Շուշիի հռչակագիրը «պատմական նշանակություն ունի», ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ասել է, որ Շուշիի հռչակագիրը «պատմական նշանակություն» ունի եւ «նոր էջ է բացում ադրբեջանա-թուրքական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններում»։
Այս մասին ասված է Ալիեւի շնորհավորական ուղերձում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ ծննդյան օրվա կապակցությամբ։
«Մենք մտադիր ենք էլ ավելի ընդլայնել եւ դիվերսիֆիկացնել եղբայրական Թուրքիայի հետ մեր համագործակցությունն ու բեղմնավոր կապերը, որոնք օրեցօր հարստանում են նոր բովանդակությամբ։ Հարգելի Եղբայր, մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, երկար տարիների կյանք, երջանկություն, նորանոր հաջողություններ պատասխանատու գործունեության մեջ՝ հանուն Թուրքիայի եղբայրական ժողովրդի բարեկեցության եւ բարգավաճման»,- ասված է ուղերձում։
Ավելի վաղ այս շաբաթ Իլհամ Ալիեւը «պատմական ձեռքբերում» էր որակել  Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ դաշնակցային փոխգործակցության մասին փետրվարի 22-ին կնքված հռչակագիրը:
«Ադրբեջանը դաշնակցային հարաբերություններ ունի երկու մեծ երկրների, երկու հարեւանների հետ։ Չեմ կարծում, որ որեւէ այլ երկիր կարող է պարծենալ դրանով: Չեմ խոսում այն մասին, որ այդ երկրներից մեկը ՆԱՏՕ-ի անդամ է, մյուսը՝ ՀԱՊԿ-ի ղեկավարը։ Սա իսկապես ձեռքբերում է»,- նշել էր Ալիեւը։

Aliyev says Shushi Declaration is of “historic significance” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that Shushi Declaration is of “historic significance” and “opens a new page in Azerbaijani-Turkish strategic allied relations.”
Aliyev stated this in the congratulatory message to Turkish President Recep Tayyip Erdogan on the occasion of his birthday.
“We are determined to further expand and diversify our cooperation and fruitful activities with brotherly Turkey, which are being enriched with a new content day by day. My dear brother, I wish you good health, long life, happiness and success in your highly responsible activities for the prosperity of the brotherly people of Turkey,” the message says.
Earlier this week Ilham Aliyev described the Declaration on Allied Interaction between Russia and Azerbaijan signed on February 22 as a “historic achievement.”
“Because Azerbaijan has allied relations with two great countries, with two neighbors. I think no other country can boast of this. Not to mention that one of these countries is a NATO member, the other is the head of the CSTO. This is actually an achievement,” Aliyev said.