Նախագահը, ինչպես եւ նախկինում, թերահավատ է հայ-թուրքական գործընթացի հանդեպ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հույս ունի, որ «այս անգամ Ադրբեջանը եւ Հայաստանը փոխզիջումների միջոցով կկարողանան կայուն խաղաղություն հաստատել»:
Sky News Arabia-ին տված հարցազրույցում, որը ներկայացնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը, նա նշել է, որ դժվարին իրավիճակում չկա ավելի լավ ճանապարհ, քան բանակցելն ու խոսելն է:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանն ունեին բանակցելու հարթակ, որը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն էր: Ցավոք, այդ բանակցությունները չհաջողեցին, եւ ունեցանք պատերազմ, որն ամենավատ տարբերակն էր: Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ հայկական կողմը հաղթել էր եւ 26 տարի ուներ այդ հաղթանակը կայուն խաղաղության փոխակերպելու համար: Սակայն այդ հարցում հաջողություն չունեցավ, եւ, որպես այդ ամենի արդյունք, պատերազմ ունեցանք, հազարավոր երիտասարդ կյանքեր կորսվեցին»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Խոսելով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին՝ նա ասել է, թե պրագմատիզմն ու կայունությունը ենթադրում են, որ դու պետք է հարեւաններիդ հետ խնդիրներ չունենաս, հատկապես մի հարեւանի, որը մեծ երկիր է, որը յուրահատուկ վարքագիծ է դրսեւորում Սիրիայում, Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում եւ շատ այլ վայրերում:
«Կրկին կարծում եմ, որ այս դեպքում եւս չկա ուրիշ ճանապարհ՝ բացի խոսելուց: Հայաստանն ու Թուրքիան մեկ անգամ փորձել են բանակցել 2009թ. հոկտեմբերին, եւ նույնիսկ արձանագրություն էր ստորագրվել Ցյուրիխում: Այդ ժամանակ նույնպես ես թերահավատ էի մի քանի պատճառով: Դրանցից մեկն այն էր, որ այդ բանակցություններում թուրքական կողմում բացակա կար՝ Ադրբեջանը: Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խնդիրներ ուներ եւ Թուրքիայի հետ համաձայնության չէր հասնի առանց Ադրբեջանի: Հայկական կողմում եւս բացակա կար՝ Սփյուռքը: Հայկական սփյուռքը մեծապես ձեւավորվել է ցեղասպանության հետեւանքով: Ինչպե՞ս էր կարողանալու Հայաստանի որեւէ նախագահ կամ վարչապետ համաձայնագիր ստորագրել՝ առանց սփյուռքի աջակցությունն ունենալու: Հայաստանը փոքր երկիր է, բայց աշխարհասփյուռ ազգ է: ԱՄՆ-ում կամ Ռուսաստանում նույնքան հայ են ապրում, որքան Հայաստանում»,- նշել է նա։
Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ դեպի կայուն ապագա տանող ճանապարհը բանակցություններն են, սակայն դրանք պարզ բանակցություններ չեն երկու երկրների միջեւ:
«Այս դեպքում դու չես կարող հաշվի չառնել այն պատմությունը, որի միջով անցել ես Կարծում եմ՝ հաջողելու համար դու չպետք է աչք փակես կամ անտեսես ակնհայտը: Դրանք հեշտ բանակցություններ չեն: Հույս ունեմ, որ մի օր հայերն ու թուրքերը հաջողություններ կունենան այս հարցում, սակայն դա անելու համար չենք կարող անտեսել պատմական իրողությունները»,- ասել է նախագահը:

Президент Армении по-прежнему скептически относится к армяно-турецкому процессу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саркисян надеется, что «на этот раз Азербайджан и Армения путем компромиссов смогут установить прочный мир».
В интервью Sky News Arabia, которое распространила пресс-служба президента, он отметил, что «в сложной ситуации нет лучшего пути, чем переговоры».
«У Армении и Азербайджана была платформа для переговоров - сопредседательство Минской группы ОБСЕ. К сожалению, эти переговоры не увенчались успехом, и случилась война – худшее, что могло произойти. В первой карабахской войне победила армянская сторона, и у нее было 26 лет, чтобы трансформировать эту победу в прочный мир. Однако успехом это не увенчалось, и результатом стала новая война, в которой были потеряны тысячи молодых жизней», - сказал президент Армении.
Говоря об отношениях с Турцией, он сказал, что прагматизм и стабильность подразумевают, что не следует иметь проблем с соседями, особенно с соседом, который является большой страной и своеобразно проявляет себя в Сирии, Восточном Средиземноморье и многих других регионах.
«Опять же, считаю, что и в этом случае единственный правильный путь – это переговоры. Армения и Турция пытались вести переговоры однажды, в октябре 2009 года, тогда были даже подписаны протоколы в Цюрихе. В то время я также был настроен скептически по нескольким причинам. Одна из них заключалась в том, что на этих переговорах с турецкой стороны отсутствовал Азербайджан. У Армении были проблемы с Азербайджаном, и без него она не достигла бы соглашения с Турцией. С армянской же стороны отсутствовала диаспора. Армянская диаспора сформировалась в основном в результате геноцида. Как мог какой-либо президент или премьер-министр Армении подписать соглашение без поддержки диаспоры? Армения – маленькая страна, но армяне - это нация, разбросанная по всему миру. В США или России проживает столько же армян, сколько в Армении», - сказал он.
Армен Саргсян сказал, что путь к стабильному будущему – это переговоры, однако это не просто переговоры между двумя странами.
«В данном случае нельзя игнорировать историю, через которую мы прошли. Думаю, чтобы добиться успеха, не стоит закрывать глаза или игнорировать очевидное. Это не простые переговоры. Я надеюсь, что когда-нибудь армяне и турки преуспеют в этом вопросе, но для этого мы не можем игнорировать историческую реальность, - сказал президент.