարկելու համար: Ենթակառույցներին առնչվող բոլոր ջրերը վերաշրջանառվելու են կույտային տարրալվացման հարթակի միջոցով:
Աննախադեպ տեղումների դեպքում ջուրը կկուտակվի համապատասխան տարողունակությամբ ջրավազաններում: Ջրավազանները կունենան գեո-սինթետիկ երկշերտ պաշտպանություն եւ կապահովվեն արտահոսքի հայտնաբերման եւ կանխման համակարգերով: Գյուղատնտեսության կամ այլ նպատակներով օգտագործվող ջրի քանակի վրա ազդեցություն չի սպասվում:

Lydian International and its fully owned subsidiary in Armenia Geoteam CJSC have concluded a series of ESIA consultations around Amulsar Gold Project ESIA. The consultations were held at Amulsar adjacent communities of Gndevaz, Saravan and Gorayk, the town of Jermuk as well as in Yerevan in the period of July 20-23. The consultations were attended by community members, business community, representatives of public sector, experts, NGOs, IFIs, individual stakeholders. Lydian and Geoteam would like to thank all participants for lively discussions, for the questions and suggestions. The questions and proposals will be taken into consideration and added to ESIA addendum to be published with the final ESIA later this year.
The ESIA is first of its type carried out in Armenia in line with Equator Principles. The company has invested more than 5 years of work and several million USD to conduct the study in line with IFC Performance Standards and EBRD Performance Requirements. Over 50 international and local scientists and expert organizations participated in this work of assessing potential environmental and social risks of the Amulsar project and offering solutions and mitigation measures. The ESIA was disclosed on May 27 and is available on Geoteam and Lydian websites. It is a 5 volume research with detailed findings. It is evident that a study of that volume cannot be summed up in several pages. However, today we offer a brief Q&A including some frequently asked questions and very brief answers to them. The questions are a combination of some of those raised during the consultations as well as some questions raised by different stakeholders during the year.
1. What is heap leaching, and what is the difference between tailings dam and the HLF?
In a gold heap-leaching process (to be used in Amulsar), the rock containing the gold is crushed and then placed in a pile (the “heap”) upon a specially constructed pad, after which a dilute cyanide solution is passed through the heap, dissolving the gold.  The solution containing the gold is collected at the bottom of the heap and piped to a plant where the gold is recovered from the solution. It is a closed circuit with no discharge of any effluent. When mining ends, the recycling continues with a treatment process to neutralize the minor remaining cyanide; thus the heap (a pile of crushed rock) that remains is free of cyanide. The concentration of other metals in the heap are the same as  naturally occurred in the ore.
The heap is covered with clay, top soiled and covered with natural vegetation.
Whereas in the alternative method (CIL) the rock containing the gold is crushed into a fine powder, the gold is separated out with solution carrying away the waste material.  This waste material – a mixture of grinded rock and water – is known as “tailings” and is normally pumped to an artificially created storage and settling pond.
2. What is the grade of gold in the ore and average annual production at Amulsar? Are there any mines in the world, which have the same gold grade as Amulsar?
Amulsar average grade is 0.78 grams per ton with annual production estimated to be 10 million tons of ore per year. There are many mines in the world with comparable parameters. At Cripple Creek and Victor Mine in Colorado, USA, the grade is 0.55 g. p/t with production of 23.5 million tons p/y. Cortez mine in Nevada, USA, grade is 0.58 g. p/t with production of 23.1 million tons p/y. Kisladag mine run by a Canadian company in Turkey produces 13, 5 million t/y with an average grade of  0.72 g. p/t. Eagle Gold project, Canada will produce 10 million t/y with an average grade of 0.78 g p/t. The overall average grade in existing gold deposits is 0.82 g p/t worldwide (visualcapitalist.com)
3. How is cyanide managed?
A cyanide management plan for the Amulsar Project is being developed in line with the International Cyanide Management Code.  Lydian will be a signatory to this Code.
