Ըստ Ալիեւի, Հայաստանն ընդունելի է համարում Ադրբեջանի առաջարկները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ Հայաստանն ընդունելի է համարում երկու երկրների միջեւ խաղաղության համաձայնագրի վերաբերյալ իրեն ներկայացված առաջարկները։
«Մենք որոշակի հաղորդագրություններ ենք ստանում հայ պաշտոնյաներից։ Վերջերս ինձ տրամադրած տեղեկությունների համաձայն, նրանք ընդունելի են համարում մեր առաջարկները։ Դա շատ լավ նորություն է, եւ ես հուսով եմ, որ Բրյուսելում կայանալիք հանդիպումը ավելի մեծ հստակություն կհաղորդի այս հարցին», - ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Ալիեւի այս խոսքերը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ալիեւն այսօր Բաքվում հանդիպել է ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնեւ Ռաուի հետ։
Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում սպասվում է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպումը Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Ալիեւը հույս է հայտնել, որ այն արդյունավետ կլինի։
«Նման մի քանի հանդիպումներ արդեն եղել է։ Մենք պետք է շարժվենք դեպի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղություն եւ կնքենք խաղաղության պայմանագիր որքան հնարավոր է շուտ»,- ասել է նա։
Ալիեւի խոսքով, Երեւանին առաջարկված խաղաղ կարգավորման 5 սկզբունքներն արտացոլում են միջազգային իրավունքի նորմերը։
«Այս բոլոր սկզբունքները կազմում են աշխարհի ցանկացած երկրի հարաբերությունների հիմքը՝ տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչում, այնուհետեւ՝ սահմանների սահմանազատում։ Ես հավատում եմ, որ այս հիմքի վրա խաղաղություն կգա Կովկաս»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев: Армения считает приемлемыми предложения Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения считает приемлемыми переданные ей предложения по мирному соглашению между двумя странами.
«Нам поступают определенные сообщения от армянских официальных лиц. По переданной мне недавно информации, одно из таких сообщений заключается в том, что они считают наши предложения приемлемыми. Это очень хорошая новость и я надеюсь, что встреча в Брюсселе даст больше ясности в этом вопросе», - эти слова Алиева приводит ТАСС со ссылкой на пресс-службу президента Азербайджана.
Алиев сделал это заявление на встрече с Действующим председателем ОБСЕ, главой МИД Польши Збигневом Рау.
6 апреля в Брюсселе ожидается встреча главы Евросовета Шарля Мишеля с Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Алиев выразил надежду, что она пройдет плодотворно.
«Уже было несколько таких встреч. Мы должны продвигаться к миру между Азербайджаном и Арменией, как можно скорее подписать мирное соглашение», - сказал он.
По словам Алиева, предложенные Еревану 5 принципов мирного урегулирования, отражают нормы международного права.
«Все эти принципы составляют основу отношений между любыми странами мира: взаимное признание территориальной целостности и неприкосновенности границ, затем делимитация границ. Считаю, что на этой основе на Кавказ придет мир», - добавил президент Азербайджана.