Հայաստան կայցելի առաջին էկզոմոլորակը բացահայտած պրոֆեսորը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 29-31-ին Հայաստան կայցելելի առաջին արտարեգակնային մոլորակը հայտնաբերած աշխարհահռչակ պրոֆեսոր Միշել Մայորը:
Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը Մեդիամաքսին տեղեկացրել է, որ մայիսի 31-ին Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կկայանա նրա հանրային դասախոսությունը, որին կհաջորդի Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպվող «Արտարեգակնային մոլորակներ եւ աստղակենսաբանություն» թեմայով աշխատաժողովը։
«Աշխատաժողովի գաղափարն այս ժամանակակից ուղղությունների հետազոտություններին մեծ նշանակություն տալն ու Հայաստանում դրանց զարգացմանը նպաստելն է: Սա աստղագետների եւ կենսաբանների համար հետագա համագործակցության հնարավորություն է»,- ասել է Արեգ Միքայելյանը:
Շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս, Ժնեւի համալսարանի աստղագիտության դեպարտամենտի պրոֆեսոր Միշել Մայորն առաջին էկզոմոլորակը բացահայտել է 1995թ.-ին, որից հետո հաջորդ 22 տարիներին հազարավոր այդպիսի մոլորակներ են բացահայտվել եւ բնութագրվել: Ներկայում կան ավելի քան 3600 հայտնի էկզոմոլորակներ, որոնցից շատերի չափսերն ու զանգվածները շատ չեն տարբերվում Երկիր մոլորակից, ինչը գիտնականներին հույս է տալիս, որ մարդկությունը երկվորյակ մոլորակ հայտնաբերելու շեմին է:
2010 թվականին Միշել Մայորը՝ Գարիկ Իսրայելյանի եւ Նունու Սանտոշի հետ միասին արժանացել էր Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակին, որը սահմանվել է ՀՀ նախագահի կողմից 2009 թվականին եւ համարվում է աստղագիտության, աստղաֆիզիկայի եւ հարակից գիտությունների բնագավառում կարեւորագույն միջազգային մրցանակներից մեկը:
Հիշեցնենք, որ էկզոմոլորակներ հայտնաբերվել էին նաեւ 2017թ.-ի փետրվարին. NASA-ի Spitzer աստղադիտակը որսացել էր Արեգակի 8%-ի ծավալով եւ գերսառը թզուկ աստղի շուրջ պտտվող երկրանման 7 էկզոմոլորակ:
«Երկրորդ Երկիր մոլորակի հայտնաբերումը ոչ թե «եթե»-ի, այլ «երբ»-ի հարց է»,- հայտարարել էր NASA-ի գիտական առաքելությունների տնօրինության տեղակալ Թոմաս Ցուրբյուխենը:

Армению посетит профессор, открывший первую экзопланету
Ереван /Медиамакс/. 29-31 мая Армению посетит всемирно известный профессор Мишель Майор, открывший первую экзопланету.
Директор Бюраканской обсерватории Арег Микаелян сообщил Медиамакс, что 31 мая в Национальной академии наук состоится его публичная лекция, за которой последует первый в Армении семинар по теме «Экзопланеты и астробиология».
Швейцарский астрофизик, профессор кафедры астрономии Университета Женевы Мишель Майор открыл первую экзопланету в 1995 году, после чего в течение 22 лет были открыты и описаны тысячи подобных планет. В настоящее время известны 3600 экзопланет, большинство из которых не очень отличаются от Земли своим размером и массой. Это позволяет ученым надеяться, что человечество приблизилось к открытию идентичной Земле планеты.
В 2010 году Мишель Майор вместе с Гариком Исраеляном и Нуну Сантошем удостоился международной научной премии имени Виктора Амбарцумяна, которую в 2009 году утвердил президент Армении. Она считается одной из наиболее престижных мировых наград в области астрономии, астрофизики и смежных дисциплин.
Напомним, что экзопланеты были открыты также в феврале 2017 года: телескоп NASA Spitzer обнаружил семь экзопланет, вращающихся вокруг ультрахолодной карликовой звезды, объем которой равен 8% Солнца.
«Открытие второй Земли – это не вопрос «если», а «когда», - говорил тогда замдиректора NASA Томас Цюрбюхен.