Փաշինյանը մեկնաբանել է դավաճանության մեղադրանքները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 11-ին Հաագայում ելույթ է ունեցել Միջազգային հարաբերությունների նիդերլանդական ինստիտուտում:
Ներկայացնում ենք հատվածներ ելույթից, որոնք վերաբերում են 2020 թվականի պատերազմին եւ հետպատերազմական վիճակին:
Ժողովրդավարություն եւ անվտանգություն, պատերազմի պատճառները
Կա կարծիք, որ Հայաստանում ժողովրդավարությունն է, որ բերեց 2020 թվականի պատերազմին: Գլխավոր հարցը, որ այսօր կախված է Հայաստանի մթնոլորտում, հետեւյալն է՝ ինչքանով է ժողովրդավարությունն ի վիճակի ապահովել երկրի անվտանգությունը:
2020 թվականի Ղարաբաղյան պատերազմն իրականում ոչ մի կապ չունի Հայաստանի ժողովրդավարական լինելու հետ: Այստեղ իրավիճակն ավելի լուրջ է: Իմ խորը հավատը եւ համոզմունքն է այն, որ 2020 թվականի պատերազմը մի հերթական նշանն էր այն բանի, որ մեզ սպասում են գլոբալ աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ եւ աշխարհակարգի փոփոխություն է տեղի ունենալու:
Իրականում պատերազմի պատճառը գլոբալ եւ ռեգիոնալ ուժերի հարաբերակցության փոփոխությունն էր, որ երկար տարիներ տեղի են ունեցել եւ այս ֆոնի վրա Ադրբեջանի վարած բանակցային քաղաքականությունը՝ տվեք մեզ այն, ինչ մենք ուզում ենք ստանալ, այլապես մենք այն կստանանք պատերազմով: Այս իմաստով ակնհայտ է եւ միանշանակ, որ պատերազմն այս համատեքստում անխուսափելի էր:
Ադրբեջանի քաղաքականությունը՝ Ղարաբաղն առանց հայերի
Պատերազմից հետո Ադրբեջանը պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցն այլեւս լուծված է, բայց սա ոչ միայն քաղաքական հայտարարություն է: Եթե մեկ բառով ձեւակերպելու լինենք այդ քաղաքականությունը, այն հետեւյալն է՝ Ղարաբաղն առանց հայերի:
Բոլորովին վերջերս տեղի ունեցավ մի այսպիսի տարօրինակ հայտարարություն Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության կողմից. նրանք հայտարարեցին, որ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, իրենց ասելով՝ «հայկական համարվող եկեղեցիների վրայից կեղծ գրառումները, արձանագրումները վերացնելու եւ ջնջելու համար»: Իսկ դրանից մի քանի ամիս առաջ Ադրբեջանի նախագահը, այցելելով Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող մի տարածք, որտեղ կա հինավուրց հայկական եկեղեցի, բառացիորեն հայտարարել էր հետեւյալը՝ «արձանագրությունները կեղծ են եւ այդ կեղծիքը պետք է վերացվի»:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը իրավունքի հարց է
Մեր ընկալումը բոլորովին այլ է. Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը ամենեւին էլ հողային հարց չէ, ինչպես փորձ էր անում ներկայացնել Ադրբեջանը: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը իրավունքի հարց է, եւ մենք, մեր քաղաքականությունը եւ մեր ուղերձը միջազգային հանրությանը հենց դա է, որ մենք պիտի աշխատենք, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքները լինեն պաշտպանված: Եվ նաեւ այս համատեքստում է, որ մենք, չնայած այս ամբողջ նեգատիվին, որդեգրել ենք խաղաղության օրակարգ: Սա հեշտ չէր մի իրավիճակում, երբ տեղի է ունեցել պատերազմ, երբ ունեցել ենք զոհեր: Մենք ասել ենք, որ անկախ ամեն ինչից մեր կառավարության հանձնառությունն ու մանդատն է՝ անել ամեն ինչ մեր տարածաշրջանում, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համատեքստում հասնել խաղաղության, ամեն ինչ անել խաղաղության համար, եւ ոչ թե ուղղակի ամեն ինչ անել, այլ հասնել խաղաղությանը, առաջադրել խնդիրը եւ լուծել:
