Փաշինյանը մեկնաբանել է դավաճանության մեղադրանքները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 11-ին Հաագայում ելույթ է ունեցել Միջազգային հարաբերությունների նիդերլանդական ինստիտուտում:
Ներկայացնում ենք հատվածներ ելույթից, որոնք վերաբերում են 2020 թվականի պատերազմին եւ հետպատերազմական վիճակին:
Ժողովրդավարություն եւ անվտանգություն, պատերազմի պատճառները
Կա կարծիք, որ Հայաստանում ժողովրդավարությունն է, որ բերեց 2020 թվականի պատերազմին: Գլխավոր հարցը, որ այսօր կախված է Հայաստանի մթնոլորտում, հետեւյալն է՝ ինչքանով է ժողովրդավարությունն ի վիճակի ապահովել երկրի անվտանգությունը:
2020 թվականի Ղարաբաղյան պատերազմն իրականում ոչ մի կապ չունի Հայաստանի ժողովրդավարական լինելու հետ: Այստեղ իրավիճակն ավելի լուրջ է: Իմ խորը հավատը եւ համոզմունքն է այն, որ 2020 թվականի պատերազմը մի հերթական նշանն էր այն բանի, որ մեզ սպասում են գլոբալ աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ եւ աշխարհակարգի փոփոխություն է տեղի ունենալու:
Իրականում պատերազմի պատճառը գլոբալ եւ ռեգիոնալ ուժերի հարաբերակցության փոփոխությունն էր, որ երկար տարիներ տեղի են ունեցել եւ այս ֆոնի վրա Ադրբեջանի վարած բանակցային քաղաքականությունը՝ տվեք մեզ այն, ինչ մենք ուզում ենք ստանալ, այլապես մենք այն կստանանք պատերազմով: Այս իմաստով ակնհայտ է եւ միանշանակ, որ պատերազմն այս համատեքստում անխուսափելի էր:
Ադրբեջանի քաղաքականությունը՝ Ղարաբաղն առանց հայերի
Պատերազմից հետո Ադրբեջանը պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցն այլեւս լուծված է, բայց սա ոչ միայն քաղաքական հայտարարություն է: Եթե մեկ բառով ձեւակերպելու լինենք այդ քաղաքականությունը, այն հետեւյալն է՝ Ղարաբաղն առանց հայերի:
Բոլորովին վերջերս տեղի ունեցավ մի այսպիսի տարօրինակ հայտարարություն Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության կողմից. նրանք հայտարարեցին, որ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, իրենց ասելով՝ «հայկական համարվող եկեղեցիների վրայից կեղծ գրառումները, արձանագրումները վերացնելու եւ ջնջելու համար»: Իսկ դրանից մի քանի ամիս առաջ Ադրբեջանի նախագահը, այցելելով Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող մի տարածք, որտեղ կա հինավուրց հայկական եկեղեցի, բառացիորեն հայտարարել էր հետեւյալը՝ «արձանագրությունները կեղծ են եւ այդ կեղծիքը պետք է վերացվի»:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը իրավունքի հարց է
Մեր ընկալումը բոլորովին այլ է. Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը ամենեւին էլ հողային հարց չէ, ինչպես փորձ էր անում ներկայացնել Ադրբեջանը: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը իրավունքի հարց է, եւ մենք, մեր քաղաքականությունը եւ մեր ուղերձը միջազգային հանրությանը հենց դա է, որ մենք պիտի աշխատենք, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքները լինեն պաշտպանված: Եվ նաեւ այս համատեքստում է, որ մենք, չնայած այս ամբողջ նեգատիվին, որդեգրել ենք խաղաղության օրակարգ: Սա հեշտ չէր մի իրավիճակում, երբ տեղի է ունեցել պատերազմ, երբ ունեցել ենք զոհեր: Մենք ասել ենք, որ անկախ ամեն ինչից մեր կառավարության հանձնառությունն ու մանդատն է՝ անել ամեն ինչ մեր տարածաշրջանում, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համատեքստում հասնել խաղաղության, ամեն ինչ անել խաղաղության համար, եւ ոչ թե ուղղակի ամեն ինչ անել, այլ հասնել խաղաղությանը, առաջադրել խնդիրը եւ լուծել:
