Ընդդիմությունը որեւէ կերպ չի մասնակցի ՀՀ նախագահի ընտրությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային ժողովի «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները որոշել են որեւէ կերպ չմասնակցել Հանրապետության նախագահի ընտրությանը։
Այսօր նրանք համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որում ասված է.
«Հայաստանի Սահմանադրությունը պահանջում է, որ Հանրապետության նախագահը պետք է լինի անաչառ, առաջնորդվի համազգային եւ համապետական շահերով:
Հայաստանն այսօր ներքին ու արտաքին լրջագույն մարտահրավերներ է դիմագրավում:
Համազգային համախմբումը, հանրային համերաշխությունն այլընտրանք չունեն:
Բայց երկիրը կործանման եզրին հասցրած, հասարակությունը պառակտած այս իշխանությունը որոշել է շարունակել նույն գործելաոճը եւ առաջնորդվել ոչ թե պետական, այլ միմիայն իր նեղ թիմային շահերով:
Չնայած Նախագահի ինստիտուտը պետք է հանդես գա որպես իրապես չեզոք եւ հասարակությանը համախմբող ինստիտուտ, օրվա իշխանությունը որոշել է առաջադրել եւ միայնակ ընտրել բացառապես սեփական ուժի Հանրապետության նախագահ:
Միջազգային հանրությունը անգործություն եւ լռություն է պահպանում ժողովրդավարության նահանջի ակնհայտ փաստերի հանդեպ, այդ թվում` մեկ անձի բռնապետության ձեւավորման առումով:
Մենք քննարկել ենք թեկնածու առաջադրելու նպատակահարմարությունը, սակայն ստեղծված իրավիճակում անընդունելի եւ սխալ ենք համարում նույնիսկ անուղղակի ձեւով այդ ընտրության լեգիտիմացմանը մասնակցելը:
Ելնելով այս հաստատումներից Ազգային ժողովի «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները որոշել են որեւէ կերպ չմասնակցել Հանրապետության նախագահի ընտրությանը»։

Оппозиция никоим образом не будет участвовать в президентских выборах - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Фракции парламента «Армения» и «Честь имею» приняли решение никоим образом не участвовать в президентских выборах.
Сегодня они сделали совместное заявление, в котором говорится:
«Конституция Армении требует, чтобы президент был беспристрастным, руководствовался государственными и общенациональными интересами.
Сегодня Армения сталкивается с серьезными внутренними и внешними вызовами.
Нет альтернативы национальному единству и общественной солидарности.
Но действующая власть, поставившая страну на грань развала и расколовшая общество, решила продолжать работать в том же духе и руководствоваться не государственными, а лишь своими узкокомандными интересами.
Несмотря на то, что институт президента должен выступать в качестве действительно нейтрального и объединяющего общественного института, действующая власть решила единолично выдвинуть и избрать президента, приверженного лишь своей собственной власти.
Международное сообщество бездействовало и хранило молчание по поводу очевидных фактов отступления от принципов демократии, включая формирование единоличной диктатуры.
Мы обсудили целесообразность выдвижения кандидата, однако в сложившейся ситуации считаем неприемлемым и неправильным даже косвенное участие в легитимизации этих выборов.
Таким образом фракции «Армения» и «Честь имею» приняли решение никоим образом не участвовать в выборах президента республики».