Ըստ Ալիեւի, Հայաստանն ընդունելի է համարում Ադրբեջանի առաջարկները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ Հայաստանն ընդունելի է համարում երկու երկրների միջեւ խաղաղության համաձայնագրի վերաբերյալ իրեն ներկայացված առաջարկները։
«Մենք որոշակի հաղորդագրություններ ենք ստանում հայ պաշտոնյաներից։ Վերջերս ինձ տրամադրած տեղեկությունների համաձայն, նրանք ընդունելի են համարում մեր առաջարկները։ Դա շատ լավ նորություն է, եւ ես հուսով եմ, որ Բրյուսելում կայանալիք հանդիպումը ավելի մեծ հստակություն կհաղորդի այս հարցին», - ՏԱՍՍ-ը մեջբերում է Ալիեւի այս խոսքերը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ալիեւն այսօր Բաքվում հանդիպել է ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնեւ Ռաուի հետ։
Ապրիլի 6-ին Բրյուսելում սպասվում է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպումը Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Ալիեւը հույս է հայտնել, որ այն արդյունավետ կլինի։
«Նման մի քանի հանդիպումներ արդեն եղել է։ Մենք պետք է շարժվենք դեպի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղություն եւ կնքենք խաղաղության պայմանագիր որքան հնարավոր է շուտ»,- ասել է նա։
Ալիեւի խոսքով, Երեւանին առաջարկված խաղաղ կարգավորման 5 սկզբունքներն արտացոլում են միջազգային իրավունքի նորմերը։
«Այս բոլոր սկզբունքները կազմում են աշխարհի ցանկացած երկրի հարաբերությունների հիմքը՝ տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչում, այնուհետեւ՝ սահմանների սահմանազատում։ Ես հավատում եմ, որ այս հիմքի վրա խաղաղություն կգա Կովկաս»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that Armenia considers the conveyed proposals on peace treaty between the two countries acceptable.
“We receive certain messages from Armenian officials. According to the information given to me recently, one of these messages is that they consider our proposals acceptable. This is very good news and I hope that the meeting in Brussels will provide more clarity on this issue,” Aliyev said during the meeting with the OSCE Chairman-in-Office, Poland’s Foreign Minister Zbigniew Rau, TASS reports citing the press service of the President of Azerbaijan.
On April 6 trilateral meeting of the President of the European Council Charles Michel, Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is expected to take place in Brussels.
Aliyev voiced hope that the meeting will be fruitful.
“We have already had several such meetings. We must move towards peace between Azerbaijan and Armenia, sign a peace agreement as soon as possible,” he said.
Aliyev also noted that the 5 principles of the peaceful settlement proposed to Yerevan reflect the norms of international law.
“All these principles form the basis of relations between any countries of the world: mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders, then delimitation of borders. I believe that peace will come to the Caucasus on this basis,” the Azerbaijani president added.