Շուշիի հռչակագիրը «պատմական նշանակություն ունի», ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ասել է, որ Շուշիի հռչակագիրը «պատմական նշանակություն» ունի եւ «նոր էջ է բացում ադրբեջանա-թուրքական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններում»։
Այս մասին ասված է Ալիեւի շնորհավորական ուղերձում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ ծննդյան օրվա կապակցությամբ։
«Մենք մտադիր ենք էլ ավելի ընդլայնել եւ դիվերսիֆիկացնել եղբայրական Թուրքիայի հետ մեր համագործակցությունն ու բեղմնավոր կապերը, որոնք օրեցօր հարստանում են նոր բովանդակությամբ։ Հարգելի Եղբայր, մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, երկար տարիների կյանք, երջանկություն, նորանոր հաջողություններ պատասխանատու գործունեության մեջ՝ հանուն Թուրքիայի եղբայրական ժողովրդի բարեկեցության եւ բարգավաճման»,- ասված է ուղերձում։
Ավելի վաղ այս շաբաթ Իլհամ Ալիեւը «պատմական ձեռքբերում» էր որակել  Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ դաշնակցային փոխգործակցության մասին փետրվարի 22-ին կնքված հռչակագիրը:
«Ադրբեջանը դաշնակցային հարաբերություններ ունի երկու մեծ երկրների, երկու հարեւանների հետ։ Չեմ կարծում, որ որեւէ այլ երկիր կարող է պարծենալ դրանով: Չեմ խոսում այն մասին, որ այդ երկրներից մեկը ՆԱՏՕ-ի անդամ է, մյուսը՝ ՀԱՊԿ-ի ղեկավարը։ Սա իսկապես ձեռքբերում է»,- նշել էր Ալիեւը։

Шушинская декларация имеет «историческое значение», заявил Алиев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Шушинская декларация имеет «историческое значение» и открывает «новую страницу в азербайджано-турецких стратегических союзнических отношениях».
Об этом говорится в поздравительном послании Алиева президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану по случаю дня его рождения.
«Мы намерены и дальше расширять и диверсифицировать наше сотрудничество и плодотворную деятельность с братской Турцией, которые день ото дня обогащаются новым содержанием. Дорогой Брат, желаю Вам крепкого здоровья, долгих лет жизни, счастья, новых успехов в ответственной деятельности во имя благополучия и процветания братского народа Турции», - говорится в послании.
Ранее на этой неделе Ильхам Алиев назвал «историческим достижением» подписанную 22 февраля Декларацию о союзническом взаимодействии России и Азербайджана.
«Потому что с двумя великими странами, с двумя соседями Азербайджан имеет союзнические отношения. Я думаю, ни одна другая страна не может этим похвастаться. Не говорю о том, что одна из этих стран - член НАТО, другая - руководитель ОДКБ. Это на самом деле достижение», - отмечал Алиев.