ՌԴ փոխվարչապետ. «Արտատարածքային միջանցքի» հարց չի քննարկվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել է, որ եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումներում «արտատարածքային միջանցքի» հարց չի քննարկվում:
«Փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խումբը չի կարող աշխատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տեղի ունեցող իրադարձություններից մեկուսացված։ Սահմանին իրավիճակի յուրաքանչյուր սրացում դանդաղեցնում է բանակցային գործընթացը:
Եռակողմ աշխատանքային խմբի ձեւաչափով երկու տարուց էլ քիչ ժամանակում բավականին շատ աշխատանք է կատարվել: Սակայն ճանապարհների բացումը կամ կառուցումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ կողմերը հստակ սահմանեն երկրների միջեւ սահմանը հատելու իրավական ռեժիմը։ Բանակցությունների ընթացքում մշակվել է սկզբունք, այն է՝ «Ճանապարհի նկատմամբ ինքնիշխանությունն իրականացնում է այն երկիրը, որի տարածքով է անցնում ճանապարհը»։ Սա նշանակում է, որ եթե ճանապարհն անցնում է հայկական տարածքով, ուրեմն, դա հայկական ճանապարհ է, եթե ադրբեջանական տարածքով, ուրեմն՝ ադրբեջանական: Չկա «արտատարածքային միջանցք», որը որեւէ կերպ կխախտի կողմերից որեւէ մեկի ինքնիշխանությունը, դա չկա եւ չի կարող լինել»,- ասել է նա «Ռոսիյսկայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում:
Ալեքսեյ Օվերչուկի խոսքով՝ այս սկզբունքի իրականացումը նշանակում է, որ Ադրբեջանից Հայաստանի տարածք ապաշրջափակված կամ նորակառույց ճանապարհներով մուտք գործելու համար սահմանային եւ անձնագրային հսկողության միջոցառումները կլինեն նույնը, ինչ, օրինակ, Իրանից Հայաստան մուտք գործելիս։
«Նաեւ անձնագրային հսկողությունը կլինի Հայաստանից Ադրբեջան մուտքի մոտ։ Բացի այդ, քննարկվում են կողմերի ազգային օրենսդրությանը համապատասխան ճանապարհների օգտագործման համար վճարելու, ինչպես նաեւ մեկ երկրի քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ ապրանքների տեղաշարժի անվտանգության ապահովման հարցերը մեկ այլ երկրի տարածքով»,- ասել է նա:

Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что вопрос «экстерриториального коридора» на заседаниях трехсторонней рабочей группы не обсуждается.
«Трехсторонняя рабочая группа не может работать изолированно от событий, происходящих между Арменией и Азербайджаном. Каждое обострение обстановки на границе тормозит переговорный процесс.
За неполные два года в формате трехсторонней рабочей группы проделана большая кропотливая работа.Однако открывать или строить дороги можно только после того, как стороны четко определят правовой режим пересечения границы между странами, а также движения по этим дорогам. Важно, что в ходе переговоров выработан принцип, который лег в основу подходов к определению этого режима. Принцип звучит так: «Суверенитет над дорогой осуществляется той страной, по чьей территории проходит дорога». Это означает, что если дорога проходит по армянской территории, то это армянская дорога, если по азербайджанской - то азербайджанская. Это означает, что ни о каком «экстерриториальном коридоре», который каким-либо образом ущемлял бы суверенитет какой-либо из сторон, речь не идет и идти не может», - сказал он в интервью «Российской газете».
По словам Алексея Оверчука, реализация этого принципа означает, что меры пограничного и паспортного контроля при въезде на территорию Армении из Азербайджана по разблокированным или вновь построенным дорогам будут такими же, как, например, при въезде в Армению из Ирана.
«Аналогично паспортный контроль будет и при въезде из Армении в Азербайджан. Кроме того, обсуждаются вопросы платности использования дорог в соответствии с национальными законодательствами сторон, а также обеспечения безопасности при движении граждан, транспортных средств и грузов одной страны через территорию другой страны», - сказал он.