Կարեն Անդրեասյան. ՄԻՊ գրասենյակի 40 իրավաբաններն էլ չեն կարողանում մեկնաբանել ՍԴ որոշումը - Mediamax.am
4823 դիտում
Կարեն Անդրեասյան. ՄԻՊ գրասենյակի 40 իրավաբաններն էլ չեն կարողանում մեկնաբանել ՍԴ որոշումը
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանն այսօր ասել է, որ դժվարանում է մեկնաբանել կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ ՍԴ-ի որոշումը:
«Ես եւս դժվարությամբ եմ կողմնորոշվում, թե արդյոք կուտակային կենսաթոշակային համակարգն ինձ համար պարտադիր բնույթ կրում է, թե ոչ:  Լինելով իրավաբան ու գրասենյակում ունենալով 40 աշխատող իրավաբաններ՝ չենք կարողանում մեկնաբանել ՍԴ-ի որոշման եզրափակիչ մասի 6-րդ եւ 7-րդ կետերը եւ առկա անհամապատասխանությունը»,- հայտարարել է Անդրեասյանը:
ՄԻՊ նախորդ տարվա զեկույցում բարձրաձայնված համակարգային 150 խնդիրներից 44-ին լիաժեք լուծում է տրվել, ասել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը: Նրա խոսքով, ամենաշատ թերացումներն արձանագրվել են դատախազությունում, դատական համակարգում եւ տնտեսական իրավունքների պաշտպանության բլոկում (ՊԵԿ, ՏՄՊՊՀ):
Օմբուդսմենը նաեւ փոխանցել է, որ փետրվարի 27-ին կառավարությունը հաստատել է Մարդու իրավունքների ազգային ծրագիրը, որտեղ ներառված 109 առաջարկությունների մեծ մասն ընդունվել են: Նրա խոսքով, եթե ծրագիրը կյանքի կոչվի, զեկույցում նշված մոտ 180 համակարգային խնդիրներին լուծում կտրվի:
Անդրադարնալով Արդարադատության նախարարության աշխատակիցների կողմից քաղաքացու նկատմամբ բռնություն գործադրելու միջադեպին՝ Կարեն Անդրեասյանը նշել է, որ տուժողի տվյալները փոխանցել են ՀՔԾ եւ Արդարատության նախարարություն:
«Եթե տուժողի գործողություններում անգամ եղել է էթիկայի կամ օրենքի խախտում, ոչ մի պաշտոնյա իրավունք չունի իրեն նման կերպ պահել: Հուսով ենք, սա օրինակ կծառայի բոլոր այն պաշտոնյաների համար, ովքեր սիրում են ազատություն տալ ձեռքերին»,- ասել է Կարեն Անդրեասյանը:

Ombudsman of Armenia Karen Andreasyan
Yerevan /Mediamax/. Ombudsman of Armenia Karen Andreasyan said today that he has difficulty interpreting the Constitutional Court’s decision on accumulative pension system.
“I can hardly figure out whether the accumulative pension system is mandatory for me or not, either. As a lawyer and one having 40 lawyers in the Office, we are not able to interpret the 6th and 7th provisions of the final part of the Consitutional Court’s decision and the current discrepancy”, stated Andreasyan.
44 out of 150 system issues mentioned in the Ombudsman’s report made last year were fully addressed, he said today. According to the Ombudsman, the most errors were registered in the Prosecutor’s Office, judicial systems and sector of protection of economic rights (SRC and CPEC).
The Ombudsman also said that the government approved the Human Rights National Program on February 27 and the majority of the 109 proposals contained in the document  were accepted. According to him if the program is put into practice 180 system issues mentioned in the report will be addressed.
Touching upon the incident of violence against a citizen by associates of the Ministry of Justice, Karen Andreasyan said that his data were submitted to the Ministry of Justice and Criminal Service of Armenia.
“Even if there is a breach of ethics or law in the actions of the person, not a single official has the right to behave like this. We hope it will serve an example for all the officials who like acting with violence”, said Karen Andreasyan.