Ալիեւը նորից սպառնալիքներ է հնչեցրել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ իր երկիրը «կվերացնի իր անվտանգությանը սպառնացող ցանկացած սպառնալիք, որը բխում է Հայաստանից»։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում Ալիեւն ասել է.
«Մենք շատ ուշադիր հետեւում ենք Հայաստանում ռազմական շինարարության բոլոր փորձերին, որոնք նրանք ձեռնարկում են ինչպես սեփական ուժերով, այնպես էլ իրենց գործընկերների օգնությամբ։ Ուստի ես անկեղծ ու բաց ասել եմ, որ եթե մեր անվտանգությանը սպառնացող գոնե չնչին վտանգ տեսնենք, այդ սպառնալիքն անմիջապես կվերացվի։ Որտեղ էլ լինի, Հայաստանի տարածքի ինչ խորության վրա էլ լինի, ուղղակի կոչնչացնենք։ Սա պետք է իմանան եւ հասկանան բոլորը, եւ առաջին հերթին՝ Հայաստանի ղեկավարությունը»:
Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ շարունակելու է ձեռք բերել ժամանակակից սպառազինություններ եւ զարգացնել բանակի մարտունակությունը։ Նա նշել է, որ հատուկ նշանակության ուժերը երկրի ռազմական ներուժի բարելավման կարեւոր տարրերից է։
«Այս ուժերն իրենց լավագույնս դրսեւորեցին ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում։ Դրանց կատարելագործումը, ինչպես նաեւ նոր հատուկ նշանակության ջոկատների ստեղծումը անհրաժեշտություն է, որը թելադրում է իրավիճակը։ Խոսքը Հայաստանի կողմից ռեւանշի փորձերի մասին է։ Մենք չգիտենք, թե ինչ կլինի 1, 2, 5 տարի հետո»,- ասել է Ալիեւը։

Алиев снова выступил с угрозами - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что его страна «уничтожит любую угрозу своей безопасности, исходящую из Армении».
Как сообщает ТАСС, Алиев сказал в интервью местным телеканалам:
«Мы очень пристально следим за всеми попытками военного строительства в Армении – теми, что они предпринимают своими силами, а также с помощью своих партнеров. Поэтому я откровенно и открыто говорил, что если мы увидим хоть малейшую угрозу нашей безопасности, эта угроза будет немедленно уничтожена. Где бы она ни находилась, на какой глубине территории Армении она ни находилась, мы ее просто уничтожим. Это все должны знать и понимать, и, в первую очередь, армянское руководство».
Президент Азербайджана сказал, что продолжит приобретать современные системы вооружения и наращивать боеспособность армии. Одним из важных элементов совершенствования военного потенциала страны он назвал создание сил специального назначения.
«Эти силы проявили себя с самой лучшей стороны во время второй карабахской войны. Их совершенствование, а также создание новых сил специального назначения - это необходимость, которая диктуется ситуацией. Речь о попытках реванша со стороны Армении. Мы не знаем, что будет через год, через 2, через 5 лет», - отметил Алиев.