Վարդան Գրեգորյան. Կրթությունը անտեսելով՝ դավաճանում եք երկիրը - Mediamax.am
«Հայաստանն ու հայկական սփյուռքը մեկ օրգանիզմ է՝ երկու թոքերով: Եթե մի թոքը փակվում է, մյուսն ավելի շատ պետք է աշխատի, մինչ մյուսն առողջանա»:
Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների իր այս տեսլականը հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի շրջանավարտների եւ դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է հայկական սփյուռքի ամենաճանաչված ներկայացուցիչներից մեկը՝ Նյու Յորքի Հանրային գրադարանի նախկին տնօրեն, Կարնեգի կորպորացիայի 12-րդ նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
Վարդան Գրեգորյանը ծնվել է 1934 թվականին Իրանում՝ Թավրիզ քաղաքում: Տեղափոխվելով ԱՄՆ` գերազանցությամբ ավարտել է Սթենֆորդի համալսարանը՝ մասնագիտանալով պատմության եւ հումանիտար գիտությունների ոլորտում:
1981 թ. Վարդան Գրեգորյանը դարձավ Նյու Յորքի հանրային գրադարանի ղեկավարը: Այդ պաշտոնից նրա հեռանալու կապակցությամբ «Նյու Յորք Թայմս»-ը գրել էր. «Գրեգորյանը տվեց մեզ Ֆլորենցիան, Աթենքը եւ Կարթագենը, եւ մենք խոնարհվում ենք նրա հոյակերտ ընծաների առջեւ»:
1988 թվականին Վարդան Գրեգորյանը գլխավորեց Բրաունի համալսարանը, այնուհետեւ դարձավ Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի 12-րդ նախագահը:
2004 թվականին Վարդան Գրեգորյանը արժանացավ ամերիկյան ամենաբարձր քաղաքացիական պարգեւին՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջորջ Բուշ-կրտսերը նրան շնորհեց «Ազատության» մեդալը:
Վարդան Գրեգորյանը հոկտեմբերի 11-ին պաշտոնապես բացված UWC Dilijan College-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Ամերիկյան համալսարանում Վարդանի Գրեգորյանի ելույթից.
Կրթության մասին
«Յուրաքանչյուր ուսուցիչ, ում դասերին հաճախել եմ, ինձ համար դարձել է առաջնորդ, մենթոր, ով անպայման ուզում էր, որպեսզի հաջողության հասնեմ:  Իմ  ուսուցիչներն իրենց առջեւ խնդիր էին դրել՝ անել այնպես, որ ես հաջողության հասնեմ: Յուրաքանչյուր սովորող անձնավորության մեջ կա մի բան, որը պետք է բացահայտել, արթնացնել նրա մեջ սերը դեպի կրթությունը: Բախտս բերել է, քանի որ ողջ կյանքից ընթացքում անծանոթ, օտար մարդիկ հոր կերպարի դեր են կատարել ինձ համար, ինչպես օրինակ Սիմոն Վրացյանը»:
Ազնվության մասին
«Տատիկս ասում էր՝ ունեցածդ ամեն ինչ սակարկելի է. արտաքինդ կասկածելի է, խելքդ կասկածելի է, բայց թույլ չտաս, որ երբեւէ ինչ-որ մեկը կասկածի տակ դնի քո ազնվությունը: Եթե ազնվությունից զրկվես, կզրկվես ամեն ինչից, սնանկ կլինես: Հնարավոր է՝ լինես հարուստ, բայց ոչինչ չունենաս»:
Գրադարանի մասին
«Երբ հրաժարվեցի Փենսինլվանիայի համալսարանից եւ աշխատանքի անցա Նյու-Յորքի հանրային գրադարանում, ինձ ասում էին, որ գրադարանը սնանկանալու է մեկ տարվա ընթացքում: Ինձ հարցնում էին՝ ինչի՞դ է դա պետք: Բայց գրադարանը ինձ համար շատ թանկ վայր է: Այն ժողովրդավարության վկայություն է եւ քաղաքակրթության ԴՆԹ-ն»:
Հարստության մասին
«Հարուստ մահացողը մահանում է պատվազուրկ: Ուրեմն նա այնքան երեւակայություն չի ունեցել, որպեսզի ներդնի իր գումարները հասարակության համար: Քանի կենդանի ես, պետք է ներդրումներ կատարես հանուն քո հասարակության եւ ազգի: Այս դասը քաղել եմ Դեյլ Կարնեգիից»:
Կրթության, սփյուռքի եւ տեղացի գործարարների մասին
«Հայաստանը պետք է խորապես երախտապարտ լինի ԱՄՆ հայկական համայնքին ՝ Հայաստանում Ամերիկյան համալսարան հիմնելու համար: Սակայն Հայաստանը չպետք է միայն ստացող լինի: Հայաստանը պետք է շենացվի ներսից՝ տեղացի գործարարների ներդրումներով: Նրանք պետք է օգնեն հայաստանյան համալսարաններին: Մենք սիրում ենք կրկնել, որ հայ ժողովուրդը սիրում է գիրքը, իր մշակույթը, ճարտարապետությունը, սակայն գործնականում այդ սերը չենք կիրառում: ԱՄՆ-ում բարեգործությունը պարտադիր պայման է: Եթե մարդ հարուստ է եւ բարեգործություն չի անում, դա ամոթ է: Հիանալի կլիներ, եթե Հայաստանում ասեին, որ, այո՛, սփյուռքն արել է իր անելիքը, ես էլ իմ հերթին կանեմ գործի իմ բաժինը, քանի որ սա մեր երկիրն է: Քսան տարվա անկախությունից հետո այս երկրում ստեղծված հարստությունը պետք է կրկին ներդրվի այս երկրում»:
