Ալիեւը «բեկումնային» է որակել Հայաստանի կողմից Բաքվի 5 սկզբունքների ընդունումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ իր երկիրը պատրաստ է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի դիրքորոշումը միշտ եղել է այն, որ մենք պետք է բանակցություններ սկսենք խաղաղ պայմանագրի շուրջ։ Իմ կարծիքով, պաշտոնական մեկնարկային կետը եղել է ապրիլի 6-ին Բրյուսելում։ Այդ ժամանակվանից մենք աշխատում էինք, աշխատում էր արտաքին գործերի նախարարությունը, իմ վարչակազմը կապի մեջ էր ձեր թիմի հետ, եւ, ինչպես եւ պայմանավորվել էինք, մենք պատրաստ ենք մեկնարկին»։
Ալիեւը «բեկումնային կետ» է անվանել Հայաստանի կողմից հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված Ադրբեջանի առաջադրված հինգ սկզբունքների ընդունումը։
«Սա իսկապես բեկումնային կետ է գործընթացում: Երկու կողմերի պաշտոնական հայտարարություններից հետո մենք պետք է բանակցային սեղանի շուրջ ապացուցենք մեր մտադրությունների լրջությունը»,- ասել է նա։ Ալիեւն ընդգծել է, որ Բաքուն հույս է դնում Եվրամիության, մասնավորապես, ԵՄ խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի ջանքերի վրա, ով, նրա խոսքերով, «արդեն խորապես ներգրավված է գործընթացում»։
Ալիեւն ընդգծել է, որ հայկական կողմի հետ պարզաբանում պահանջող հարցերից է Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ հաղորդակցության հարցը՝ Հայաստանի տարածքով, ներառյալ երկաթուղային եւ ավտոմոբիլային ճանապարհները։ Նա ասել է, որ հաջորդ տարի Ադրբեջանը կավարտի դեպի Հայաստանի հետ սահման երկաթուղու շինարարությունը։ Նա ափսոսանք է հայտնել, որ Հայաստանը դեռեւս չի սկսել երկաթուղու իր հատվածի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքները, ինչը, նրա կարծիքով, կարող է ձգձգել գործընթացը։
Բացի այդ, նրա խոսքով, Բաքուն նախատեսում է մինչեւ 2023 թվականի վերջ ավարտել դեպի Հայաստանի հետ սահման տանող ավտոմայրուղու շինարարությունը։ Ալիեւն ասել է, որ Բաքուն Երեւանից սպասում է Հայաստանի տարածքում այս ճանապարհի աշխարհագրական կոորդինատներին։

Алиев назвал «поворотной точкой» принятие Арменией 5 принципов, выдвинутых Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня на встрече со спецпредставителем ЕС по Южному Кавказу Тойво Клааром, что его страна готова к началу переговоров по мирному соглашению с Арменией.
Как сообщает ТАСС, Алиев, в частности, заявил:
«После окончания второй карабахской войны позиция Азербайджана всегда заключалась в том, что мы должны начать переговоры по мирному соглашению. Считаю, что официальная отправная точка состоялась 6 апреля в Брюсселе. С того времени мы работали, работало министерство иностранных дел, моя администрация находилась в контакте с вашей командой, и, как мы договорились, мы готовы к началу».
Алиев назвал «поворотной точкой» принятие Арменией выдвинутых Азербайджаном пяти принципов нормализации отношений между двумя странами.
«Это действительно поворотная точка в процессе. После официальных заявлений обеих сторон мы должны доказать серьезность своих намерений за столом переговоров», - отметил он. Он подчеркнул, что Баку надеется здесь на усилия Евросоюза, в частности главы Совета ЕС Шарля Мишеля, который, по его словам, «уже глубоко вовлечен в процесс».
Алиев Азербайджана подчеркнул, что одним из вопросов, требующих прояснения с армянской стороной, является вопрос коммуникаций между Азербайджаном и Нахичеванской автономной республикой через территорию Армении, в том числе - железной и автомобильной дорог. Он сообщил, что Азербайджан в следующем году завершит строительство железной дороги до границы с Арменией. При этом глава государства выразил сожаление, что Армения еще не начала работу над технико-экономическим обоснованием своей части железнодорожной магистрали, что, считает он, может затянуть процесс. Кроме того, по его словам, Баку до конца 2023 года планирует завершить строительство автомобильной дороги до границы с Арменией. Алиев сказал, что Баку ждет от Еревана географических координат этой дороги на территории Армении.