ՌԴ փոխվարչապետ. «Արտատարածքային միջանցքի» հարց չի քննարկվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել է, որ եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումներում «արտատարածքային միջանցքի» հարց չի քննարկվում:
«Փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խումբը չի կարող աշխատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տեղի ունեցող իրադարձություններից մեկուսացված։ Սահմանին իրավիճակի յուրաքանչյուր սրացում դանդաղեցնում է բանակցային գործընթացը:
Եռակողմ աշխատանքային խմբի ձեւաչափով երկու տարուց էլ քիչ ժամանակում բավականին շատ աշխատանք է կատարվել: Սակայն ճանապարհների բացումը կամ կառուցումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ կողմերը հստակ սահմանեն երկրների միջեւ սահմանը հատելու իրավական ռեժիմը։ Բանակցությունների ընթացքում մշակվել է սկզբունք, այն է՝ «Ճանապարհի նկատմամբ ինքնիշխանությունն իրականացնում է այն երկիրը, որի տարածքով է անցնում ճանապարհը»։ Սա նշանակում է, որ եթե ճանապարհն անցնում է հայկական տարածքով, ուրեմն, դա հայկական ճանապարհ է, եթե ադրբեջանական տարածքով, ուրեմն՝ ադրբեջանական: Չկա «արտատարածքային միջանցք», որը որեւէ կերպ կխախտի կողմերից որեւէ մեկի ինքնիշխանությունը, դա չկա եւ չի կարող լինել»,- ասել է նա «Ռոսիյսկայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում:
Ալեքսեյ Օվերչուկի խոսքով՝ այս սկզբունքի իրականացումը նշանակում է, որ Ադրբեջանից Հայաստանի տարածք ապաշրջափակված կամ նորակառույց ճանապարհներով մուտք գործելու համար սահմանային եւ անձնագրային հսկողության միջոցառումները կլինեն նույնը, ինչ, օրինակ, Իրանից Հայաստան մուտք գործելիս։
«Նաեւ անձնագրային հսկողությունը կլինի Հայաստանից Ադրբեջան մուտքի մոտ։ Բացի այդ, քննարկվում են կողմերի ազգային օրենսդրությանը համապատասխան ճանապարհների օգտագործման համար վճարելու, ինչպես նաեւ մեկ երկրի քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ ապրանքների տեղաշարժի անվտանգության ապահովման հարցերը մեկ այլ երկրի տարածքով»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said that the issue of “extraterritorial corridor” is not being discussed at the meetings of the trilateral working group.
“The trilateral working group of deputy prime ministers cannot work in isolation from the developments taking place between Armenia and Azerbaijan. Each escalation on the border slows down the negotiation process.
Great work has been done in the format of the trilateral working group in less than two years. However, the opening or construction of roads is possible only if the parties clearly determine the legal regime for crossing the border between the countries. During the negotiations, a principle was developed, that is, “the sovereignty over the road is exercised by the country through the territory of which the road passes. This means that if the road passes through the territory of Armenia, it is the road of Armenia, if it passes through the territory of Azerbaijan, then it is the road of Azerbaijan. There is no “extraterritorial corridor” that would in any way violate the sovereignty of any of the parties, it does not exist and cannot exist,” he said in an interview with Rossiyskaya Gazeta.
Overchuk said that the implementation of this principle means that border and passport control measures to enter the territory of Armenia from Azerbaijan through unblocked or newly built roads will be the same as, for example, when entering Armenia from Iran.
“Also, the passport control will be at the entry from Armenia to Azerbaijan. In addition, the issues of paying fees for the use of highways in accordance with the national legislation of the parties as well as ensuring the safety of the movement of citizens, vehicles and cargos of one country passing through the territory of another country are discussed,” he said.