Մենք լսում ենք քննադատությունը
Շատ մարդիկ, շատ հայրենակիցներ մտածում են, որ խաղաղության օրակարգի մասին խոսելով մենք դավաճանում ենք մեր ազգային ինքնությունը, մենք դավաճանում ենք մեր երկրի շահերը, մենք դավաճանում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը, Լեռնային Ղարաբաղին, մենք նրանց անպաշտպան ենք թողնում: Բայց մեր համոզմունքը հակառակն է: Մենք լսում ենք այդ քննադատությունը, մենք վերլուծում ենք այդ քննադատությունը, մենք փորձում ենք հասկանալ այդ քննադատությունը: Նույնիսկ տեղ-տեղ եւ ընդհանուր առմամբ հասկանում ենք, բայց հենց քաղաքական գործչի եւ քաղաքական թիմի եւ ժողովրդի կողմից ընտրված կառավարության ամենամեծ խնդիրն է գնալ դժվարին ճանապարհով, որովհետեւ հեշտ ճանապարհները չեն տանում դեպի լավ արդյունքների: Իսկ արդյունքը, որ մենք ակնկալում ենք, հետեւյալն է՝ խաղաղ զարգացման դարաշրջան մեր երկրի եւ մեր տարածաշրջանի համար: Դրա համար մեզ պետք է հաջողությամբ իրականացնել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, որպեսզի Ադրբեջանի հետ մեր երկաթուղիները, ճանապարհները աշխատեն, բաց լինեն:
Վերջին զարգացումները
Ադրբեջանը փետրվարին, մարտին մեզ ներկայացրեց իր պատկերացումները Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման մասին, որտեղ հինգ հիմնական կետ կա: Խոսքը վերաբերում է միմյանց տարածքային ամբողջականությունը փոխադարձաբար ճանաչելուն, սահմանների դեմարկացիային, կոմունիկացիաների բացմանը, միմյանցից տարածքային պահանջների բացակայությանը: Դիտարկելով այդ առաջարկները, տեսանք, որ մեզ համար անընդունելի ոչինչ դրանցում չկա, սակայն մենք արձանագրեցինք, որ այդ կետերը չեն հասցեագրում մեր հարաբերությունների ամբողջ օրակարգը: Եվ մենք լրացրեցինք այդ հարաբերությունների օրակարգը, որտեղ ներառվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության իրավունքների եւ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի խնդիրը:
Երբ ապրիլի 6-ին Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի միջնորդությամբ հանդիպում տեղի ունեցավ, մենք քննարկեցինք այդ հարցն Ադրբեջանի նախագահի հետ, եւ ես ասացի, որ մեզ համար իրենց առաջարկած կետերի մեջ անընդունելի ոչինչ չկա եւ եթե ադրբեջանական կողմը համաձայն է, որ մեր երկու պատկերացումները միացնենք իրար եւ այդ հենքի վրա սկսենք բանակցություններ, մենք պատրաստ ենք դրան: Բրյուսելից վերադառնալով՝ ես ասացի, որ մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, ըստ էության, ադրբեջանական կողմն էլ հայտարարեց դրա մասին: Բայց այս վերջին շրջանում Ադրբեջանից հնչում են հայտարարություններ, որոնք փորձ են անում տպավորություն ստեղծել, թե սեղանին լինելու են միայն Ադրբեջանի առաջարկները: Դա առնվազն չի համապատասխանում այն պայմանավորվածություններին, որ մենք ձեռք ենք բերել Բրյուսելում:
Առաջիկայում նախատեսվում է մեր ներկայացուցիչների հանդիպումը եւ՛ սահմանազատման, սահմանագծման հարցով, եւ՛ արտաքին գործերի նախարարները հանդիպում կունենան:

Pashinyan comments on accusations of betrayal - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan delivered remarks at the Netherlands Institute of International Relations in Hague on May 11.
