Փաշինյան․Ալիեւը փորձում է առաջ մղել Ռուսաստանի դեմ «երկրորդ ճակատ» բացելու գաղափարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ԱԺ-ում ասել է, որ «Ադրբեջանը Արեւմուտքի հետ շփումներում Հայաստանը ներկայացնում է որպես խիստ ռուսամետ երկիր եւ փորձում է առաջ մղել Ռուսաստանի դեմ երկրորդ ճակատ բացելու գաղափարը՝ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի համատեքստում»։
«Ռուսաստանի հետ հաղորդակցություններում էլ Հայաստանը ներկայացնում է որպես խիստ արեւմտամետ պետություն, որը Եվրամիության, Միացյալ Նահանգների հետ ինտենսիվ հարաբերություններ ունի։ Այդպիսով՝ փորձ է անում Ռուսաստանում ստեղծել տրամադրություններ, որ գուցե իմաստ ունի Հայաստանին պատժել՝ փորձ անելով ըմբռնում ստեղծել Հայաստանի նկատմամբ իր ագրեսիվ քաղաքականության համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այս, որ Հայաստանը ռազմաքաղաքական սերտ հարաբերություններ ունի Ռուսաստանի հետ, փաստ է։ Այն, որ Հայաստանն ինտենսիվ շփումներ ունի արեւմտյան երկրների հետ, համագործակցում է Եվրամիության հետ, Միացյալ Նահանգների հետ ռազմավարական երկխոսություն ունի, դա էլ է փաստ, բայց այն համատեքստը, որը փորձում է ներկայացնել Ադրբեջանը, կապ չունի իրականության հետ։ Հայաստանն անկախ, ինքնիշխան պետություն է, որը հավատարիմ է իր պարտավորություններին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян: Алиев пытается продвигать идею открытия «второго фронта» против России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня в парламенте, что «Азербайджан в своих контактах с Западом представляет Армению как крайне пророссийскую страну, пытаясь тем самым продвинуть идею открытия «второго фронта» против России в контексте ситуации вокруг Украины».
«При общении с Россией он представляет Армению как крайне прозападное государство, имеющее интенсивные отношения с Европейским Союзом и США. Таким образом, он пытается создать в России настроения, что, возможно, есть смысл «наказать» Армению, пытаясь вызвать там понимание своей агрессивной политики в отношении Армении», - сказал Никол Пашинян.
«То, что Армения имеет тесные военно-политические отношения с Россией - это факт. Факт и то, что Армения имеет интенсивные контакты со странами Запада, сотрудничает с Европейским Союзом, ведет стратегический диалог с США, но тот контекст, который пытается представить Азербайджан, не имеет ничего общего с реальностью. Армения - независимое, суверенное государство, верное своим обязательствам», - сказал Никол Пашинян.