Փաշինյանը համակարգող խումբ է ստեղծում «Վեհարանը ազատելու» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «մեզ անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Վեհարանը ազատելու եւ Կաթողիկոսական նոր ընտրություններ կազմակերպելու ուղղությամբ»:
«Այս փուլում պիտի ստեղծենք Համակարգող խումբ, վերը նշված օրակարգի կազմակերպչական հարցերը կարգավորելու համար։ Համակարգող խմբի անդամ կարող են դառնալ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու այն հետեւորդները, ովքեր․
ա) իրենց ամբողջ հոգով հավատում են մեր կենդանի Տիրոջը՝ Հիսուս Քրիստոսին;
բ) գոնե մեկ անգամ սկզբից մինչեւ վերջ կարդացել են Աստվածաշունչը;
գ) վերջին հինգ տարում գոնե մեկ անգամ պահել են Մեծ պահքը;
դ) ամեն օր աղոթում են;
ե) հավատում են, որ Մայր Աթոռի նորոգման օրակարգը բխում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, մեր ժողովրդի, մեր պետության շահերից եւ համապատասխան է մեր նախնիների սուրբ ավանդին։
Համակարգող խմբի անդամ կարող են լինել թե տղամարդիկ, թե կանայք, թե աշխարհիկ մարդիկ, թե հոգեւորականներ։ Կուսակրոն հոգեւորականների դեպքում պարտադիր է, որ նրանք խախտած չլինեն կուսակրոնության ուխտը։
Համակարգող խմբի առաջին 10 անդամների ընտրության պատասխանատվությունը կվերցնեմ ինձ վրա՝ վերը նշված չափանիշների շուրջ ունեցած զրույցների գնահատմամբ։
Հետագայում Խումբը ինքը կորոշի ընդլայնման ընթացակարգերը, իր կառուցվածքը եւ այլ հնարավոր հարցեր», - գրել է Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that "we need to take active steps to liberate the Patriarchate of the Mother See of Holy Etchmiadzin and organize new elections of Catholicos.”
“At this stage, we must establish a Coordinating Group to manage the organizational aspects of the above-mentioned agenda. Members of the group can be those followers of the Armenian Apostolic Holy Church who:
a) Believe wholeheartedly in our living Lord, Jesus Christ;
b) Have read the Bible from beginning to end at least once;
c) Have observed Great Lent at least once in the past five years;
d) Pray every day;
e) Believe that the agenda for renewing the Mother See stems from the interests of the Armenian Apostolic Holy Church, our people, and our state, and aligns with the sacred traditions of our ancestors.
Members of the coordinating group can be men or women, laypeople or clergy. In the case of celibate clergy, adherence to the vow of celibacy is a strict requirement.
I will take responsibility for selecting the first ten members of the Coordinating Group, based on the discussions we had around the criteria mentioned above.
In the future, the group will decide on the expansion procedures, its structure and other possible matters,” Nikol Pashinyan wrote on his Facebook page.