Փաշինյանը անհիմն է համարում զուգահեռները Լաչինի միջանցքի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղում հայության էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելն է, ինչի մասին վկայում է նաեւ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետի ադրբեջանական խեղաթյուրումը։
Կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ համաձայնագրի 9-րդ կետը տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի վերականգնման, Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները Նախիջեւանին կապող ճանապարհի գործարկման մասին է։
Նա ասել է, որ Հայաստանն այս թեմայով համապարփակ առաջարկություններ է ներկայացրել, որոնք վերաբերում են Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղին վերակառուցելուն, ավտոմոբիլային ճանապարհ վերաբացելուն կամ կառուցելուն, որը նաեւ կկապի Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները Նախիջեւանի հետ՝ սահմանային անցման կետերում իրականացնելով սահմանային, մաքսային եւ այլ հսկողություններ։
«Ադրբեջանը մեր այս դիրքորոշումը ե՛ւ ընդունում է, ե՛ւ չի ընդունում. նրանք ասում են, որ համաձայն են այս ճանապարհի գործարկման ցանկացած իրավական ռեժիմի, բայց նույն ռեժիմը պետք է գործի նաեւ Լաչինի միջանցքում եւ այս դիրքորոշումը հիմնավորելու համար հղում են անում նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը։ Այս խոսույթը անհիմն է երկու պատճառով, նախ՝ այդ հայտարարության մեջ ՀՀ ուրեւէ տարածքի եւ դրա հետ առնչություն ունեցող միջանցքի մասին հիշատակում չկա, բայց «Լաչինի միջանցք» արտահայտություն կա։ ԼՂ եւ Նախիջեւանի զուգահեռները տարօրինակ են մի քանի պատճառով․Նախիջեւանն Ադրբեջանի հետ ունի ցամաքային կապ Իրանի եւ Թուրքիայի տարածքով, օդային կապ՝ Իրանի, Թուրքիայի եւ Հայաստանի օդային տարածքով։ ԼՂ-ն Հայաստանի հետ ունի միայն ցամաքային կապ՝ Լաչինի միջանցքով, եւ այն Ադրբեջանի կողմից որեւէ կերպ վերահսկվող տարածք դարձնելը նշանակում է ԼՂ հայաթափում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է իր առաջարկների շրջանակում բացել ճանապարհը եւ երկաթուղին, բայց անհրաժեշտ է համարում իրավական ուժ ունեցող համաձայնագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ։
«Մենք շատ կոնկրետ ռիսկ ենք տեսնում, որ Հայաստանը կկառուցի ե՛ւ ճանապարհը, ե՛ւ երկաթուղին, իսկ Ադրբեջանը կհրաժարվի բացել սահմանը։ Կստացվի, որ մի քանի հարյուր միլիոն դոլար ներդրում պահանջած ենթակառուցվածքներից չի կարողանա օգտվել ոչ Հայաստանը, ոչ Ադրբեջանը, ոչ երրորդ երկրները»,- ասել է նա։

Пашинян считает необоснованными параллели с Лачинским коридором - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что целью Азербайджана является доведение до конца политики этнической чистки армян в Нагорном Карабахе, о чем свидетельствует искажение Азербайджаном пункта 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
На заседании правительства Никол Пашинян напомнил, что 9-й пункт соглашения касается восстановления всех транспортных и экономических связей в регионе, а также с запуска дороги, соединяющей западные районы Азербайджана с Нахичеванью.
Он сообщил, что Армения внесла комплексные предложения по реконструкции железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз, открытию или строительству автомагистрали, которая свяжет западные районы Азербайджана с Нахичеванью с осуществлением пограничного, таможенного и иного контроля.
«Азербайджан эту нашу позицию принимает и не принимает одновременно. Они говорят, что согласны с любым правовым режимом эксплуатации этой дороги, но такой же режим должен действовать и в Лачинском коридоре и ссылаются на заявление от 9 ноября 2020 года. Это необоснованно по двум причинам. Во-первых, в заявлении нет упоминания какой-либо территории Республики Армения и связанного с ней коридора, а есть выражение «Лачинский коридор». Параллели между Нагорным Карабахом и Нахичеванью странны по нескольким причинам: Нахичевань имеет сухопутное сообщение с Азербайджаном через Иран и Турцию, воздушное сообщение через Иран, Турцию и Армению. Нагорный Карабах имеет с Арменией лишь сухопутную связь через Лачинский коридор и превращение его в территорию, контролируемую Азербайджаном, означает изгнание армян из Нагорного Карабаха», - сказал премьер.
Никол Пашинян также заявил, что Армения готова открыть дорогу и железную дорогу в рамках своих предложений, но считает необходимым подписать с Азербайджаном юридически обязывающее соглашение.
«Мы видим вполне конкретный риск того, что Армения построит и дорогу, и железную дорогу, а Азербайджан откажется открывать границу. Окажется, что ни Армения, ни Азербайджан, ни третьи страны не смогут пользоваться той инфраструктурой, которая потребовала инвестиций в несколько сотен миллионов долларов», - сказал он.