Ալիեւը բողոքել է «հոգեբանական հյուծվածությունից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ չէ նավթի գնի հետագա անկմանը:
Ինչպես հայտնում են ռուսաստանյան լրատվամիջոցները, Իլհամ Ալիեւը, հանդես գալով Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում, ասել է, որ «նավթի գնի շարունակական անկումը բավական հյուծիչ է, այդ թվում՝ հոգեբանական առումով, էլ չասած պետական բյուջեն հավասարակշռելու անհրաժեշտության մասին»:
Ադրբեջանի նախագահը նաեւ կատակել է նավթի գնի վրա OPEC-ի ազդեցության մասին:
«Ցավոք, OPEC-ի ամեն նիստից հետո նավթի գինն ընկնում է: Դրա համար մենք անհանգստացած ենք առաջիկա նիստի կապակցությամբ: Գուցե ավելի լավ կլինի, որ այն տեղի չունենա՞»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Իլհամ Ալիեւը կոչ է արել համակարգել գործողությունները եւ ամրապնդել վստահությունն OPEC-ի անդամների եւ այն խոշոր նավթահանող երկրների միջեւ, որոնք միավորման անդամ չեն:
«Եթե դա տեղի չունենա, OPEC-ը չի կարողանա որոշումներ ընդունել: Իսկ որոշումների բացակայության պարագայում անհասկանալի կլինի, թե երբ նավթի գինը կհասնի «հատակին»: Ինչ-որ պահի թվում է, թե, ահա, սա է «հատակը», բայց այնուհետեւ մենք նոր գին ենք տեսնում»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
«Մենք Ադրբեջանում ակնկալում էինք, որ այսպես կոչված «հետնավթային» շրջանը կսկսվի մոտ 20 տարի հետո: Մեզ համար սա անակնկալ էր ու միեւնույն ժամանակ՝ սթրես մեր տնտեսության համար», - հայտարարել է Ալիեւը:
«Ծանր է լսել, որ նավթի գներն ավելի են իջնելու՝ թեեւ հաշվի առնելով ներկայիս իրավիճակը՝ դա անակնկալ չի լինի»,- խոստովանել է Ադրբեջանի նախագահը:

Алиев пожаловался на «психологическую измотанность» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, его страна не готова к дальнейшему снижению цены на нефть.
Как сообщают российские СМИ, выступая на Всемирном экономическом форуме в Давосе, Ильхам Алиев сказал, что «постоянное снижение цен на нефть весьма изматывает, в том числе с психологической точки, не говоря о потребности сбалансировать государственный бюджет».
Президент Азербайджана также пошутил о влиянии ОПЕК на нефтяные котировки.
«К сожалению, после каждого заседания ОПЕК цены на нефть снижаются. Поэтому мы очень обеспокоены возможным следующим заседанием. Может быть, лучше его вообще не проводить?» - сказал президент Азербайджана.
Ильхам Алиев призвал к координации действий и укреплению доверия между странами ОПЕК и крупными нефтедобывающими государствами, не входящими в состав картеля.
«Если этого не произойдет, ОПЕК не сможет принимать решения. А в отсутствие решений остается непонятным, когда цены на нефть достигнут «дна». В какой-то момент ты думаешь, что это и есть «дно», и после этого мы видим новую цену на нефть», - сказал президент Азербайджана.
«Мы в Азербайджане готовились к так называемой «постнефтяной» эре примерно через 20 лет. Для нас это было сюрпризом, в то же время это стало стрессом для нашей экономики», - заявил Алиев.
«Тяжело ожидать, что цены на нефть опустятся еще ниже, хотя, учитывая нынешнюю ситуацию, это не будет сюрпризом», - признался президент Азербайджана.