Փաշինյանը մեկնաբանել է տնտեսական ռիսկերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում «գնաճային երկրաշարժեր» են տեղի ունենում:
«Առաջինը համավարակն էր, երկրորդը՝ աշխարհաքաղաքական զարգացումները, Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունները, եւ այս առումով լավատեսական ոչինչ առջեւում չի սպասվում: Ակնհայտ է, որ աճելու են գյուղատնտեսական արտադրանքի գները, եւ չմշակվող հողերի մշակման շահութաբերություն կարող է գոյանալ»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մյուս կողմից էլ խնդիր է առաջանալու ոռոգման ջրի հետ կապված.
«Ակնհայտ է, որ խնդիր ենք ունենալու սրա հետ կապված, բայց առավել ակնհայտ է, որ ավանդական գյուղատնտեսությունն ապագա եւ հեռանկար չունի»: Նա նշել է, որ պետք է առաջ շարժվել ինտենսիվ գյուղատնտեսության անցնելու հրամայականով:

Пашинян прокомментировал экономические риски - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что последние два года происходят «инфляционные землетрясения».
«Сначала пандемия, затем геополитические развития, события на Украине, и в этом плане ничего оптимистичного не предвидится. Очевидно, что цены на сельхозпродукцию возрастут, и необрабатываемые сегодня земли могут стать рентабельными»,- отметил он.
С другой стороны, по словам премьера, возникнут проблемы с орошением.
«Еще более очевидно, что у традиционного сельского хозяйства нет ни будущего, ни перспектив», - заявил Пашинян, отметив, что необходимо двигаться вперед с прицелом перехода на интенсивное сельское хозяйство.