A very dilute cyanide solution (0.05%) is the medium by which the gold is extracted from the crushed rock.  Once mixed with water, the cyanide enters a closed system, with pH (acidity) controlled by addition of lime to prevent the formation of hydrogen cyanide gas.  Leak detection equipment and gaseous cyanide detectors will be in place, and routine monitoring of air and groundwater quality will be undertaken around the heap leach facility to confirm that cyanide is not being leaked to the environment.  Any loss of cyanide solution from the heap leach pad would also be a loss of gold. Thus any modern mine, including Amulsar, is designed in a way to prevent any discharge of cyanide to the natural environment to prevent environmental and economic loss.
The technology is tested for several dozen years in mines in countries like the US, Australia, Chile, Canada, etc.
Of approximately 1.1 million tonnes of hydrogen cyanide produced annually worldwide only about 6% is used for producing reagents for gold processing. The remaining 94% is used in industries dealing with production of nylon, plastics, adhesives, cosmetics, pharmaceuticals, etc (cyanidecode.org).
4. Is there any uranium or risk of radiation at the site?
No. Amulsar will be a gold mine and there are no significant traces of uranium present in the ore body. Scientific studies, conducted with Armenian and international experts, have conclusively shown that background radiation levels at the site are well within safe limits and in fact lower than in Yerevan.
5. Is the mine infrastructure tested for seismicity?
Adequate seismic calculations are included in the mine design. That is the case when building modern mines in countries like Chile and Peru where large earthquakes are relatively common.  The facilities at the mine, including the barren rock storage facility, heap leach pad, collection ponds, and process plants, will be constructed to provide protection from earthquakes in accordance with international standards of care. The closest fault to the Amulsar Mountain is the Pambak-Sevan-Sunik fault, located approximately 10 km north of the Amulsar gold project. This fault has not generated a significant earthquake in approximately the last 10,000 years. A risk break analysis, considering the unlikely case of a seismic event, was included in the technical studies completed as part of our preparations for permitting.
6.Will Lake Sevan be affected?
No, it will not. We would divide this question into two parts. 1. From the legal perspective:  the locations of the ore processing facilities are outside the Lake Sevan immediate impact zone which, as defined in the Law on Lake Sevan and respective government decrees, extends to a buffer zone (3 km)  around the existing water tunnels (respectively Spandaryan-Kechut and Kechut-Sevan). 2. From the environmental perspective: the heap leach facility and runoff from the barren rock storage facility and the pits will be designed, built and managed to ensure that no contaminants are leaked into the wider natural environment. Thus not only Sevan, but all surrounding natural receptors- soil, water and air, will be strictly protected. We will work with local community representatives and NGOs to monitor water, air and soil to demonstrate that there is no contamination.
7. Will the town of Jermuk or the springs be environmentally affected?
No. The project has been designed and tests have been done to ensure that water sources, including the Jermuk springs will not be affected. Jermuk is about 14 km away from the pits. Additionally, a comprehensive isotope study was completed in mid-2013 demonstrating that the spring water comes from a different aquifer system from that with which the Amulsar project will interact.
Studies carried out by local and international experts show that due to significant distance from the mine site noise, vibration and dust generated by the Project will not affect the town. There are several examples of mines operating safely next to resort towns. Cripple Creek&Victor mine, for example is less than 1 km. away from  the town of Cripple Creek.
Some portions of the mining operations will be visible from Jermuk, but extensive studies were done to keep this to a minimum.
8. Will the concentration of heavy metals increase as a result of blasting or ore processing?
No. The concentrations of heavy metals in the processed rock or dust generated from the mine will be essentially the same as they are today in the undisturbed rock.
9. Is the Amulsar Gold Mine sulphide or oxide? What is the difference between them?
The ore at Amulsar is oxide. Oxide ore differs from sulphide ore in that it does not have acid rock drainage potential. So the ore itself is non acid rock drainage (ARD) generating.
