Հայաստանն ու Իրանը վերացնում են վիզային ռեժիմը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ վիզաների ռեժիմի վերացման վերաբերյալ առաջարկությանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի փոխանցմամբ՝ վիզաների ռեժիմի վերացումը պայմանավորված է կողմերի ցանկությամբ՝ նպաստելու երկու պետությունների միջեւ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, փոխշահավետ տնտեսական, առեւտրային եւ այլ կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ կանոնակարգելու երկու պետությունների քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունների ռեժիմը:
Որոշման համաձայն՝ ՀՀ եւ Իրանի քաղաքացիները առանց մուտքի արտոնագրի կարող են մուտք գործել, տարանցմամբ անցնել, դուրս գալ եւ գտնվել մյուս կողմի պետության տարածքում` առավելագույնը 90 օր ժամկետով` 180 օրվա ընթացքում: Կացության 90-օրյա ժամկետի երկարաձգումը վերապահված է կողմերի իրավասու մարմիններին:
Կողմ հանդիսացող պետությունների քաղաքացին կարող է մուտք գործել, դուրս գալ եւ գտնվել մյուս կողմի պետության տարածքում առանց մուտքի արտոնագրի` ունենալով դիվանագիտական անձնագիր, իր երկրի քաղաքացու անձնագիր եւ իր երկիր վերադարձի վկայական:
Մեկ այլ որոշմամբ՝ հավանություն է տրվել «Հայաստանի Հանրապետության եւ Շվեյցարիայի Համադաշնության միջեւ վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագրին, որի նպատակն է դյուրացնել վիզաների տրամադրումը ՀՀ քաղաքացիներին, որոնք ցանկանում են 180 օր ժամանակահատվածի ընթացքում 90 օրվանից ոչ ավելի ժամանակահատվածով որոշակի նպատակներով գտնվել Շվեյցարիայում:

Армения и Иран установят безвизовый режим - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило предложение по установлению безвизового режима между Арменией и Ираном.
Как сообщил замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, установление безвизового режима обусловлено обоюдным желанием сторон способствовать дальнейшему развитию отношений между двумя государствами, укреплению взаимовыгодных экономических, торговых и других связей, а также необходимости регламентировать режим взаимных визитов граждан обеих стран.
Согласно решению, граждане Ирана и Армении могут въезжать, использовать в качестве транзитной зоны, выезжать и находиться на территории другой страны в течение 90 дней. Продление 90-дневного срока пребывания осуществляется в уполномоченных органах двух стран.
Гражданин одного из государств может въезжать, выезжать и находиться на территории другой страны без визы, имея дипломатический паспорт, паспорт гражданина, а также свидетельство на возвращение.
Еще одним решением правительства одобрено соглашение об упрощении визового режима между Республикой Армения и Швейцарской Конфедерацией, цель которой – упрощение предоставления визы гражданам Армении, которые желают находиться в Швейцарии до 90 дней по определенным целям.