Փաշինյանը համակարգող խումբ է ստեղծում «Վեհարանը ազատելու» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «մեզ անհրաժեշտ է գործուն քայլեր ձեռնարկել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Վեհարանը ազատելու եւ Կաթողիկոսական նոր ընտրություններ կազմակերպելու ուղղությամբ»:
«Այս փուլում պիտի ստեղծենք Համակարգող խումբ, վերը նշված օրակարգի կազմակերպչական հարցերը կարգավորելու համար։ Համակարգող խմբի անդամ կարող են դառնալ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու այն հետեւորդները, ովքեր․
ա) իրենց ամբողջ հոգով հավատում են մեր կենդանի Տիրոջը՝ Հիսուս Քրիստոսին;
բ) գոնե մեկ անգամ սկզբից մինչեւ վերջ կարդացել են Աստվածաշունչը;
գ) վերջին հինգ տարում գոնե մեկ անգամ պահել են Մեծ պահքը;
դ) ամեն օր աղոթում են;
ե) հավատում են, որ Մայր Աթոռի նորոգման օրակարգը բխում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, մեր ժողովրդի, մեր պետության շահերից եւ համապատասխան է մեր նախնիների սուրբ ավանդին։
Համակարգող խմբի անդամ կարող են լինել թե տղամարդիկ, թե կանայք, թե աշխարհիկ մարդիկ, թե հոգեւորականներ։ Կուսակրոն հոգեւորականների դեպքում պարտադիր է, որ նրանք խախտած չլինեն կուսակրոնության ուխտը։
Համակարգող խմբի առաջին 10 անդամների ընտրության պատասխանատվությունը կվերցնեմ ինձ վրա՝ վերը նշված չափանիշների շուրջ ունեցած զրույցների գնահատմամբ։
Հետագայում Խումբը ինքը կորոշի ընդլայնման ընթացակարգերը, իր կառուցվածքը եւ այլ հնարավոր հարցեր», - գրել է Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал сегодня «предпринять действенные шаги для освобождения Престола Святого Эчмиадзина и организации выборов нового Католикоса».
«На данном этапе мы должны создать координационную группу для регулирования организационных вопросов вышеуказанной повестки. Членами координационной группы могут стать те последователи Армянской Апостольской Церкви, которые:
1. Всем сердцем верят в нашего живого Господа Иисуса Христа;
2. Прочитали Библию от начала до конца хотя бы один раз;
3. Соблюдали Великий пост хотя бы один раз за последние пять лет;
4. Молятся каждый день;
5. Считают, что повестка обновления Престола исходит из интересов Армянской Апостольской Церкви, нашего народа, нашего государства и соответствует священной традиции наших предков.
Членами Координационной группы могут быть мужчины или женщины, миряне или священнослужители. В случае монашествующих священнослужителей обязательным является соблюдение обета безбрачия.
Ответственность за отбор первых 10 членов координационной группы я возьму на себя.
В дальнейшем группа сама примет решение о процедурах расширения, своей структуре и других возможных вопросах», - написал Никол Пашинян на своей странице в Facebook.