10. What is Acid Rock Drainage and will it be generated in Amulsar?
Acid rock drainage is the acidic water that is created when sulphide minerals are exposed to air and water and through a natural chemical reaction, produce sulphuric acid. This can occur naturally and through mining activities, and can be potentially harmful to the environment. Although Amulsar ore does not contain sulphide minerals, some of the barren rock at Amulsar contains small amounts of sulphur in the mineral pyrite that occurs naturally in the rock. This has the potential to form acid rock drainage when exposed. To prevent this, the Barren Rock Storage Facility (BRSF) is designed in a way that potentially acid-generating material is encapsulated by non-acid-generating material, thus minimising the production of ARD in the first place. All water that comes into contact with the barren rock will be captured by a drain and pond and pumped to the other side of the mountain to be used as process water. After mine closure water will be undergoing a passive treatment process to mitigate any residual effects.
11. What are the issues with reference to biodiversity? How will they be managed?
As a result of over seven years of baseline studies and detailed research, in collaboration with renowned Armenian and international institutions and experts, a comprehensive Biodiversity Management Plan was produced. The overall aim of the plan is to ensure that the mine results in no net loss of biodiversity. This means that project related impacts on biodiversity are balanced by measures taken to avoid and minimize the project’s impacts, to undertake onsite restoration and finally to offset significant residual impacts, if any. To help to achieve this, Lydian has committed to the establishment of a “biodiversity offset”, which is a conservation programme to be implemented at a location near Amulsar and which will compensate for non-mitigatable impacts on biodiversity due to the mine.  For Armenian “Red Book” species we are taking additional measures: these include a detailed research programme into how to move endangered Potentilla porphyrantha plants from the mountain, cultivate them, and return them to the mountain post-mining; and an extensive baseline study looking at the presence of Brown bear, Ursus arctos, in the wider region.
12. What archaeological fossils/artefacts have been found at Amulsar?
The company has commissioned and financed archaeological surveys to local and international experts since 2011. These surveys have identified 75 potential archaeological sites that are likely to be impacted by Project development.
Sites of potential archaeological interest identified at Amulsar include possible tombs, graves, cemeteries, and structural ruins.  Most of these are yet to be investigated to confirm their archaeological interest.  Artifacts found in the Amulsar area include pottery sherds and obsidian tools.  A Cultural Heritage Management Plan has been produced to guide activities related to archaeology.  The plan includes a commitment that any potential cultural heritage within the project footprint will be investigated further and, if necessary, subjected to archaeological excavation prior to it being disturbed by the project. The Company has committed to cover the expenses of the excavation and preservation activities.
13. What about the health and safety of affected community residents?
The mine design and management activities imply that no potential hazards from the mine operation will anyhow impact the communities, the land, livestock or the crops. The project ESIA includes full consideration of community health and safety, including project-induced risks related to communicable diseases, vector-related diseases, sexually transmitted infections, food and nutrition-related issues, accidents and injuries, health services infrastructure, etc.  A comprehensive Community Health and Safety Plan has been produced as part of the ESIA; this details the mitigation and management measures that will be implemented to safeguard public welfare.
14. How is the water managed in the footprint of the Project? How will it affect the agriculture, in general, and the herders, in particular?
The water management strategy and plan is based on one important principle: any water that comes into contact with project infrastructure will not be discharged to the environment unless it is treated and/or tested and demonstrated to be in compliance with Armenian water discharge quality standards.
An extensive programme of water monitoring will be continued throughout all phases of the mine life. This will include monitoring at groundwater observation wells installed specifically to detect water quality impacts down-gradient of the open pits, BRSF and HLF. All process water will be recirculated through the HLF. Sufficient storage capability will be available in the event of extreme rain or snow-melt events. Storage ponds will be double geo-synthetic lined with leak collection and recovery systems installed between the layers.
The water required for the project is not expected to affect the availability of water for other purposes, including agriculture.
Lydian and Geoteam are always open for any additional questions regarding the ESIA or the Amulsar Project details. You can address your questions to our specialists on Geoteam website ESIA page at  http://geoteam.am/en/publications.html.