«Նրանք, ովքեր անուշադրության են մատնում կրթությունը, գիտահետազոտական հաստատությունները, բուհերը, դավաճանում են երկիրը: Ցավալի է տեսնել, որ մեր գիտնականները լավ չեն վարձատրվում: Մեր ազգը բավական հարուստ է ՝ մեզ նման բան թույլ չտալու համար: Մենք պետք է պարծենանք, որ Մեսրոպ Մաշտոցի, անկախության համար զոհվածների արժանի հետնորդներն ենք»:
Հայրենիքը շենացնելու մասին
«Հայերը ներդրումներ են արել Սինգապուրում, շենացրել են Փարիզը, Վիեննան, ամբողջ աշխարհը, սակայն պատմության ընթացքում անուշադրության ենք մատնել մեր տարածաշրջանը: Հիմա այլեւս սրան արդարացում չկա: Մենք պետք է ներդրումներ անենք մեր երկրում»:

14 октября с выпускниками и преподавателями Американского университета Армении встретился один из самых известных представителей армянской диаспоры - бывший директор Нью-Йоркской публичной библиотеки, 12-й председатель Корпорации Карнеги Вардан Грегорян.
Вардан Грегорян родился в 1934 году в Тебризе (Иран). Переехав в США, с отличием окончил Стэнфордский университет. В 1981г. стал директором Нью-Йоркской публичной библиотеки. В 1988г. возглавил Брауновский университет, затем стал 12-м председателем Корпорации Карнеги в Нью-Йорке.
Вардан Грегорян является членом Совета попечителей UWC Dilijan College, официально открывшегося 11 октября.
Представляем отрывки из выступления Вардана Грегоряна в Американском университете Армении:
Об образовании
«Каждый учитель, уроки которого я посещал, стал для меня лидером, ментором, стремящимся, чтобы я добился успеха. Мои учителя ставили перед собой задачу: сделать так, чтобы я стал успешным.
В каждом учащемся человеке есть нечто, что нужно выявить, пробудить в нем любовь к образованию. Мне повезло - всю мою незнакомые, чужие мне люди играли для меня роль отца, как, например, [премьер-министр времен Первой Республики] Симон Врацян».
О честности
«Бабушка говорила: все можно поставить под сомнение - внешность, интеллект, но никогда не позволяй ставить под сомнение твою честность. Если лишишься честности, потеряшь все и станешь банкротом. Можно быть богатым, но не иметь ничего».
О библиотеке
«Когда я ушел из университета Пенсильвании и стал работать в Нью-Йоркской публичной библиотеке, мне говорили, что она обанкротится в течение года. Многие спрашивали, зачем мне это нужно? Но библиотека для меня - очень дорогое место. Она является свидетельством демократии и ДНК цивилизации».
О богатстве
«Богатый умирает в бесчестии. Значит, у него не хватило воображения инвестировать свои деньги для общества. Пока ты жив, ты должен инвестировать во благо общества и нации. Я усвоил этот урок у Дейла Карнеги».
О диаспоре и местных бизнесменах
«Армения должна быть глубоко благодарна армянской общине США за создание Американского университета в Армении. Однако Армения не должна выступать лишь получателем. Она должна процветать изнутри, за счет инвестиций местных предпринимателей. Они должны помогать армянским университетам. Мы любим повторять, что армянский народ любит книгу, свою культуру, архитектуру, однако на практике эту любовь не применяем. В США благотворительность является обязательным условием. Если человек богат и не занимается благотворительностью, это позор. Было бы замечательно, если бы в Армении думали так: «да, диаспора сделала свое дело, а я исполню свою часть работы, так как это наша страна». Накопленное в этой стране за 20 лет после обретения независимости богатство должно быть повторно вложено здесь.
Тот, кто игнорирует образование, научно-исследовательские учреждения, вузы, предает страну. Печально видеть, что наши ученые плохо оплачиваются. Наш народ достаточно богат, чтобы не позволять такое».
О благоустройстве Родины
«Армяне делали инвестиции в Сингапуре, благоустраивали Париж, Вену, весь мир, но за всю историю не уделяли должного внимания этому региону. Теперь этому нет оправдания. Мы должны инвестировать в нашу страну».