Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունների հարցը քննարկում է Բաքվի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում Թուրքիան խորհրդակցում է Ադրբեջանի հետ։
«Այդ հարցը մենք քննարկել ենք Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ նախագահ Էրդողանի՝ Ֆիզուլի կատարած այցի ժամանակ։ Այդ ուղղություններով մենք խորհրդակցում ենք Ադրբեջանի հետ։ Միաժամանակ Հայաստանից դրական ազդակներ եկան։ Մենք, մեր հերթին, հայտարարեցինք, որ փոխադարձ գործողություններ ենք իրականացնելու Հայաստանի դրական քայլերի նկատմամբ, բայց թե ինչ քայլեր կարող ենք ձեռնարկել Ադրբեջանի հետ միասին, դա նույնպես քննարկում ենք»,- ասել է Չավուշօղլուն CNN Turk-ին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանն առաջարկել է Հայաստանին խաղաղ պայմանագիր կնքել։
«Սակայն Հայաստանում դեռեւս դրական շրջադարձ չի եղել։ Սակայն բոլորը պետք է ընդունեն, եւ Հայաստանը դա արդեն ընդունում է, որ այն քայլերը, որոնք մենք անելու ենք, անելու ենք Ադրբեջանի հետ միասին»,- ասել է Մեւլութ Դավութօղլուն։

Турция координирует с Азербайджаном вопрос нормализации отношений с Арменией - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Турция консультируется с Азербайджаном в вопросе нормализации отношений с Арменией.
«Этот вопрос мы обсудили с главой МИД Азербайджана в ходе недавнего визита президента Эрдогана в Физули. По этим направлениям мы консультируемся с Азербайджаном. В то же время и из Армении поступили положительные сигналы. Мы же со своей стороны заявили, что на положительные шаги Армении сделаем ответные действия, а вот какие шаги мы совместно с Азербайджаном можем предпринять, это тоже мы обсуждаем», - сказал Чавушоглу в интервью CNN Turk, которое цитирует Интерфакс-Азербайджан.
Он добавил, что Азербайджан предложил Армении заключить мирный договор.
«Однако, в Армении какого-либо положительного поворота пока не произошло. Однако, все должны принять, и в Армении это уже принимают, что те шаги, которые мы предпримем, мы сделаем совместно с Азербайджаном», - сказал Мевлют Чавушоглу.