Ալիեւը բողոքել է «հոգեբանական հյուծվածությունից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ չէ նավթի գնի հետագա անկմանը:
Ինչպես հայտնում են ռուսաստանյան լրատվամիջոցները, Իլհամ Ալիեւը, հանդես գալով Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում, ասել է, որ «նավթի գնի շարունակական անկումը բավական հյուծիչ է, այդ թվում՝ հոգեբանական առումով, էլ չասած պետական բյուջեն հավասարակշռելու անհրաժեշտության մասին»:
Ադրբեջանի նախագահը նաեւ կատակել է նավթի գնի վրա OPEC-ի ազդեցության մասին:
«Ցավոք, OPEC-ի ամեն նիստից հետո նավթի գինն ընկնում է: Դրա համար մենք անհանգստացած ենք առաջիկա նիստի կապակցությամբ: Գուցե ավելի լավ կլինի, որ այն տեղի չունենա՞»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Իլհամ Ալիեւը կոչ է արել համակարգել գործողությունները եւ ամրապնդել վստահությունն OPEC-ի անդամների եւ այն խոշոր նավթահանող երկրների միջեւ, որոնք միավորման անդամ չեն:
«Եթե դա տեղի չունենա, OPEC-ը չի կարողանա որոշումներ ընդունել: Իսկ որոշումների բացակայության պարագայում անհասկանալի կլինի, թե երբ նավթի գինը կհասնի «հատակին»: Ինչ-որ պահի թվում է, թե, ահա, սա է «հատակը», բայց այնուհետեւ մենք նոր գին ենք տեսնում»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
«Մենք Ադրբեջանում ակնկալում էինք, որ այսպես կոչված «հետնավթային» շրջանը կսկսվի մոտ 20 տարի հետո: Մեզ համար սա անակնկալ էր ու միեւնույն ժամանակ՝ սթրես մեր տնտեսության համար», - հայտարարել է Ալիեւը:
«Ծանր է լսել, որ նավթի գներն ավելի են իջնելու՝ թեեւ հաշվի առնելով ներկայիս իրավիճակը՝ դա անակնկալ չի լինի»,- խոստովանել է Ադրբեջանի նախագահը:

Aliyev complains about the "psychological exhaustion”
Yerevan/Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that his country is not ready for the further reduction in oil prices.
“Frankly it is a little bit exhausting, from a psychological point of view, not to mention that countries need to balance their budgets”, Ilham Aliyev said at the World Economic Forum in Davos.
The Azerbaijani President also joked about the influence of OPEC on the oil quotations.
“Unfortunately, after each meeting of OPEC oil prices decline. Therefore, we are very concerned about the possible future meetings. Maybe it's better not to have them?”, said the President of Azerbaijan.
Ilham Aliyev called for the coordination and strengthening of trust between OPEC countries and large oil-producing countries that are not members of the cartel.
“If it does not happen, OPEC would not be able to make decisions. And the timing on when the oil price will reach “bottom” will be unclear in case of absence of decisions. Every day we think this is the bottom, and then we see lower prices”, said the President of Azerbaijan.
“We have preparing for the so-called “post-oil” era in Azerbaijan in some 20 years. It came as a surprise to us, and at the same time it was a stress on our economy”, said Aliyev.
"It's hard to expect that oil prices will decline more, although, given the current situation, it will not be a surprise”, confessed  the President of Azerbaijan .