Փաշինյան․Ալիեւը փորձում է առաջ մղել Ռուսաստանի դեմ «երկրորդ ճակատ» բացելու գաղափարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ԱԺ-ում ասել է, որ «Ադրբեջանը Արեւմուտքի հետ շփումներում Հայաստանը ներկայացնում է որպես խիստ ռուսամետ երկիր եւ փորձում է առաջ մղել Ռուսաստանի դեմ երկրորդ ճակատ բացելու գաղափարը՝ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի համատեքստում»։
«Ռուսաստանի հետ հաղորդակցություններում էլ Հայաստանը ներկայացնում է որպես խիստ արեւմտամետ պետություն, որը Եվրամիության, Միացյալ Նահանգների հետ ինտենսիվ հարաբերություններ ունի։ Այդպիսով՝ փորձ է անում Ռուսաստանում ստեղծել տրամադրություններ, որ գուցե իմաստ ունի Հայաստանին պատժել՝ փորձ անելով ըմբռնում ստեղծել Հայաստանի նկատմամբ իր ագրեսիվ քաղաքականության համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այս, որ Հայաստանը ռազմաքաղաքական սերտ հարաբերություններ ունի Ռուսաստանի հետ, փաստ է։ Այն, որ Հայաստանն ինտենսիվ շփումներ ունի արեւմտյան երկրների հետ, համագործակցում է Եվրամիության հետ, Միացյալ Նահանգների հետ ռազմավարական երկխոսություն ունի, դա էլ է փաստ, բայց այն համատեքստը, որը փորձում է ներկայացնել Ադրբեջանը, կապ չունի իրականության հետ։ Հայաստանն անկախ, ինքնիշխան պետություն է, որը հավատարիմ է իր պարտավորություններին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today at the National Assembly that “in its contacts with the West, Azerbaijan presents Armenia as a strongly pro-Russian country, trying to advance the idea of opening a second front against Russia in the context of the situation around Ukraine.”
“In its contacts with Russia, it presents Armenia as a strongly pro-Western state that has intense relations with the European Union and the United States. It is trying to create certain sentiments in Russia implying the need to punish Armenia, in this way trying to build understanding for its aggressive policy towards Armenia,” Nikol Pashinyan said.
“It is a fact that Armenia has close military-political relations with Russia. It is a fact that Armenia has intense contacts with Western countries, cooperates with the European Union, has a strategic dialogue with the United States, but the context Azerbaijan is trying to present has nothing to do with reality. Armenia is an independent, sovereign state which is faithful to its commitments,” Nikol Pashinyan said.