Էրդողան. Թուրքիան կընդգրկվի խոշորագույն տնտեսությունների տասնյակում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի իշխանությունները մտադիր են երկրի տնտեսությունը ընդգրկել աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունների տասնյակում:
Ինչպես հայտնում է Անադոլու գործակալությունը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը այդ մասին ասել է իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության անդամների հետ հանդիպմանը։
«Հուսով եմ, որ մենք առավելագույնս կօգտվենք մեր ունեցած բոլոր հնարավորություններից եւ կկատարենք մեր երկրի տնտեսությունը աշխարհի տասը խոշորագույն տնտեսություններից մեկը դարձնելու խոստումը», - ասել է Թուրքիայի ղեկավարը։
Նա մատնանշել է կյանքի թանկացումը եւ գնաճի բացասական ազդեցությունը բնակչության բարեկեցության վրա կանխելու անհրաժեշտությունը։
«Չնայած նրան, որ մենք այժմ բախվում ենք տարածաշրջանային ճգնաժամերի, ինչպիսին է Ուկրաինայի պատերազմը, մենք չենք անտեսում այն խնդիրները, որոնք ազդում են մեր քաղաքացիների առօրյա կյանքի վրա»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։
Էրդողանը վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիայի զարգացմանը խոչընդոտելու բոլոր փորձերը կշարունակեն ձախողվել։
«Մեր երկրում քաոս առաջացնելու, այն ապակայունացնելու եւ մեր անվտանգությունը թուլացնելու անվերջ փորձեր էին արվում։ Բարեբախտաբար, մենք հաղթահարել ենք այս բոլոր թակարդներն ու հարձակումները»,- ասել է նա։

Эрдоган намерен добиться вхождения Турции в число 10 крупнейших экономик мира - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Власти Турции намерены добиться вхождения страны в число 10 крупнейших экономик мира.
Как сообщает Анатолийское агентство, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил об этом на встрече с членами правящей Партии справедливости и развития.
«Надеюсь, что мы максимально используем все имеющиеся у нас возможности и выполним обещание превратить экономику нашей страны в одну из десяти крупнейших экономик мира», - заявил турецкий лидер.
Он указал на необходимость не допустить роста стоимости жизни и негативного влияния инфляции на благосостояние населения.
«Несмотря на то, что сейчас мы сталкиваемся с региональными кризисами, такими как война в Украине, мы не оставляем без внимания проблемы, которые затрагивают повседневную жизнь наших граждан», - отметил президент Турции.
Эрдоган выразил уверенность, что все попытки помешать развитию Турции будут и впредь терпеть неудачу.
«Были постоянные попытки вызвать хаос в нашей стране, дестабилизировать ее и ослабить нашу безопасность. К счастью, мы преодолели все эти ловушки и атаки», - заявил он.