Փաշինյանն արձագանքել է Ալիեւի հայտարարությանը Լաչինի միջանցքի մասին - Mediamax.am
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությանն այն մասին, որ «Լաչինի եւ Զանգեզուրի միջանցքների աշխատանքի պայմանները պետք է համարժեք լինեն»։
«Ադրբեջանը փորձում է փակուղի մտցնել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցը։ Ադրբեջանի նախագահի փորձերը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը զուգահեռել Լաչինի միջանցքի հետ որեւէ աղերս չունեն մինչ օրս այդ թեմայով տեղի ունեցած քննարկումների, ստորագրված հայտարարությունների հետ եւ անընդունելի են Հայաստանի համար։ Այս դիրքորոշումը հստակ կարտահայտեմ այսօր նախատեսված եռակողմ հանդիպման ընթացքում», - իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Այսօր Բրյուսելում նախատեսված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների եւ ԵՄ Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպումը։
Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը պետք է գործի Լաչինի միջանցքի պես, եւ եթե Երևանը պնդի Զանգեզուրի միջանցքում մաքսակետեր տեղադրելու վրա, ապա Բաքուն կպնդի նույն պայմանները Լաչինի միջանցքի համար»։
«Զանգեզուրի միջանցքի բացման մասին կետը նախատեսված է Ադրբեջանի, Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ Այսպիսով, դա պարտավորություն է Հայաստանի համար»,- ասել է Ալիևը՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլթենբերգի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։

Пашинян прокомментировал заявление Алиева о Лачинском коридоре - Mediamax.am
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал сегодня заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «Зангезурский коридор должен функционировать аналогично Лачинскому коридору».
«Азербайджан пытается завести в тупик вопрос открытия региональных коммуникаций. Попытки президента Азербайджана провести параллели между открытием региональных коммуникаций и Лачинским коридором не имеют ничего общего с теми обсуждениями, которые мы имели до сих пор и с подписанными заявлениями и неприемлемы для Армении. Эту позицию я однозначно представлю на предстоящей сегодня трехсторонней встрече», - написал Пашинян на своей странице в Фейсбук.
Сегодня в Брюсселе планируется трехсторонняя встреча руководителей Армении и Азербайджана и председателя Европейского Совета Шарля Мишеля.
Выступая сегодня в Брюсселе на совместной пресс-конференции с генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом, Ильхам Алиев, в частности, заявил:
«В трехсторонних заявлениях открыто говорится, что Азербайджан предоставляет безопасность и доступ к Лачинскому коридору. Армения должна предоставить такой же беспрепятственный доступ нам к Зангезурскому коридору. На сегодняшний день в Лачинском коридоре нет таможенных пунктов. То же самое должно быть и в Зангезурском коридоре. Если Армения будет настаивать на установке таможенных пунктов для контроля передвижения грузов и граждан через Зангезурский коридор, то тогда мы будем настаивать на идентичных условиях в Лачинском коридоре. Это логично».