Փաշինյան. «Մոտ ենք կոմունիկացիաների բացման առաջին գործնական արդյունքներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «շատ մոտ ենք տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացման եռակողմ աշխատանքային խմբի առաջին գործնական արդյունքներն արձանագրելուն»։
Կառավարության նիստի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն տեղեկացրել է, որ փետրվարի 2-ին Երեւան ժամանած Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը եւ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Օլեգ Բելոզյորովը հանդիպում են ունեցել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ։
«Այցն ամբողջությամբ եղել է գործնական եւ նվիրված է եղել Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղային գծի կառուցման աշխատանքներին։ Մենք այդ թեմայով արդեն պայմանավորվածություններ ձեռք ենք բերել։ Երկաթուղին Հայաստանի տարածքում պետք է գործի ՀՀ օրենսդրության, Ադրբեջանի տարածքում՝ այդ երկրի օրենսդրության շրջանակներում»,- ասել է նա։
ՀՀ վարչապետը նաեւ նշել է, որ արդեն քննարկվում են երկաթուղու տեխնիկական առաջադրանքի ձեւակերպման, նախագծման, շինարարության մեկնարկի եւ ֆինանսավորման հարցերը։
«Իրադարձություններից առաջ ընկնել պետք չէ, բայց այս դինամիկայով շարունակվելու պարագայում մենք կարող ենք վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում այդ հնարավորությունն իրագործելը դառնում է առարկայական։ Քանի դեռ երկաթուղին չի կառուցվել ու առաջին գնացքը չի անցել, պետք է մտքում ունենալ, որ իրադրությունը սովորական չէ, բայց այն քաղաքական կամքը, որ արտահայտում ենք, ստանում է կոնկրետ դրսեւորումներ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Pashinyan: We are close to first practical results of opening communications - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that "we are very close to registering first practical results of the work of the trilateral task group on opening regional communications.”
During the cabinet sitting today Nikol Pashinyan stressed that Russian Vice Prime Minister Alexei Overchuk and Director General of the Russian Railways OJSC Oleg Belozyorov who arrived in Yerevan on February 2 met with the Armenian Vice Prime Minister Mher Grigoryan.
“The visit was practical and was dedicated to the construction of Yeraskh-Joulfa-Ordubad-Meghri-Horadiz railway. We have already reached agreements on the issue. In the territory of Armenia the railway will operate in accordance with Armenia’s legislation and in the territory of Azerbaijan in accordance with theirs,” he said.
The Prime Minister also noted that the issues of formulation of the technical task, design, start of construction and financing of the railway are already being discussed.
“There is no need to get ahead of developments, but if this dynamics continues we can say confidently that the realization of that opportunity becomes tangible in the near future. Until the railway is built and the first train passes, we must keep in mind that the situation is not common, but the political will that we express is getting concrete manifestations,” Nikol Pashinyan said.