«Կովկասում Թուրքիայի նպատակը Ռուսաստանի դերի ամրապնդումն էր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ վերջերս ավարտված պատերազմը պլանավորված էր այնպես, որ Թուրքիան եւ Ռուսաստանը կարողանան անմիջական կապի մեջ մտնել Հարավային Կովկասում, նվազեցնել ամերիկյան ազդեցությունը եւ իրար միջեւ բաժանել այդ տարածաշրջանը:
Այս մասին գրում է The Jerusalem Post թերթի հեղինակ Սեթ Ֆրանցմանը ` «Կովկասում Թուրքիայի նպատակը Ռուսաստանի դերի ամրապնդումն էր» հոդվածում:
«Խաղաղ հայերի դեմ հարձակումները Թուրքիայի հերթական հաջող գործողությունը դարձան եւ մեծ հաշվով թուրքական ուժերի օգնությամբ սիրիական Աֆրինում էթնիկ զտումների կրկնությունն էին, երբ 2018-ի հունվարին քրդերը հարկադրված էին փախչել այնտեղից: Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը զարգացավ նույնատիպ սցենարով: Թուրքիան ուղարկեց այնտեղ ծայրահեղականների, ովքեր մեղադրվում են մարդկանց դաժան սպանությունների համար»,- ասվում է հոդվածում:
Սեթ Ֆրանցմանը պնդում է, որ «պատերազմը, որը Թուրքիան հրահրեց Ադրբեջանում, նշանավորեց Կովկասում ԱՄՆ ներգրավվածության ավարտը»:
«Չնայած Թուրքիան համոզում էր բոլորին, որ այս պատերազմն անհրաժեշտ է Իրանին եւ Ռուսաստանին դիմակայելու համար, իրականում Անկարան համագործակցում էր Թեհրանի եւ Մոսկվայի հետ: Արդյունքում մենք ստացանք Իրանի, Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի վերահսկողության ուժեղացում եւ Հարավային Կովկասի անկախ պետությունների թուլացում:
Այն պնդումները, որ Թուրքիա-Իրան-Ռուսաստան եռանկյունին դատապարտված է փլուզման՝ Օսմանյան, Պարսկական եւ Ռուսական կայսրությունների նպատակների պատմական տարաձայնությունների պատճառով, պատմության սխալ ընթերցում է: Իրականում նրանք պատրաստ են համատեղ աշխատել Արեւմուտքի ընդհանուր թշնամիների դեմ կամ իրենց ավտորիտար եւ ռազմական օրակարգերը առաջ մղման նպատակով: Նրանք շատ ընդհանրություններ ունեն, քանի որ բոլորն էլ զարգացող տերություններ են, որոնք ձգտում են վերջ դնել Սառը պատերազմի ավարտից հետո ձեւավորված միաբեւեռ աշխարհին, որը ղեկավարում է ԱՄՆ-ը: Վաշինգտոնի այն ներկայացուցիչները, որոնք դիտարկում են Թուրքիան սառը պատերազմի լույսի ներքո, սխալվում են այս երկրի վերջնական նպատակների վերաբերյալ: Անկարայի նպատակն է մշտապես թուլացնել եւ նվազեցնել Միացյալ Նահանգների դերը Մերձավոր Արեւելքում՝ միաժամանակ ավելացնելով Ռուսաստանի եւ Իրանի դերակատարումը»,- ասվում է հոդվածում:

«Целью Турции на Кавказе было усиление роли России» - Mediamax.am
Ереван, 11 января. /Медиамакс/. Недавно завершившаяся война между Азербайджаном и Арменией тоже была спланирована таким образом, чтобы Турция и Россия могли вступить в непосредственный контакт на юге Кавказа, уменьшить влияние Америки и поделить между собой этот регион.
Об этом пишет автор газеты The Jerusalem Post Сет Францман в статье «Целью Турции на Кавказе было усиление роли России».
«Для Турции атаки против мирных армян стали очередной успешной операцией, что во многом стало повторением этнической чистки в Африне при содействии турецких сил,  когда в январе 2018 года курды были вынуждены бежать оттуда. В Нагорном Карабахе ситуация развивалась по такому же сценарию. Турция отправила туда экстремистов, которых обвиняли в жестоких убийствах людей», - отмечается в статье.
Сет Францман утверждает, что «та война, к которой Турция подтолкнула Азербайджан, ознаменовала собой окончание вовлеченности США в дела Кавказа».
«Хотя Турция убеждала всех, что эта война была нужна для противостояния Ирану и России, на самом деле Анкара сотрудничала с Тегераном и Москвой. В результате мы получили усиление контроля Ирана, России и Турции и ослабление независимых государств Южного Кавказа.
Утверждения о том, что треугольник Турция-Иран-Россия обречен на крах из-за того, что исторически цели Османской, Персидской и Российской империй расходились, являются неверным прочтением истории. На самом деле они готовы работать вместе в борьбе против общих врагов на Западе или ради продвижения своих авторитарных и военных программ. Между ними много общего, потому что все они являются растущими державами, стремящимися положить конец однополярному миру во главе с Соединенными Штатами, сформировавшемуся после окончания холодной войны. Те представители Вашингтона, которые рассматривают Турцию сквозь призму холодной войны, ошибаются в вопросе конечных целей этой страны. Цель Анкары всегда заключается в том, чтобы ослабить и уменьшить роль США на Ближнем Востоке, одновременно увеличив роль России и Ирана», - говорится в статье.