Նիկոլ Փաշինյան. Նոր էսկալացիայի հավանականությունը շատ մեծ է - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վաչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանի սահմաններին ու Լեռնային Ղարաբաղում շատ մեծ է նոր էսկալացիայի հավանականությունը:
«Եթե հետեւում եք լրահոսին, տեսնում եք Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիվ հռետորաբանությունն ու քաղաքականությունը: Ես կարծում եմ՝ այո ՛, հիմա շատ մեծ է էսկալացիայի հավանականությունը եւ ՛ Հայաստանի սահմանների երկայնքով, եւ ՛ Լեռնային Ղարաբաղում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այս եզրակացությունը հիմնված է Ադրբեջանի առավել ագրեսիվ դարձող հռետորաբանության վրա, ինչպես նաեւ «կան որոշակի այլ տվյալներ»:
«Ինչ վերաբերում է զսպման մեխանիզմներին՝ մենք համոզված ենք եւ հարյուր տոկոսով գիտենք՝ Հայաստանը չէ, որ նախաձեռնում է ագրեսիվ գործողություններ եւ էսկալացիա: Սա է պատճառը, որ Հայաստանը որոշում կայացրեց հրավիրել Եվրամիության դիտորդներին: Կարծում եմ՝ միջազգային հանրությունը պետք է արձանագրի՝ նոր էսկալացիայի վտանգը շատ մեծ է: Հատկապես հաշվի առնելով Լաչինի միջանցքի փակ լինելը, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն ու էթնիկ զտումներ իրականացնելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները՝ մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ շատ պատեհ կլինի Լաչինի միջանցք ու Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկել միջազգային փաստահավաք առաքելություն», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that the possibility of a new escalation on the borders of Armenia and in Nagorno-Karabakh is very high.
“If you follow the news, you see the continued aggressive rhetoric and politics of Azerbaijan. I think yes, now the possibility of new escalation both along the borders of Armenia and in Nagorno-Karabakh is very high,” Nikol Pashinyan said.
He noted that this conclusion is based on Azerbaijan’s increasingly aggressive rhetoric and on “some other data.”
“As for the deterrence mechanisms, we are convinced and know for sure that it is not Armenia that initiates aggressive actions and escalation. This is the reason why Armenia decided to invite EU observers. I think the international community should record the high risk of a new escalation. Especially taking into account the closure of the Lachin corridor, the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and the obvious preparations of Azerbaijan to carry out ethnic cleansing, our position continues to be that it would be very appropriate to send an international fact-finding mission to the Lachin corridor and Nagorno-Karabakh,” Nikol Pashinyan said.