«Հայկական խաչմերուկը» կկապի հյուսիսն ու հարավը, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ այսօր հայտարարվել է Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի Սիսիան-Քաջարան հատվածի նախաորակավորման մրցույթը։
Այդ փուլը կտեւի 70 օր, որից հետո որակավորված ընկերությունները կկարողանան մասնակցել շինարարության աշխատանքների մրցույթին։
«Վերջին շրջանի քննարկումների արդյունքում, նկատի ունեմ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման, Հյուսիս-Հարավ նախագիծը վերաձեւակերպել ենք ու դարձրել Հյուսիս-Հարավ-Արեւելք-Արեւմուտք նախագիծ։ Այդ ճանապարհի կամ եթե կարճ ասենք՝ «Հայկական խաչմերուկի» ճյուղերից մեկը կկապի հյուսիսն ու հարավը, այսինքն՝ Հայաստանից դեպի Իրան, մյուսը ճյուղը՝ Ադրբեջան-Հայաստան եւ հետագայում դեպի Նախիջեւան-Թուրքիա։ Պետք է հույս ունենալ, որ մինչեւ տարվա վերջ կունենանք շինարարական ընկերություն, որը կիրականացնի աշխատանքը։ Իհարկե, Արեւելք-Արեւմուտքի նախագծային հատվածն արված չէ, բայց քաղաքական պայմանավորվածությունների ու համաձայնությունների ձեռքբերման համատեքստում, նաեւ այդ հատվածը կիրականացնենք շատ արագ»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ մեկնարկել են Երասխ-Ջուլլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու հայկական հատվածի կառուցման տեխնիկական եւ նախագծային աշխատանքները։
«Հույս ունենք, որ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն առաջիկայում կարձանագրվեն որեւէ փաստաթղթի տեսքով եւ գործընթացը «դե յուրե» ամբողջ թափով կծավալվի»,- նշել է նա։

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что сегодня объявлен предквалификационный конкурс на участок Сисиан-Каджаран автомагистрали «Север-Юг».
Этот этап продлится 70 дней, после чего прошедшие квалификацию компании смогут принять участие непосредственно в тендере.
«В результате недавних обсуждений, я имею в виду открытие региональных коммуникаций, мы переформулировали проект «Север-Юг» и превратили его в проект «Север-Юг-Восток-Запад». Одна из ветвей этой дороги или, если говорить коротко, «Армянский перекресток» соединит север и юг, то есть - Армению и Иран, другая ветвь - Азербайджан-Армению, а следующая - Нахичевань-Турцию. Будем надеяться, что к концу мы отберем строительную компанию. Конечно, часть проекта «Восток-Запад» не реализована, однако в контексте достижения политических договоренностей и соглашений мы реализуем эту часть очень быстро», - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что начаты технические и проектные работы по строительству армянского участка железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз.
«Надеемся, что достигнутые договоренности будут оформлены в виде документа в ближайшее время процесс «де-юре» пойдет полным ходом», - сказал он.