Քոչարյան. Հայաստանի իշխանությունները Արցախի հարցում ձեռքերը լվացել են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր ասել է, որ 2021 թվականի ընթացքում ՀՀ իշխանությունները «անվտանգային ոլորտում ունեցել են կատարյալ ձախողում՝ ոչ մի հարց չի լուծվել»:
Այսօր հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ բանակում տիրող բարոյահոգեբանական վիճակի մասին է վկայում այն փաստը, որ «մեկ-երկու դիրքի համար մղվող պայքարում մենք ավելի քան 30 գերի ենք ունենում»:
«Այս իշխանությունները շահագրգռված չեն մարտունակ բանակ ունենալ», - պնդել է նախկին նախագահը:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ եթե Հայաստանի վարչապետն ասում է, որ 2016 թվականից ի վեր նույնիսկ տեսական հնարավորություն չկար, որ Արցախը չլինի Ադրբեջանի կազմում, սա նշանակում է, որ դա է այսօրվա ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումը:
«Ըստ էության, Հայաստանի իշխանությունները Արցախի հարցում ձեռքերը լվացել են եւ կասկածի տակ են դրել 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ընդունված Արցախի անկախության մասին հռչակագիրը», - շեշտել է Հայաստանի երկրորդ նախագահը:
Ռոբերտ Քոչարյանը գտնում է, որ այսօր Հայաստանը չպետք է համաձայնի Ադրբեջանի հետ ներգրավվել սահմանների դելիմիտացիայի գործընթացի մեջ:
«Բազում հիմնավորումներ կան դա չանելու համար: Մասնավորապես, այն, որ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պարագայում նման գործընթացներ չեն սկսում», - նշել է Հայաստանի նախկին ղեկավարը:
Ռոբերտ Քոչարյանը համոզմունք է հայտնել, որ ներկա իշխանություններին հնարավոր է հեռացնել միայն բողոքի զանգվածային գործողությունների միջոցով:

Роберт Кочарян: «Власти Армении умыли руки в вопросе Арцаха» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Экс-президент Армении Роберт Кочарян заявил сегодня в Ереване, что в 2021 году власти Армении «обеспечили полный провал в сфере безопасности - ни один вопрос не получил решения».
Выступая сегодня на пресс-конференции, Роберт Кочарян сказал, что о морально-психологическом состоянии армянской армии свидетельствует тот факт, что «в борьбе за одну-две позиции у нас попадает в плен более 30 военнослужащих».
«Нынешние власти не заинтересованы в наличии боеспособной армии», - подчеркнул экс-президент.
Роберт Кочарян сказал, что если премьер-министр Армении говорит, что с 2016 года не было даже теоретической возможности того, что Арцах не будет частью Азербайджана, это означает, что это и есть позиция нынешних властей Армении.
«По сути, власти Армении умыли руки в вопросе Арцаха и поставили под сомнение декларацию о независимости Арцаха, принятую 2 сентября 1991 года», - подчеркнул второй президент Армении.
По мнению Роберта Кочаряна, Армения не должна соглашаться на участие в процессе делимитации границ с Азербайджаном.
«Есть множество причин не делать этого. В частности, то, что в условиях отсутствия дипломатических отношений такие процессы не начинают», - отметил экс-президент Армении.
Роберт Кочарян выразил уверенность, что избавиться от нынешних властей можно только путем массовых акций протеста.
«Мы должны быть готовы к этому, и мы готовим такое массовое сопротивление», - сказал Роберт Кочарян.