ՀՀ նախագահի ընտրությունը կկայանա մարտին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ հայտնել է, որ ՀՀ նախագահի ընտրությունը կկայանա մարտին:
Նա նշել է, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանին հանրապետության նախագահի թեկնածու է առաջադրել Ազգային ժողովի 65 պատգամավոր, ինչը «որոշակի վստահություն է հաղորդում, որ նա կընտրվի այս պաշտոնում»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության մյուս անդամները առաջադրման փաստաթուղթը չեն ստորագրել տեխնիկական-իրավական պատճառներով:
«Առաջադրման հարցում խմբակցության ներսում ներդաշնակություն կա, ինչը վստահություն է տալիս, որ առնվազն երկրորդ փուլում նախագահի ընտրությունը կկայանա: Հույս ունեմ, որ մինչեւ ընտրությունը Վահագն Խաչատուրյանը կկատարի նախարարի դերակատարումը լիարժեք, եւ այս ընթացքում կշարունակենք արդյունավետ կերպով աշխատել կառավարությունում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Выборы президента Армении состоятся в марте - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что выборы президента Армении состоятся в марте.
Он отметил, что 65 депутатов парламента выдвинули на пост президента Армении  кандидатуру министра высокотехнологичной промышленности Ваагна Хачатуряна, и это «дает определенную уверенность в том, что на этот пост будет избран именно он».
По словам Никола Пашиняна, другие члены фракции «Гражданский договор» не подписали документ о выдвижении по технически-правовым причинам.
«В вопросе выдвижения кандидатуры во фракции царит согласие, что вселяет уверенность в том, что как минимум во втором туре президентские выборы состоятся. Надеюсь, что до выборов Ваагн Хачатурян будет полноценно исполнять обязанности министра, и мы продолжим эффективно работать в правительстве»,- сказал Никол Пашинян.