Լուկյանով. «Թուրքիան է առանցքային տերություն դարձել այս տարածաշրջանում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Քաղաքագետ, Ռուսաստանի արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի նախագահության նախագահ Ֆյոդոր Լուկյանովի կարծիքով, «Ղարաբաղում իրավիճակը գնահատելու համար պետք է նայել ոչ թե ԱՄՆ-ին, այլ Անկարայի մեր «երդվյալ ընկերներին», քանի որ Թուրքիան է այժմ առանցքային տերությունը աշխարհի այս հատվածում»:
«Նրա [Թուրքիայի] դիրքերը շատ են ամրապնդվում։ Էրդողանին պետք է արժանին մատուցել. նա հմտորեն է օգտագործում այս բոլոր բարդ գործընթացները թուրքական ազդեցությունն ու թուրքական կարողությունները ուժեղացնելու համար։ Բայց կարծում եմ, որ հիմա ինքը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանը, մի փոքր վախենում են լրացուցիչ ճոճել նավակը։ Աշխարհի այս հատվածում, որտեղ ամեն ինչ փոխկապակցված է`Ուկրաինան, Սեւծովյան եւ Կասպից տարածաշրջանները    , ամեն ինչ արդեն շատ երերուն է: Ամենայն հավանականությամբ, այստեղ հնարավորություններ կգտնեն առայժմ ոչինչ չփոխելու մասին պայմանավորվելու համար»,- ասել է Ֆյոդոր Լուկյանովը «Արգումենտի ի ֆակտի» թերթին տված հարցազրույցում։
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Հայաստանը Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների լույսի ներքո փորձում օգտագործել իրավիճակը Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Նրանք այդ կերպ փորձում են իրենց ապահովագրել, քանի որ վստահ չեն, թե ինչ կլինի Ռուսաստանի եւ Ղարաբաղի հետ, եթե Ուկրաինայում մեր գործերը չգնան այնպես, ինչպես մենք ենք ուզում»,- ասել է քաղաքագետը։

Федор Лукьянов: «Ключевой державой в этой части мира стала Турция» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Политолог, председатель Президиума Совета по внешней и оборонной политике России Федор Лукьянов считает, что «для оценки ситуации в Карабахе надо смотреть не на США, а на наших «заклятых друзей» в Анкаре, поскольку ключевая держава в этой части мира теперь Турция».
«Её позиции очень укрепляются. Можно только отдать должное Эрдогану, как умело он использует все эти сложные процессы, чтобы укрепить турецкое влияние и турецкие возможности. Но в то же время я думаю, что ему сейчас, равно как и Азербайджану, дополнительно раскачивать лодку немножко страшно. Потому что и так всё очень зыбко в этой части мира, где всё взаимосвязано – и Украина, и Черноморский регион, и Каспийский регион. Скорее всего, здесь найдут возможности договориться о том, чтобы пока ничего не менять», - сказал Федор Лукьянов в интервью газете «Аргументы и факты».
«Мы видим, как на фоне происходящего на Украине Армения старается использовать ситуацию, чтобы нормализовать отношения с Турцией и Азербайджаном. Они таким образом пытаются подстраховаться, потому что тоже не уверены, что будет с Россией и Карабахом, если у нас дела пойдут на Украине не так, как мы хотим», - отметил политолог.