Հայաստան կայցելի առաջին էկզոմոլորակը բացահայտած պրոֆեսորը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 29-31-ին Հայաստան կայցելելի առաջին արտարեգակնային մոլորակը հայտնաբերած աշխարհահռչակ պրոֆեսոր Միշել Մայորը:
Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը Մեդիամաքսին տեղեկացրել է, որ մայիսի 31-ին Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կկայանա նրա հանրային դասախոսությունը, որին կհաջորդի Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպվող «Արտարեգակնային մոլորակներ եւ աստղակենսաբանություն» թեմայով աշխատաժողովը։
«Աշխատաժողովի գաղափարն այս ժամանակակից ուղղությունների հետազոտություններին մեծ նշանակություն տալն ու Հայաստանում դրանց զարգացմանը նպաստելն է: Սա աստղագետների եւ կենսաբանների համար հետագա համագործակցության հնարավորություն է»,- ասել է Արեգ Միքայելյանը:
Շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս, Ժնեւի համալսարանի աստղագիտության դեպարտամենտի պրոֆեսոր Միշել Մայորն առաջին էկզոմոլորակը բացահայտել է 1995թ.-ին, որից հետո հաջորդ 22 տարիներին հազարավոր այդպիսի մոլորակներ են բացահայտվել եւ բնութագրվել: Ներկայում կան ավելի քան 3600 հայտնի էկզոմոլորակներ, որոնցից շատերի չափսերն ու զանգվածները շատ չեն տարբերվում Երկիր մոլորակից, ինչը գիտնականներին հույս է տալիս, որ մարդկությունը երկվորյակ մոլորակ հայտնաբերելու շեմին է:
2010 թվականին Միշել Մայորը՝ Գարիկ Իսրայելյանի եւ Նունու Սանտոշի հետ միասին արժանացել էր Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակին, որը սահմանվել է ՀՀ նախագահի կողմից 2009 թվականին եւ համարվում է աստղագիտության, աստղաֆիզիկայի եւ հարակից գիտությունների բնագավառում կարեւորագույն միջազգային մրցանակներից մեկը:
Հիշեցնենք, որ էկզոմոլորակներ հայտնաբերվել էին նաեւ 2017թ.-ի փետրվարին. NASA-ի Spitzer աստղադիտակը որսացել էր Արեգակի 8%-ի ծավալով եւ գերսառը թզուկ աստղի շուրջ պտտվող երկրանման 7 էկզոմոլորակ:
«Երկրորդ Երկիր մոլորակի հայտնաբերումը ոչ թե «եթե»-ի, այլ «երբ»-ի հարց է»,- հայտարարել էր NASA-ի գիտական առաքելությունների տնօրինության տեղակալ Թոմաս Ցուրբյուխենը:

Discoverer of first exoplanet to visit Armenia
Yerevan /Mediamax/. On May 29-31, Armenia will host world-renowned Professor Michel Mayor, the discoverer of the first extrasolar planet.
Director of Byurakan Astrophysical Observatory Areg Mikayelyan informed Mediamax that Professor Mayor will conduct a public lecture at the National Academy of Sciences of Armenia on May 31, which will be followed by the first ever workshop “Extrasolar planets and astrobiology” in Armenia.
“The idea of the workshop is to give great meaning to research in these modern directions and facilitate their development in Armenia. This is a cooperation opportunity for astronomers and biologists,” Areg Mikayelyan said.
Swiss astrophysicist, Professor at the Astronomy Department of the University of Geneva Michel Mayor discovered the first exoplanet in 1995. Other exoplanets were discovered and classified throughout the next 22 years. At present, there are over 3600 known exoplanets, many of which don’t differ much from the Earth in terms of size and mass. That makes scientists hope that the humankind is on the verge of discovering the Earth’s twin planet.
In 2010, Michel Mayor was awarded Victor Hambardzumyan International Prize together with Garik Israelian and Nunu Santos. The prize was established in 2009 by the President of Armenia and is considered one of the most important awards in astronomy, astrophysics and related sciences.
It’s worth reminding that exoplanets were discovered in February of 2017 as well: NASA Spitzer space telescope found 7 exoplanets that revolve around the ultra-cool dwarf with 8% of the Sun’s mass.
“Discovery of the second Earth is a matter of “when”, not “if”,” stated NASA Associate Administrator for the Science Mission Directorate Thomas Zurbuchen.