Նախագահը, ինչպես եւ նախկինում, թերահավատ է հայ-թուրքական գործընթացի հանդեպ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հույս ունի, որ «այս անգամ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը փոխզիջումների միջոցով կկարողանան կայուն խաղաղություն հաստատել»:
Sky News Arabia-ին տված հարցազրույցում, որը ներկայացնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը, նա նշել է, որ դժվարին իրավիճակում չկա ավելի լավ ճանապարհ, քան բանակցելն ու խոսելն է:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանն ունեին բանակցելու հարթակ, որը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն էր: Ցավոք, այդ բանակցությունները չհաջողեցին, եւ ունեցանք պատերազմ, որն ամենավատ տարբերակն էր: Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ հայկական կողմը հաղթել էր եւ 26 տարի ուներ այդ հաղթանակը կայուն խաղաղության փոխակերպելու համար: Սակայն այդ հարցում հաջողություն չունեցավ, եւ, որպես այդ ամենի արդյունք, պատերազմ ունեցանք, հազարավոր երիտասարդ կյանքեր կորսվեցին»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Խոսելով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին՝ նա ասել է, թե պրագմատիզմն ու կայունությունը ենթադրում են, որ դու պետք է հարեւաններիդ հետ խնդիրներ չունենաս, հատկապես մի հարեւանի, որը մեծ երկիր է, որը յուրահատուկ վարքագիծ է դրսեւորում Սիրիայում, Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում եւ շատ այլ վայրերում:
«Կրկին կարծում եմ, որ այս դեպքում եւս չկա ուրիշ ճանապարհ՝ բացի խոսելուց: Հայաստանն ու Թուրքիան մեկ անգամ փորձել են բանակցել 2009թ. հոկտեմբերին, եւ նույնիսկ արձանագրություն էր ստորագրվել Ցյուրիխում: Այդ ժամանակ նույնպես ես թերահավատ էի մի քանի պատճառով: Դրանցից մեկն այն էր, որ այդ բանակցություններում թուրքական կողմում բացակա կար՝ Ադրբեջանը: Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խնդիրներ ուներ եւ Թուրքիայի հետ համաձայնության չէր հասնի առանց Ադրբեջանի: Հայկական կողմում եւս բացակա կար՝ Սփյուռքը: Հայկական սփյուռքը մեծապես ձեւավորվել է ցեղասպանության հետեւանքով: Ինչպե՞ս էր կարողանալու Հայաստանի որեւէ նախագահ կամ վարչապետ համաձայնագիր ստորագրել՝ առանց սփյուռքի աջակցությունն ունենալու: Հայաստանը փոքր երկիր է, բայց աշխարհասփյուռ ազգ է: ԱՄՆ-ում կամ Ռուսաստանում նույնքան հայ են ապրում, որքան Հայաստանում»,- նշել է նա։
Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ դեպի կայուն ապագա տանող ճանապարհը բանակցություններն են, սակայն դրանք պարզ բանակցություններ չեն երկու երկրների միջեւ:
«Այս դեպքում դու չես կարող հաշվի չառնել այն պատմությունը, որի միջով անցել ես Կարծում եմ՝ հաջողելու համար դու չպետք է աչք փակես կամ անտեսես ակնհայտը: Դրանք հեշտ բանակցություններ չեն: Հույս ունեմ, որ մի օր հայերն ու թուրքերը հաջողություններ կունենան այս հարցում, սակայն դա անելու համար չենք կարող անտեսել պատմական իրողությունները»,- ասել է նախագահը:

Armenian president said he was skeptical of Armenian-Turkish process in 2009 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s President Armen Sarkissian voiced hope that “this time Azerbaijan and Armenia will manage to establish lasting peace through reciprocal concessions.”
In an interview with Sky News Arabia, the president’s press service has presented, Sarkissian said in difficult situations there is no better way than to negotiate and talk.
“Armenia and Azerbaijan had a platform for negotiations, and this was the OSCE Minsk Group co-chairmanship. Unfortunately, those negotiations failed, and we had a war that was the worst option. During the first Karabakh war, the Armenian side won and had 26 years to transform that victory into a lasting peace. But it failed to do it, and as a result, we had a war and thousands of young lives were lost,” Armenia’s president said.
Speaking about relations with Turkey, the president said that pragmatism and stability imply that you should not have problems with your neighbors, especially with a big one, who displays a special behavior in Syria, eastern Mediterranean and many other places.
“I again repeat that in this case, there is no other way but to talk. Armenia and Turkey once tried to negotiate in October 2009 and even signed a protocol in Zurich. At that time I was skeptical for several reasons. One of them was the absence of Azerbaijan in these negotiations from the Turkish side. Armenia had problems with Azerbaijan and would not have reached agreement with Turkey without Azerbaijan. From the Armenian side there was an absent party too – Diaspora. The Armenian Diaspora has mostly been formed as a result of the genocide. How could any president or prime minister of Armenia sign an agreement without having the support of the Diaspora? Armenia is a small country but its people are spread all over the world. There are as many Armenians living in the United States or Russia as in Armenia,” he noted.
Armen Sarkissian said that the way to lasting peace are negotiations, but not simple negotiations between the two countries.
“In this case you cannot ignore the history you have passed through. I think to reach success you should not turn a blind eye or ignore the obvious. These are not easy negotiations. I hope, a day will come when Armenians and Turks will succeed in this issue, but to do this we cannot ignore the historical realities,” the president said.