Մոսկվան հաստատել է, որ С-400 կմատակարարի Թուրքիային - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերով Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիմիր Կոժինը հայտարարել է, որ Թուրքիային С-400 զենիթահրթիռային համալիրների մատակարարման պայմանագիրը «ստորագրվել է եւ պատրաստվում է ի կատար ածվել»:
«С-400-ը բարդագույն համակարգերից մեկն է, որը բաղկացած է մի շարք տեխնիկական միջոցներից, ուստի այստեղ կան շատ նրբություններ: Կարող եմ երաշխավորել, որ այդ պայմանագրի հետ կապված բոլոր որոշումները խստորեն համապատասխանում են մեր ռազմավարական շահերին: Այս առումով մեզ լիովին հասկանալի է որոշ արեւմտյան երկրների արձագանքը, որոնք փորձում են ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա»,- ասել է Վլադիմիր Կոժինը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Նա նաեւ նշել է, որ С-400 համակարգեր ձեռք բերելու համար հերթ են կանգնել Հարավ-Արեւելյան Ասիայի, Մերձավոր Արեւելքի երկրները եւ «ՀԱՊԿ-ի որոշ անդամ-պետություններ»:
«Դիմումները շատ են, մի շարք երկրներ առարկայական հետաքրքրություն են ցուցաբերում այդ համակարգի նկատմամբ: Բայց պետք է հասկանալ, որ այն շատ թանկարժեք տեխնիկա է, եւ ոչ բոլորն են կարող իրենց թույլ տալ գնել այն», - ասել է Ռուսաստանի նախագահի օգնականը:

Контракт на поставку Турции комплексов С-400 подписан и готовится к выполнению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник президента России по вопросам военно-технического сотрудничества Владимир Кожин заявил, что контракт на поставку Турции зенитно-ракетных комплексов С-400 «подписан и готовится к выполнению».
«С-400 - это одна из сложнейших систем, состоящая из целого набора технических средств, поэтому здесь есть много нюансов. Могу гарантировать, что все принимаемые решения по данному контракту строго соответствуют нашим стратегическим интересам. В этой связи нам вполне понятна реакция некоторых западных стран, которые пытаются оказать давление на Турцию», - заявил Владимир Кожин в интервью ТАСС.
Он также отметил, что в очереди за приобретением систем С-400 стоят страны Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока и «некоторые государства-члены ОДКБ».
«Заявок большое количество, ряд стран проявляет предметный интерес к этой системе. Но надо понимать, что это очень дорогостоящая техника, поэтому не все могут себе позволить ее покупку», - заявил помощник президента России.