Արարատ Միրզոյան. «Աշխարհը համաձայն չէ Ալիեւի դիրքորոշման հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «հրապարակային հայտարարությունները ոչ միշտ են ամբողջությամբ կամ մասնակի համընկնում փակ սենյակներում քննարկված մոտեցումների հետ»։
Այս մասին նա ասել է Ազգային Ժողովում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի այն հայտարարությանը, թե՝ «համանախագահները չպետք է զբաղվեն ԼՂ հակամարտությամբ, քանի որ այն լուծված է, մենք լուծել ենք այս խնդիրը նրանց փոխարեն»։
«Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը հանդես է գալիս, մեղմ ասած, ոչ կառուցողական հայտարարություններով եւ դիրքորոշմամբ, ինչը խանգարում է բոլոր եղած խնդիրների ավելի կառուցողական մթնոլորտում քննարկմանը, ընդունելի լուծումների փնտրտուքին ու ամրապնդմանը։ Մի բան է Ադրբեջանի դիրքորոշումը, մի բան է իրականությունը, մի բան է միջազգային հանրության դիրքորոշումը։ Իրականությունն այն է, որ չնայած Ադրբեջանի՝ մեկ տարի կամ քիչ ավելի շարունակ մատուցվող դիրքորոշմանը, թե՝ ԼՂ հիմնախնդրի հարցը լուծված եւ ոչ հիմնախնդիր, ոչ ԼՂ գոյություն չունի, մենք տեսել ենք, որ աշխարհը բոլորովին դրա հետ համաձայն չէ եւ իրականությունն էլ այդպիսին չէ»,- ասել է ԱԳ նախարարը։
Արարատ Միրզոյանը նաեւ նշել է, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան պարբերաբար հետաձգվում է։

Ararat Mirzoyan: “World does not agree with Aliyev’s position” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/.” Armenian Foreign Affairs Minister Ararat Mirzoyan said today that "public statements not always fully or partially coincide with the approaches discussed behind the closed doors.”
Mirzoyan said about it at the Armenian National Assembly, referring to the statement of the Azerbaijani president Ilham Aliyev that “the co-chairs should no longer deal with the Nagorno Karabakh conflict as it is already settled, we have settled the issue instead of them.”
“It is not the first time when the highest leadership of Azerbaijan comes forth, to put it mildly, with non-constructive statements and positions which does not allow the discussion of all the existing issues in a more constructive atmosphere, search for acceptable solutions and its reinforcement. The position of Azerbaijan is one thing, the reality is another and the position of the international community another. The reality is that despite the position of Azerbaijan served for a year or less that the NK issue is solved and that there is no issue and no NK, we have seen that the world does not agree with it at all and that the reality is not such either,” the minister said.
Ararat Mirzoyan also noted that the visit of the OSCE Minsk Group co-chairs to the region is regularly postponed.