Փաշինյան. «Մոտ ենք կոմունիկացիաների բացման առաջին գործնական արդյունքներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «շատ մոտ ենք տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացման եռակողմ աշխատանքային խմբի առաջին գործնական արդյունքներն արձանագրելուն»։
Կառավարության նիստի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն տեղեկացրել է, որ փետրվարի 2-ին Երեւան ժամանած Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը եւ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Օլեգ Բելոզյորովը հանդիպում են ունեցել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ։
«Այցն ամբողջությամբ եղել է գործնական եւ նվիրված է եղել Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղային գծի կառուցման աշխատանքներին։ Մենք այդ թեմայով արդեն պայմանավորվածություններ ձեռք ենք բերել։ Երկաթուղին Հայաստանի տարածքում պետք է գործի ՀՀ օրենսդրության, Ադրբեջանի տարածքում՝ այդ երկրի օրենսդրության շրջանակներում»,- ասել է նա։
ՀՀ վարչապետը նաեւ նշել է, որ արդեն քննարկվում են երկաթուղու տեխնիկական առաջադրանքի ձեւակերպման, նախագծման, շինարարության մեկնարկի եւ ֆինանսավորման հարցերը։
«Իրադարձություններից առաջ ընկնել պետք չէ, բայց այս դինամիկայով շարունակվելու պարագայում մենք կարող ենք վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում այդ հնարավորությունն իրագործելը դառնում է առարկայական։ Քանի դեռ երկաթուղին չի կառուցվել ու առաջին գնացքը չի անցել, պետք է մտքում ունենալ, որ իրադրությունը սովորական չէ, բայց այն քաղաքական կամքը, որ արտահայտում ենք, ստանում է կոնկրետ դրսեւորումներ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян: «Мы близки к первым результатам по открытию коммуникаций» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «мы приближаемся к тому, чтобы зафиксировать первые практические результаты работы трехсторонней рабочей группы по открытию коммуникаций в регионе».
В ходе заседания правительства Никол Пашинян сообщил, что прибывший 2 февраля в Ереван вице-премьер России Алексей Оверчук и генеральный директор ОАО «РЖД» Олег Белозёров встретились с вице-премьером Армении Мгером Григоряном.
«Визит носил исключительно практический характер и был посвящен строительству железнодорожной линии Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз. Мы уже достигли договоренностей по этому вопросу. На территории Армении железная дорога будет действовать в рамках законодательства Армении, а на территории Азербайджана - в рамках законодательства этой страны», - сказал он.
Армянский премьер отметил также, что уже обсуждаются вопросы оформления технического задания, проектирования, начала строительства и финансирования железной дороги.
«Не будем предвосхищать события, но в случае продолжения подобной динамики реализация этой возможности станет ощутимой в ближайшем будущем. Пока железная дорога не будет построена и не пройдет первый поезд, мы должны иметь в виду, что ситуация не обычная, однако выраженная нами политическая воля получает конкретные проявления»,- сказал Никол Пашинян.