Նիկոլ Փաշինյան. Նոր էսկալացիայի հավանականությունը շատ մեծ է - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վաչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանի սահմաններին ու Լեռնային Ղարաբաղում շատ մեծ է նոր էսկալացիայի հավանականությունը:
«Եթե հետեւում եք լրահոսին, տեսնում եք Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիվ հռետորաբանությունն ու քաղաքականությունը: Ես կարծում եմ՝ այո ՛, հիմա շատ մեծ է էսկալացիայի հավանականությունը եւ ՛ Հայաստանի սահմանների երկայնքով, եւ ՛ Լեռնային Ղարաբաղում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այս եզրակացությունը հիմնված է Ադրբեջանի առավել ագրեսիվ դարձող հռետորաբանության վրա, ինչպես նաեւ «կան որոշակի այլ տվյալներ»:
«Ինչ վերաբերում է զսպման մեխանիզմներին՝ մենք համոզված ենք եւ հարյուր տոկոսով գիտենք՝ Հայաստանը չէ, որ նախաձեռնում է ագրեսիվ գործողություններ եւ էսկալացիա: Սա է պատճառը, որ Հայաստանը որոշում կայացրեց հրավիրել Եվրամիության դիտորդներին: Կարծում եմ՝ միջազգային հանրությունը պետք է արձանագրի՝ նոր էսկալացիայի վտանգը շատ մեծ է: Հատկապես հաշվի առնելով Լաչինի միջանցքի փակ լինելը, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն ու էթնիկ զտումներ իրականացնելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները՝ մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ շատ պատեհ կլինի Լաչինի միջանցք ու Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկել միջազգային փաստահավաք առաքելություն», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Вероятность новой эскалации очень высока - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня на встрече с журналистами, что вероятность новой эскалации на границах Армении и в Нагорном Карабахе очень высока.
«Если вы следите за новостями, то видите продолжающуюся агрессивную риторику и политику Азербайджана. Думаю, да՛, сейчас очень высока вероятность эскалации как вдоль границ Армении, так и в Нагорном Карабахе», - сказал Пашинян.
По его словам, этот вывод основан на все более агрессивной риторике Азербайджана, а также «имеются некоторые другие данные».
«Что касается механизмов сдерживания, то мы убеждены и знаем на сто процентов, что не Армения инициирует агрессивные действия и эскалацию. Именно поэтому Армения решила пригласить наблюдателей ЕС. Думаю, международное сообщество должно обратить внимание на то, что риск новой эскалации очень высок. Особенно принимая во внимание закрытие Лачинского коридора, гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и очевидную подготовку Азербайджана к проведению этнической чистки, наша позиция по-прежнему состоит в том, что было бы очень уместно направить международную миссию по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах»,- сказал Никол Пашинян.