Արարատ Միրզոյան. «Աշխարհը համաձայն չէ Ալիեւի դիրքորոշման հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «հրապարակային հայտարարությունները ոչ միշտ են ամբողջությամբ կամ մասնակի համընկնում փակ սենյակներում քննարկված մոտեցումների հետ»։
Այս մասին նա ասել է Ազգային Ժողովում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի այն հայտարարությանը, թե՝ «համանախագահները չպետք է զբաղվեն ԼՂ հակամարտությամբ, քանի որ այն լուծված է, մենք լուծել ենք այս խնդիրը նրանց փոխարեն»։
«Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը հանդես է գալիս, մեղմ ասած, ոչ կառուցողական հայտարարություններով եւ դիրքորոշմամբ, ինչը խանգարում է բոլոր եղած խնդիրների ավելի կառուցողական մթնոլորտում քննարկմանը, ընդունելի լուծումների փնտրտուքին ու ամրապնդմանը։ Մի բան է Ադրբեջանի դիրքորոշումը, մի բան է իրականությունը, մի բան է միջազգային հանրության դիրքորոշումը։ Իրականությունն այն է, որ չնայած Ադրբեջանի՝ մեկ տարի կամ քիչ ավելի շարունակ մատուցվող դիրքորոշմանը, թե՝ ԼՂ հիմնախնդրի հարցը լուծված եւ ոչ հիմնախնդիր, ոչ ԼՂ գոյություն չունի, մենք տեսել ենք, որ աշխարհը բոլորովին դրա հետ համաձայն չէ եւ իրականությունն էլ այդպիսին չէ»,- ասել է ԱԳ նախարարը։
Արարատ Միրզոյանը նաեւ նշել է, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան պարբերաբար հետաձգվում է։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «публичные заявления не всегда полностью или частично совпадают с подходами, обсуждаемыми на закрытых встречах».
Мирзоян сказал об этом, комментируя в парламенте Армении заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «сопредседатели не должны заниматься нагорно-карабахским конфликтом, так этот вопрос решен: мы решили его вместо них».
«Уже не в первый раз высшее руководство Азербайджана выступает с, мягко говоря, неконструктивными заявлениями и позициями, что мешает обсуждению всех существующих проблем в более конструктивной обстановке, а также поиску и закреплению приемлемых решений. Позиция Азербайджана - это одно, а реальность и позиция по этому вопросу международного сообщества - другое. Реальность такова, что, несмотря на позицию Азербайджана о том, что нагорно-карабахский конфликт урегулирован, мы видим, что мир с этим совершенно не согласен, и позиция Азербайджана не соответствует реальности», - сказал министр иностранных дел Армении.
Арарат Мирзоян при этом отметил, что визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион регулярно откладывается.