ԱՄՆ. Խաղաղության հասնելու «պատմական հնարավորությունը» պահպանվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Նահանգների կարծիքով, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության հաստատելու «պատմական հնարավորությունը» պահպանվում է։
Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը։
«Չնայած անհաջողություններին, մենք դեռ տեսնում ենք այդ հնարավորությունը: Մենք միշտ էլ գիտակցել ենք, որ դա հեշտ գործընթաց չի լինելու։ Հավատում ենք, որ շարունակական երկխոսության, մշտական փոխգործակցության միջոցով, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով, մենք կկարողանանք անել հնարավոր ամենը՝ երկարաժամկետ համապարփակ խաղաղության հասնելու համար», - ասել է Փրայսը։
Նա նշել է, որ իրավիճակի վերջին սրումը «ընդգծում է համապարփակ եւ կայուն կարգավորման անհրաժեշտության կարեւորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր չլուծված հարցերի շուրջ»։
Նեդ Փրայսը ասել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի ջանքերը «ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության համախոհ գործընկերների հետ, եւ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող մեր դերի շրջանակներում՝ օգնելու երկրներին հասնել երկարաժամկետ եւ համապարփակ խաղաղության»։

США считают, что «историческая возможность» для достижения мира сохраняется - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Соединенные Штаты считают, что «историческая возможность» для достижения мира между Азербайджаном и Арменией сохраняется.
Об этом заявил на брифинге пресс-секретарь Госдепартамента США Нед Прайс.
«Несмотря на неудачи, мы по-прежнему видим такую возможность. Мы всегда признавали, что это не будет простым процессом. Мы считаем, что путем непрерывного диалога, постоянного взаимодействия, в том числе - на высшем уровне, мы сможем делать все возможное для достижения долгосрочного всеобъемлющего мира», - сказал Прайс.
Он отметил, что недавнее обострение ситуации «подчеркивает необходимость всеобъемлющего и устойчивого урегулирования путем переговоров по всем остающимся вопросам, связанным с конфликтом в Нагорном Карабахе или вытекающим из него».
Нед Прайс сказал, что США будут продолжать свои усилия «как на двусторонней основе, а также совместно с партнерами-единомышленниками из Европейского союза и в рамках нашей роли как сопредседателя Минской группы ОБСЕ, чтобы помочь странам прийти к долгосрочному и всеобъемлющему миру.