ԱՄՆ դեսպանատունը մեկնաբանել է Հայաստանի տեղական ընտրությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը բարձր է գնահատել հայ ժողովրդի մասնակցությունը հոկտեմբերի 17-ին, նոյեմբերի 14-ին եւ դեկտեմբերի 5-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին:
2021թ. ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ դեսպանատան տարածած հայտարարության մեջ ասված է, որ «գնահատանքի է արժանի Հայաստանի՝ ժողովրդավարական ուղուն հետեւելու հայ ժողովրդի ցուցաբերած շարունակական նվիրվածությունը»։
«Ուրախ ենք արձանագրելու, որ ընտրությունները, ընդհանուր առմամբ, անցել են հանգիստ, խաղաղ մթնոլորտում եւ եղել են լավ կազմակերպված:
Արդյունքների բազմազանությունն ընդգծեց ընտրությունների մրցակցային բնույթը, Հայաստանի ժողովրդավարության տոկունությունը եւ տարիների ընթացքում Հայաստանի գրանցած զգալի առաջընթացը։ Մեզ նաեւ հասել են ընդդիմադիր թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների մասին հաղորդումներ։ Խրախուսում ենք իշխանություններին հետաքննել չարաշահումների վերաբերյալ մեղադրանքները։
Մինչ մենք աշխատում ենք կատարելագործելու մեր իսկ ժողովրդավարությունը, մենք ողջունում ենք ՀՀ հավատարմությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների իր օրակարգին եւ ակնկալում ենք ամրապնդել մեր երկկողմ կապերը՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա»,- նշված է հայտարարության մեջ։

U.S. Embassy comments on municipal elections in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Embassy in Armenia commended the Armenian people for their participation in municipal elections on October 17, November 14, and December 5.
The statement of the embassy on 2021 local elections says “we commend the Armenian people also for the continued commitment to Armenia’s democratic trajectory.  We were pleased to see the elections were generally calm, peaceful, and well-administered.”
“The diversity in results underscored the competitive nature of the elections, the vibrancy of Armenia’s democracy, and the significant progress Armenia has achieved over the years.  We also note reports of pressure against opposition candidates and encourage authorities to investigate credible allegations of abuse.
As we work to perfect our own democracy, we welcome Armenia’s commitment to its democratic reform agenda and look forward to strengthening our bilateral ties based on shared democratic values,” the statement said.