Ալիեւը «բեկումնային» է որակել Հայաստանի կողմից Բաքվի 5 սկզբունքների ընդունումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ իր երկիրը պատրաստ է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի դիրքորոշումը միշտ եղել է այն, որ մենք պետք է բանակցություններ սկսենք խաղաղ պայմանագրի շուրջ։ Իմ կարծիքով, պաշտոնական մեկնարկային կետը եղել է ապրիլի 6-ին Բրյուսելում։ Այդ ժամանակվանից մենք աշխատում էինք, աշխատում էր արտաքին գործերի նախարարությունը, իմ վարչակազմը կապի մեջ էր ձեր թիմի հետ, եւ, ինչպես եւ պայմանավորվել էինք, մենք պատրաստ ենք մեկնարկին»։
Ալիեւը «բեկումնային կետ» է անվանել Հայաստանի կողմից հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված Ադրբեջանի առաջադրված հինգ սկզբունքների ընդունումը։
«Սա իսկապես բեկումնային կետ է գործընթացում: Երկու կողմերի պաշտոնական հայտարարություններից հետո մենք պետք է բանակցային սեղանի շուրջ ապացուցենք մեր մտադրությունների լրջությունը»,- ասել է նա։ Ալիեւն ընդգծել է, որ Բաքուն հույս է դնում Եվրամիության, մասնավորապես, ԵՄ խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի ջանքերի վրա, ով, նրա խոսքերով, «արդեն խորապես ներգրավված է գործընթացում»։
Ալիեւն ընդգծել է, որ հայկական կողմի հետ պարզաբանում պահանջող հարցերից է Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ հաղորդակցության հարցը՝ Հայաստանի տարածքով, ներառյալ երկաթուղային եւ ավտոմոբիլային ճանապարհները։ Նա ասել է, որ հաջորդ տարի Ադրբեջանը կավարտի դեպի Հայաստանի հետ սահման երկաթուղու շինարարությունը։ Նա ափսոսանք է հայտնել, որ Հայաստանը դեռեւս չի սկսել երկաթուղու իր հատվածի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքները, ինչը, նրա կարծիքով, կարող է ձգձգել գործընթացը։
Բացի այդ, նրա խոսքով, Բաքուն նախատեսում է մինչեւ 2023 թվականի վերջ ավարտել դեպի Հայաստանի հետ սահման տանող ավտոմայրուղու շինարարությունը։ Ալիեւն ասել է, որ Բաքուն Երեւանից սպասում է Հայաստանի տարածքում այս ճանապարհի աշխարհագրական կոորդինատներին։

Aliyev describes Armenia’s acceptance of 5 principles as “turning point” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev stated today at the meeting with the EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar that his country is ready to start negotiations on peace treaty with Armenia.
TASS reports that Aliyev particularly said:
“After the end of the second Karabakh war, Azerbaijan’s position has always been that we should start negotiations on a peace treaty. I believe that the official starting point was registered on April 6 in Brussels. Since then we have been working, the Ministry of Foreign Affairs has been working, my administration has been in contact with your team, and, as agreed, we are ready to start.”
Aliyev described Armenia’s acceptance of the five principles put forward by Azerbaijan for the normalization of relations between the two countries as a “turning point”.
“This is really a turning point in the process. After official statements from both sides, we must prove the seriousness of our intentions at the table of negotiation,” he said. Aliyev stressed that Baku hopes for the efforts of the EU here, in particular of the President of the European Council Charles Michel, who, as he said, “is already deeply involved in the process.”
Aliyev stressed that one of the issues requiring clarification with the Armenian side is the issue of communications between Azerbaijan and Nakhichevan through the territory of Armenia, including railway and motor roads.
He said that next year Azerbaijan will complete the construction of the railway to the border with Armenia. At the same time, Aliyev expressed regret that Armenia has not yet started work on the feasibility study of its part of the railway line, which, he said, could delay the process. In addition, according to him, Baku plans to complete the construction of a highway to the border with Armenia by the end of 2023. Aliyev said that Baku is waiting from Yerevan the geographical coordinates of this road in the territory of Armenia.