Մենք լսում ենք քննադատությունը
Շատ մարդիկ, շատ հայրենակիցներ մտածում են, որ խաղաղության օրակարգի մասին խոսելով մենք դավաճանում ենք մեր ազգային ինքնությունը, մենք դավաճանում ենք մեր երկրի շահերը, մենք դավաճանում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը, Լեռնային Ղարաբաղին, մենք նրանց անպաշտպան ենք թողնում: Բայց մեր համոզմունքը հակառակն է: Մենք լսում ենք այդ քննադատությունը, մենք վերլուծում ենք այդ քննադատությունը, մենք փորձում ենք հասկանալ այդ քննադատությունը: Նույնիսկ տեղ-տեղ եւ ընդհանուր առմամբ հասկանում ենք, բայց հենց քաղաքական գործչի եւ քաղաքական թիմի եւ ժողովրդի կողմից ընտրված կառավարության ամենամեծ խնդիրն է գնալ դժվարին ճանապարհով, որովհետեւ հեշտ ճանապարհները չեն տանում դեպի լավ արդյունքների: Իսկ արդյունքը, որ մենք ակնկալում ենք, հետեւյալն է՝ խաղաղ զարգացման դարաշրջան մեր երկրի եւ մեր տարածաշրջանի համար: Դրա համար մեզ պետք է հաջողությամբ իրականացնել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, որպեսզի Ադրբեջանի հետ մեր երկաթուղիները, ճանապարհները աշխատեն, բաց լինեն:
Վերջին զարգացումները
Ադրբեջանը փետրվարին, մարտին մեզ ներկայացրեց իր պատկերացումները Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման մասին, որտեղ հինգ հիմնական կետ կա: Խոսքը վերաբերում է միմյանց տարածքային ամբողջականությունը փոխադարձաբար ճանաչելուն, սահմանների դեմարկացիային, կոմունիկացիաների բացմանը, միմյանցից տարածքային պահանջների բացակայությանը: Դիտարկելով այդ առաջարկները, տեսանք, որ մեզ համար անընդունելի ոչինչ դրանցում չկա, սակայն մենք արձանագրեցինք, որ այդ կետերը չեն հասցեագրում մեր հարաբերությունների ամբողջ օրակարգը: Եվ մենք լրացրեցինք այդ հարաբերությունների օրակարգը, որտեղ ներառվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության իրավունքների եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի խնդիրը:
Երբ ապրիլի 6-ին Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի միջնորդությամբ հանդիպում տեղի ունեցավ, մենք քննարկեցինք այդ հարցն Ադրբեջանի նախագահի հետ, եւ ես ասացի, որ մեզ համար իրենց առաջարկած կետերի մեջ անընդունելի ոչինչ չկա եւ եթե ադրբեջանական կողմը համաձայն է, որ մեր երկու պատկերացումները միացնենք իրար եւ այդ հենքի վրա սկսենք բանակցություններ, մենք պատրաստ ենք դրան: Բրյուսելից վերադառնալով՝ ես ասացի, որ մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, ըստ էության, ադրբեջանական կողմն էլ հայտարարեց դրա մասին: Բայց այս վերջին շրջանում Ադրբեջանից հնչում են հայտարարություններ, որոնք փորձ են անում տպավորություն ստեղծել, թե սեղանին լինելու են միայն Ադրբեջանի առաջարկները: Դա առնվազն չի համապատասխանում այն պայմանավորվածություններին, որ մենք ձեռք ենք բերել Բրյուսելում:
Առաջիկայում նախատեսվում է մեր ներկայացուցիչների հանդիպումը եւ՛ սահմանազատման, սահմանագծման հարցով, եւ՛ արտաքին գործերի նախարարները հանդիպում կունենան:

Пашинян прокомментировал обвинения в предательстве - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян 11 мая выступил в Голландском институте международных отношений в Гааге.
Представляем отрывки из речи, посвященные войне 2020 года и послевоенной ситуации.
Демократия и безопасность, причины войны
Бытует  мнение, что к войне 2020 года в Армении привела именно демократия. Главный вопрос, витающий сегодня в воздухе - насколько демократия способна обеспечить безопасность страны?
