Փաշինյանն արձագանքել է Ալիեւի հայտարարությանը Լաչինի միջանցքի մասին - Mediamax.am
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությանն այն մասին, որ «Լաչինի եւ Զանգեզուրի միջանցքների աշխատանքի պայմանները պետք է համարժեք լինեն»։
«Ադրբեջանը փորձում է փակուղի մտցնել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցը։ Ադրբեջանի նախագահի փորձերը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը զուգահեռել Լաչինի միջանցքի հետ որեւէ աղերս չունեն մինչ օրս այդ թեմայով տեղի ունեցած քննարկումների, ստորագրված հայտարարությունների հետ եւ անընդունելի են Հայաստանի համար։ Այս դիրքորոշումը հստակ կարտահայտեմ այսօր նախատեսված եռակողմ հանդիպման ընթացքում», - իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Այսօր Բրյուսելում նախատեսված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների եւ ԵՄ Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպումը։
Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը պետք է գործի Լաչինի միջանցքի պես, եւ եթե Երևանը պնդի Զանգեզուրի միջանցքում մաքսակետեր տեղադրելու վրա, ապա Բաքուն կպնդի նույն պայմանները Լաչինի միջանցքի համար»։
«Զանգեզուրի միջանցքի բացման մասին կետը նախատեսված է Ադրբեջանի, Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ Այսպիսով, դա պարտավորություն է Հայաստանի համար»,- ասել է Ալիևը՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլթենբերգի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan commented today on the statement of Azerbaijani President Ilham Aliyev that “Zangezur corridor should function like Lachin corridor.”
“Azerbaijan is trying to lead to a dead end the issue of opening regional communications. The attempts of the president of Azerbaijan to draw parallels between the opening of regional communications and the Lachin corridor have nothing to do with the discussions that we have had so far and with the signed statements and are unacceptable for Armenia. I will unequivocally present this position at the upcoming trilateral meeting today,” Pashinyan wrote on his Facebook page.
A trilateral meeting of the leaders of Armenia and Azerbaijan and the President of the European Council Charles Michel is planned today in Brussels.
Speaking today at a joint press conference with NATO Secretary General Jens Stoltenberg in Brussels, Ilham Aliyev, in particular, said:
“Trilateral statements openly state that Azerbaijan provides security and access to the Lachin corridor. Armenia should provide us with the same unhindered access to the Zangezur corridor. To date, there are no customs checkpoints in the Lachin corridor. The same should be the case in the Zangezur corridor. If Armenia insists on the installation of customs points to control the movement of cargos and citizens through the Zangezur corridor, then we will insist on identical conditions in the Lachin corridor. This is logical.”