Կարեն Անդրեասյան. ՄԻՊ գրասենյակի 40 իրավաբաններն էլ չեն կարողանում մեկնաբանել ՍԴ որոշումը - Mediamax.am
4823 դիտում
Կարեն Անդրեասյան. ՄԻՊ գրասենյակի 40 իրավաբաններն էլ չեն կարողանում մեկնաբանել ՍԴ որոշումը
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանն այսօր ասել է, որ դժվարանում է մեկնաբանել կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ ՍԴ-ի որոշումը:
«Ես եւս դժվարությամբ եմ կողմնորոշվում, թե արդյոք կուտակային կենսաթոշակային համակարգն ինձ համար պարտադիր բնույթ կրում է, թե ոչ:  Լինելով իրավաբան ու գրասենյակում ունենալով 40 աշխատող իրավաբաններ՝ չենք կարողանում մեկնաբանել ՍԴ-ի որոշման եզրափակիչ մասի 6-րդ եւ 7-րդ կետերը եւ առկա անհամապատասխանությունը»,- հայտարարել է Անդրեասյանը:
ՄԻՊ նախորդ տարվա զեկույցում բարձրաձայնված համակարգային 150 խնդիրներից 44-ին լիաժեք լուծում է տրվել, ասել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը: Նրա խոսքով, ամենաշատ թերացումներն արձանագրվել են դատախազությունում, դատական համակարգում եւ տնտեսական իրավունքների պաշտպանության բլոկում (ՊԵԿ, ՏՄՊՊՀ):
Օմբուդսմենը նաեւ փոխանցել է, որ փետրվարի 27-ին կառավարությունը հաստատել է Մարդու իրավունքների ազգային ծրագիրը, որտեղ ներառված 109 առաջարկությունների մեծ մասն ընդունվել են: Նրա խոսքով, եթե ծրագիրը կյանքի կոչվի, զեկույցում նշված մոտ 180 համակարգային խնդիրներին լուծում կտրվի:
Անդրադարնալով Արդարադատության նախարարության աշխատակիցների կողմից քաղաքացու նկատմամբ բռնություն գործադրելու միջադեպին՝ Կարեն Անդրեասյանը նշել է, որ տուժողի տվյալները փոխանցել են ՀՔԾ եւ Արդարատության նախարարություն:
«Եթե տուժողի գործողություններում անգամ եղել է էթիկայի կամ օրենքի խախտում, ոչ մի պաշտոնյա իրավունք չունի իրեն նման կերպ պահել: Հուսով ենք, սա օրինակ կծառայի բոլոր այն պաշտոնյաների համար, ովքեր սիրում են ազատություն տալ ձեռքերին»,- ասել է Կարեն Անդրեասյանը:

Карен Андреасян: все 40 юристов офиса Омбудсмена затрудняются комментировать вердикт КС - Mediamax.am
4846 просмотров
Карен Андреасян: все 40 юристов офиса Омбудсмена затрудняются комментировать вердикт КС
Омбудсмен Армении Карен Андреасян
Ереван /Медиамакс/. Омбудсмен Армении Карен Андреасян сказал сегодня, что затрудняется комментировать вердикт Конститицуинного суда относительно закона об обязательной накопительной пенсионной системе.
«Мне также трудно определиться - является ли накопительная пенсионная система обязательной для меня, или нет? Будучи юристом и имея 40 юристов, работающих в офисе, мы затрудняемся комментировать 6-й и 7-й пункты заключительной части вердикта КС»,- заявил Карен Адреасян.
В прошлогоднем докладе офиса Защитника прав человека было отмечено 150 системных проблем, 44 из которых были решены. По словам Омбудсмена, чаще всего упущения фиксировались в судебной системе и в блоке защиты экономических прав (Комитет по государственным доходам, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции).
Омбудсмен также сказал, что 27 февраля правительство одобрило Национальный план действий в области прав человека, в котором представлено 109 предложений, большинство из которых было принято.