На самом деле война в Карабахе 2020 года не имеет ничего общего с демократией в Армении. Ситуация намного более серьезна. По моему глубокому убеждению, война 2020 года стала еще одним знаком, указывающим на ожидающиеся глобальные геополитические перемены и изменение миропорядка.
На самом деле причиной войны стало происходившее на протяжении многих лет изменение баланса глобальных и региональных сил, а также переговорная политика Азербайджана на этом фоне: «дайте нам то, что мы хотим, иначе мы получим это путем войны». В этом смысле очевидно и однозначно, что война в данном контексте была неизбежна.
Политика Азербайджана: Карабах без армян
После войны Азербайджан утверждает, что нагорно-карабахский конфликт урегулирован, однако это не просто политическое заявление. Если сформулировать эту политику одним словом, то она звучит так: Карабах без армян.
Недавно министерство культуры Азербайджана сделало странное заявление. Они объявили, что создана рабочая группа, чтобы, по их словам, «удалить фальшивые надписи со стен церквей, считающихся армянскими». А несколько месяцев назад президент Азербайджана, посетив территорию, перешедшую под контроль Азербайджана, где находится древняя армянская церковь, заявил буквально следующее: «Надписи фальшивые и должны быть удалены».
Нагорно-карабахский вопрос – вопрос права
Наше восприятие совершенно иное. Нагорно-карабахский вопрос – это вовсе не территориальный вопрос, как это пытался представить Азербайджан. Вопрос Нагорного Карабаха является вопросом права, и мы, наша политика и наше послание международному сообществу заключается в том, что мы должны работать для защиты прав армян Нагорного Карабаха. И именно в этом контексте мы, несмотря на весь этот негатив, приняли мирную повестку. Это было непросто в ситуации, когда шла война, когда у нас были потери. Мы сказали, что, несмотря ни на что, обязательство и мандат нашего правительства – сделать все для достижения мира в нашем регионе, в армяно-азербайджанских отношениях, в контексте нагорно-карабахского конфликта, и не просто сделать, а добиться мира, подчеркнуть проблему и решить ее.
Мы воспринимаем критику
Многие наши соотечественники считают, что, говоря о мирной повестке, мы предаем свою национальную идентичность, интересы своей страны, армян Нагорного Карабаха, оставляя их беззащитными. Однако мы убеждены в обратном. Мы воспринимаем эту критику, мы анализируем и пытаемся понять ее. Мы даже частично и в целом понимаем ее, однако самая большая задача политика и политической команды избранного народом правительства – идти трудным путем, поскольку легкие пути не приводят к хорошим результатам. А результат, которого мы ожидаем, следующий: эра мирного развития для нашей страны и нашего региона. Именно поэтому нам необходимо успешно открыть региональные коммуникации, чтобы наши железные и автомобильные дороги с Азербайджаном работали и были открыты.
Недавние развития
В феврале-марте Азербайджан представил свои взгляды на нормализацию армяно-азербайджанских отношений, состоящие из пяти основных пунктов. Речь идет о взаимном признании территориальной целостности друг друга, демаркации границ, открытии коммуникаций, отсутствии территориальных претензий друг к другу. Оценив эти предложения, мы увидели, что в них нет ничего неприемлемого, однако отметили, что эти пункты не затрагивают всей повестки наших отношений. Мы дополнили ее, добавив вопрос права безопасности армян Нагорного Карабаха и его окончательного статуса.
Когда 6 апреля при посредничестве председателя Совета Европейского союза Шарля Мишеля состоялась встреча в Брюсселе, мы обсудили этот вопрос с президентом Азербайджана, и я сказал, что в пунктах, которые они нам предлагают, нет ничего неприемлемого, и если азербайджанская сторона согласна объединить наши подходы и именно на этой основе начать переговоры, то мы к этому готовы. Вернувшись из Брюсселя, я сообщил, что мы достигли договоренности, собственно, об этом заявила и азербайджанская сторона. Однако в последнее время Азербайджан делает заявления, пытающиеся создать впечатление, что на столе будут только предложения Азербайджана. Это как минимум не соответствует договоренностям, достигнутым нами в Брюсселе.
В ближайшее время планируется встреча наших представителей по вопросу демаркации и делимитизации, а также состоится встреча министров иностранных дел.