Here are extracts relating to the 2020 war and post-war situation:
Democracy and security, causes of the war
There is an opinion that it was democracy in Armenia that led to the 2020 war. The main question that hangs in the atmosphere of Armenia today is to what extent democracy is able to ensure the security of the country.
The 2020 Karabakh war has nothing to do with Armenia being democratic. The situation here is more serious. It is my deep belief and conviction that the 2020 war was another sign of upcoming global geopolitical and world order changes.
In fact, the reason of the war was the change in the balance of global and regional forces that was taking place for many years, and against this background, the negotiation policy carried out by Azerbaijan – give us what we want, otherwise we would get it through war. In this sense, it is obvious and unequivocal that war was inevitable.
Azerbaijan’s policy – Karabakh without Armenians
After the war, Azerbaijan insists that the Nagorno-Karabakh conflict is already resolved, and this is not just a political statement. If to formulate that policy in one word, it is the following: Karabakh without Armenians.
Just recently, such a strange statement was made by the Ministry of Culture of Azerbaijan: they stated that a working group has been set up, as they say “to remove the fake recordings, inscriptions on the churches considered to be Armenian.” And a few months prior to this, the president of Azerbaijan, visiting an area under the control of Azerbaijan, where there is an ancient Armenian church, literally stated the following: “The protocols are false and that forgery must be eliminated.”
The Nagorno-Karabakh issue is a matter of right
Our perception is completely different: the Nagorno-Karabakh issue is not a land issue at all, as Azerbaijan was trying to present. The Nagorno-Karabakh issue is a matter of right, and we, our policy and our message to the international community, is that we must work to protect the rights of the Armenians of Nagorno-Karabakh. And it is in this context that we, despite all this negativity, have adopted a peace agenda. This was not easy in a situation where there was a war, when we had casualties. We have said that regardless of everything, it is the commitment and mandate of our government to do everything to reach peace in our region, in Armenia-Azerbaijan relations, in the context of the Nagorno-Karabakh conflict to do everything for peace, and not just to do everything, but to achieve peace, identify the problem and solve it.
We listen to the criticism
Many people, many compatriots think that by talking about the peace agenda we are betraying our national identity, we are betraying the interests of our country, we are betraying the Armenians of Nagorno-Karabakh, Nagorno-Karabakh, we are leaving them defenseless. But our belief is the opposite. We listen to that criticism, we analyze that criticism, we try to understand that criticism. We even partly and generally understand it, but the biggest task of a politician and a political team and a government elected by the people is to follow the hard path, because the easy ways do not lead to good results. And the result we expect is the following: an era of peaceful development for our country and our region. For this we need to successfully open regional communications so that our railways and roads with Azerbaijan work and be open.
Recent developments
In February-March, Azerbaijan presented its views on the normalization of Armenia-Azerbaijan relations, stressing five main points. They refer to mutual recognition of each other’s territorial integrity, demarcation of borders, opening of communications, absence of territorial claims from each other. Considering those proposals, we saw that there was nothing unacceptable for us, but we registered that these points do not address the whole agenda of our relations. And we supplemented the agenda of these relations, which includes the issue of the security rights of the Armenians of Nagorno Karabakh and the issue of the final status of Nagorno Karabakh.
During the April 6 meeting brokered by the President of the European Council Charles Michel, we discussed this issue with the president of Azerbaijan, and I said that there is nothing unacceptable in the points they proposed to us and if the Azerbaijani side agrees to combine our two ideas and start negotiations on that basis, we are ready for that. After I returned from Brussels, I said that we had reached an agreement, in fact, the Azerbaijani side also stated about it. But lately, statements are voiced from Azerbaijan with an attempt to create the impression that only Azerbaijan’s proposals will be on the table. This at least does not go in line with the agreements we reached in Brussels.
In near future the meeting of both our representatives on the demarcation and delimitation issues and the meeting of the foreign affairs ministers are expected.